کد خبر: ۶۳۳۴۵
تاریخ انتشار:۲۰ آذر ۱۳۹۶ - ۱۶:۵۲
بعدازنابودی داعش؛حالاخدمت بزرگ برجام به فلسطین!

آرمان پرس l  روزنامه آرمان در یادداشتی با عنوان «خدمت بزرگ برجام به فلسطین» نوشت:

«ترامپ خوب می‌داند این برجام است که به بستری تبدیل شده تا تقابل با فرمان‌های یکسویه رئیس‌جمهور آمریکا در صحنه‌های بین‌المللی شکل بگیرد و بعد از آنکه وعده آتش‌زدنش را ناکام گذاشت، اینک وعده انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به قدس را هم به چالشی مشابه می‌کشاند و رأی مخالف و یکپارچه ۱۴ عضو شورای امنیت را پیش روی چشمان حیرت‌زده رئیس‌جمهور آمریکا می‌گذارد. شاید امروز خیلی‌ها در داخل کشور از پذیرش حقیقت برجام سر باز بزنند و عصبانیت بی‌سابقه ترامپ و صهیونیست‌ها از آن را نادیده می‌گیرند، ولی مطمئناً همان‌طور که آیت‌ا... هاشمی پیش‌بینی کردند «نام ظریف» در تاریخ ماندگار خواهد شد و بدنامی فقط نصیب آنانی می‌شود که بزرگ‌ترین افتخار دیپلماتیک نظام مقدس جمهوری اسلامی را «پوسیده» و «بی‌ارزش» و «شکست‌خورده» معرفی کرده و همچون گذشته، دچار اشتباه شدند».

از جماعتی که مدعی شده بود «نابودی داعش حاصل گشایش‌های اقتصادی و سیاسی برجام است»، این ادعا که «برجام خدمت بزرگی به فلسطین کرد» دیگر عجیب نیست. نکته قابل تأمل در این میان، توهین اصلاح طلبان به شعور مردم است. اینکه هر اتفاق مهمی که رخ می‌دهد را با دلایل واهی و بعضاً خنده دار به برجام نسبت دهیم.

قرار بود با اجرائی شدن برجام، صدها میلیارد دلار از دارایی‌های کشورمان که بلوکه شده است، آزاد شود، تمامی تحریم‌ها آنگونه که آقای رئیس‌جمهور به صراحت اعلام کرده بود، لغو شود، گشایش اقتصادی ایجاد شود، روابط تجاری که لازمه آن گشایش «ال‌سی» در بانک‌های خارجی است از بن‌بست خارج شود، چرخ معیشت مردم همراه با سانتریفیوژها به چرخش درآید، سرمایه‌گذاری خارجی صورت پذیرد، تورم از میان برداشته شود و تولید از رکود خارج شود اما به دلیل رعایت نکردن قاعده «توازن تعهدات»، «همزمانی اجرای تعهدات»، «اخذ تضمین از طرف مقابل» و «پیش‌بینی برگشت‌پذیری امتیازات واگذار شده در صورت نقض عهد» که قاعده عقلی هر قرارداد عادی حقوقی است، برجام نتوانست برآورده‌کننده این شعارها باشد و تاکنون طرف مقابل و مخصوصاً آمریکا به هیچ یک از تعهدات خود عمل نکرده است