کد خبر: ۱۰۱۴۷
تاریخ انتشار: ۱۲ خرداد ۱۳۹۴ - ۰۹:۲۸
تعداد نظرات: ۶ نظر
لزوم تعویض استراتژی سیاست خارجی در برخورد با سعودی ها
این گستاخی عربستانی ها در حالی روز به روز بیشتر و وقیحانه تر می شود که عده ای هنوز در داخل کشور فکر می کنند باید با این کشور به دلیل برخی ملاحظات روابط خوبی داشت. حال آنکه سابقه دشمنی عربستان با کشورمان سابقه ای دیرینه است و اکنون دمل های چرکین حسادت این کشور عربی به شدت سرباز کرده . . .

آرمان پرس – گروه بین الملل : در شرایطی که با شروع جنگ یمن و ماجرای فرودگاه جده روابط ایران و عربستان روز به روز از تنش بیشتری برخوردار می شود در تازه ترین سخنرانی وزیر خارجه جدید عربستان سعودی وی با گستاخی تمام ادعاهای واهی را به ایران نسبت داد و در این زمینه گفت ریاض در برابر اقدامات به گفته او منفی و مداخله ایران در امور دیگر کشورهای منطقه می ایستد و دست بسته نخواهد ماند. این اظهارات در حالی مطرح می شود که نشانه ها حاکی از این است که تیم جدید اجرایی حکومت عربستان قصد دارد ضد ایرانی ترین موضع ها را در طول تاریخ عربستان سعودی اتخاذ نماید .

به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری تحلیلی آرمان پرس وزیر خارجه عربستان سعودی که چندی است بر خلاف همه انتظار ها به این سمت رسیده است در سخنان خود در قاهره گفت : ما اقدامات تحریک آمیز و حمایت ایران از تروریسم در منطقه را رد می کنیم. نگاه ما به آینده است و اینکه بتوانیم با ایران یک رابطه قوی برقرار سازیم. با این حال این مساله بستگی به رفتار ایران دارد و اینکه این کشور تا کی می خواهد به مداخله  در امور داخلی دیگر کشورها، حمایت از تروریسم و صدمه زدن به منافع دیگران و مردم منطقه ادامه دهد. این بستگی به ایران دارد. بهبود رابطه ما با ایران بستگی به رفتار و اقدامات این کشور دارد، با این حال ما ساکت نخواهیم نشست و در برابر مداخلات ایران در امور منطقه خواهیم ایستاد.

این اظهارات وقیحانه از سوی کسی که در اولین سفر و اظهار نظر رسمی اش جمهوری اسلامی را هدف قرار داده است این پیام را می رساند که در سیاست جدید خارجی عربستان سعودی اصل بر تقابل با قدرت روزافزون منطقه ای ایران قرار داده شده است و به همین منظور ارکان جدید حکومتی این کشور که بیشتر از نیروهای جوان و تندرو تشکیل شده اند قصد دارند بر خلاف سیاست های یک بام و دو هوای سلف های سابق خود مستقیم به تخاصم با کشورها از جمله ایران بپردازند .از سویی این اظهارات عادل الجبیر در شرایطی مطرح می شود که عربستان سعودی که قصد دارد امروز ایران را به دخالت در امور کشورها متهم کند خودش در طول سال های اخیر 2 بار رسما با تجاوز نظامی به کشورهای یمن و بحرین در امور داخلی این کشورها دخالت کرده است اما حالا با فرافکنی قصد دارد ایران را به این موضوع متهم کند .

نیروهای جدید دربار این کشور و به خصوص وزیر جدید امور خارجه که پس از تجربه 40 ساله سعود الفیصل در جایگاه وزیر این مسند را در اختیار گرفته است به شدت تحت تاثیر نفوذ آمریکایی ها قرار دارند و در این مسیر تبعیت کامل از غرب به ویژه آمریکا را سرلوحه کارهای خود قرار داده اند . الجبیر که امروز در سناریوی تمام آمریکایی ایران هراسی در منطقه غرب آسیا نقشی قابل توجه گرفته است سالها به عنوان سفیر عربستان در آمریکا تحت آموزشهای سازمان های مختلف آمریکایی قرار گرفته است و حتی یک بار دیگر در ماجرای شایعه بمب گذاری به قصد ترور خود در واشنگتن نیز به متهم سازی ایران پرداخته بود .

نکته قابل توجه اینجاست که این گستاخی عربستانی ها در حالی روز به روز بیشتر و وقیحانه تر می شود که عده ای هنوز در داخل کشور فکر می کنند باید با این کشور به دلیل برخی ملاحظات روابط خوبی داشت. حال آنکه سابقه دشمنی عربستان با کشورمان سابقه ای دیرینه است و اکنون دمل های چرکین حسادت این کشور عربی به شدت سرباز کرده است و تعفن آن منطقه را در بر گرفته است . امروز بعد از این همه توهین و تحقیر نه تنها نباید به یک جوابیه خشک و خالی در مقابل این شبهه افکنی ها توجه کرد بلکه باید با یک استراتژی مناسب تصمیم جدید در ادامه روابط سیاسی و دیپلماتیک با عربستان گرفت .

مطالب مرتبط
نظرات بینندگان l_sar_comment
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۶
علی امینی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۵ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۲
9
9
باید سفیر این کشور را از ایران اخراج کنیم .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۳۵ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۶
0
3
تنها راه اعلام وجود در این دنیای وحشی داشتن قدرت مادی و سیاسی است. باید با برنامه ریزی کار کنیم و کشورمون را بسازیم تا هر شغالی فکر نکنه قدرت زر زدن در باره ایران را داره - واقعیت اینه که اسرائیل سران عربی را جلو ایران ردیف کرده تا عقده های پس ماندگیشون را سر ایران تخلیه کنند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۹ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۶
8
0
وقتی ظریف فقط می خنده و بهشون تبریک میگه همینه دیگه وقتی تو سطح بین الملل التماس و گدایی مذاکرات می کنه وضع بهتر از این نمیشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۰ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۹
0
0
ایران از منابع غنی برخوردار هست و امنیت هم داره و برای سلطه گران جزیره خوبی هست برای گذراندن تفریحاتشون...
ولی نمیدونن اگه برای مقاصد شوم وارد شدند دستهاشون را میبندیم و اونها رو...
جنگی اتفاق نمیفته...
فقط چند تا مزدور تروریست که به مرزهای ایران نزدیک شدند و اونها را مثل 175 غواصمان که زنده دفن شدند، زنده دفن کردیم، اون موقع حساب دست اربابان تروریستها میاد که ایران امنیت داره ولی نه برای انسانهای خرابکار و جانی و بی دین...
و من الله توفیق
مصطفی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۳ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۲
0
0
برای اجرای عدالت در جهان باید قوی بود تا هر آل یهودی (آل سعودی) جرآت یاوه گوئی پیدا نکند آه همانطور که کره شمالی گفته برای اجرای عدالت در جهان ............... ساخته ایم
کیان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۴ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۴
1
0
ال سعود از اسراییل هم بدتره باید عربستان رو تجزیه و نابود کرد
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل