کد خبر: ۶۳۳۴۶
تاریخ انتشار:۲۰ آذر ۱۳۹۶ - ۱۷:۰۶
آخرین وضعیت راه اندازی دانشگاه "استاد فرشچیان"
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی آخرین وضعیت راه‌اندازی دانشگاه استاد فرشچیان و حذف کنکور را تشریح کرد.
آرمان پرس l  مخبر دزفولی در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم درباره تأسیس و راه اندازی دانشگاه مورد نظر استاد فرشچیان گفت: ما در شورای عالی انقلاب فرهنگی تلاش کردیم این دانشگاه راه اندازی شود. استاد فرشچیان شخصیت و فردی منحصر به فرد هستند و جزو مفاخر کشور محسوب می‌شوند. از روز اول که ایده ایشان درباره تأسیس دانشگاه مطرح شد گفتگوی مفصلی با ایشان داشتم و اینکه پیشنهاد ایشان را به صحن شورا ببریم برای این مسئله مصوبه دادیم اخیرا هم این موضوع مجددا مطرح شد.خیلی امیدوار هستیم، دانشگاه مدنظر ایشان تأسیس و راه اندازی شود.چون باید قدر این استاد را بدانیم ان‌شاء الله که عمر ایشان مستدام باشد تا هستم در هنرهای مینیاتوری شاگردان خوبی برای کشور پرورش دهم.

وی ادامه داد: این موضوع اخیرا هم در شورا مطرح شده، ما موضوع را به سازمان میراث فرهنگی نیز منتقل کردیم، اما پیگیری چندانی صورت نگرفت ولی قول می دهیم در دهه مبارک فجر شاهد افتتاح و راه اندازی دانشگاه ایشان باشیم.

دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی درباره ساماندهی سهمیه‌های کنکور و اقدامات کمیته مربوطه در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد:کمیته مربوطه تشکیل شده و در چندین جلسه موضوع را مورد بحث و بررسی قرار دهیم.این کمیته قرار است قوانین، مقررات و ایین نامه‌های مربوط به کنکور را که از سابق در کشور وجود داشته تحقیق، بررسی و آماده‌سازی کند. فکر می‌کنیم که تا چند ماه آینده پیشنهادات آن برای ارائه به شورا آماده شود، البته شاید برای کنکور سال بعد پیشنهادات این کمیته مورد استفاده قرار نگیرد. اما برای سال‌های بعد قطعا مورد توجه قرار خواهد گرفت.

وی درباره اقدامات شورا برای حذف و ساماندهی کنکور افزود: آموزش و پرورش اعلام کرده است طرحی را در این زمینه آماده کرده که طبق آن دانش آموزان طی دوران تحصیل خود ارزیابی می شوند و سنجش و پذیرش آنها براساس رشته‌های مورد نیاز کشور صورت گیرد. در حال حاضر که با تبلیغات اقوا کننده رشته های پزشکی و غیره روبرو هستیم حدود 37 تا 38 درصد دانش آموزان ما در رشته‌های فنی و کارودانش فعالیت می‌کنند که این خود نشاندهنده این است که زمینه برای تحصیل آنها فراهم است و اگر با کمک شما رسانه ها این فرهنگسازی صورت گیرد. می‌توان این مسئله را بهتر دنبال کرد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه معتقدیم بهترین راه حل برای این مسیر حذف کنکور است، گفت: اینکه جایگزین آن چه باشد هنوز به راهکار منسجم، قابل ارائه و مقبول نرسیده‌ایم.

مخبر دزفولی در ادامه درباره اینکه انتقاداتی در زمینه بازنگری رشته‌های علوم انسانی و مسئله مطرح است که در جلسات تصمیم گیری زنان و بازنگری علوم انسانی چند صدایی لحاظ نمی‌شود. به عنوان مثال در بازنگری علوم انسانی انجمن جامعه شناسان حضور نداشته است، گفت: در شورای فرهنگی اجتماعی زنان شورا چند صدایی که نه هزار صدایی وجود دارد و همه دستگاه‌های امر و متولی نمایندگانی در این شورا دارند. لذا امکان چند صدایی در آن فراهم شده است.

وی افزود: اگر منظورتان این است که بنده سیاسی حرف بزنم، من سیاسی حرف نمی‌زنم. کارگروهی که باید اجرایی شدن اسناد مربوط به زنان را پیگیری کند ستاد ملی زنان و خانواده است که طبق تصمیم شورا در ذیل ریاست جمهوری تشکیل شده است به نظر شما باید این مورد را مطالبه کنید.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره بازنگری در رشته های علوم انسانی نیز گفت: بیش از 300 و 400 نفر از اعضای هیئت علمی کشور با ستاد تحول در علوم انسانی همکاری می‌کنند و همه مسائل در آن به بحث و بررسی گذاشته می شود. هیچ منعی برای ارائه پیشنهادات مشوقانه  سازنده در این بخش وجود ندارد.

مخبردزفولی اضافه کرد: کسانی که به این مسئله نقد دارند نقاط مورد نظر خود را ارائه دهند قطعا مورد توجه قرار می‌گیرد. در حوزه جامعه شناسی از افراد مختلف و صاحب نظر استفاد هشده است لذا بازهم اگر شما مواردی را دارید که مورد بی توجهی قرار گرفته‌اند به بنده اعلام کنید تا به آقای حداد عادل منتقل کنم.

منبع: تسنیم