کد خبر: ۱۰۶۳۷
تاریخ انتشار: ۱۷ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۶:۰۶
نگاهی به حواشی اجلاس جی 7
چهل و یکمین نشست سران گروه موسوم به جی 7 امروز و فردا درحالی به میزبانی آلمان برگزار می شود که برگزاری آن با حواشی بسیاری روبه رو بوده است. عدم حضور روسیه در این دوره از نشست ها، تظاهرات مردم در اعتراض به عملکرد این گروه و حضور جب بوش، نامزد احتمالی جمهوری خواهان در ریاست جمهوری 2016 آمریکا از جمله مهمترین حواشی این دور از نشست های این گروه است.

آرمان پرس – گروه بین الملل: در سال 1975 شش کشور بزرگ صنعتی جهان برای توسعه روابط اقتصادی در پاریس گرد هم آمدند و گروهی را در آنجا تشکیل دادند که یک سال بعد از آن کانادا و دو سال بعد نیز روسیه به این گروه دعوت شده و این گروه به "گروه هشت" یا "جی 8" موسوم شد.

البته در سال 2014 اعضای غربی این گروه روسیه را به بهانه مناقشات اوکراین از این گروه حذف کردند و این دور از نشست ها بدون حضور روسیه برگزار می شود. در این رابطه آنگلا مرکل، نخست وزیر آلمان که ریاست اجلاس را در سال جاری میلادی بر عهده دارد در مصاحبه ای اعلام کرده است که حل بسیاری از مشکلات جهانی بدون حضور روسیه امکان پذیر نخواهد بود اما حضور این کشور در نشست گروه جی هفت در حال حاضر ممکن نیست.

بر اساس گزارش های منتشر شده، کشورهای صنعتی عضو گروه هفت شامل آلمان، انگلیس، کانادا، آمریکا، ژاپن، ایتالیا و فرانسه بیش از 64 درصد از ثروت خالص جهان را در اختیار دارند. و هر چند که این اجلاس باید بیشتر بر روی مسائل اقتصادی تمرکز کند اما معمولا اعضا درگیر مسائل غیر اقتصادی نیز می شوند. از جمله در اجلاسی که هم اکنون در حال برگزاری مسائلی همچون بحران سوریه، عراق، اوکراین و ... نیز مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

در حاشیه برگزاری نشست سران کشورهای گروه جی هفت، فعالان آلمانی با برپایی تظاهرات و تجمع، اعتراض خود را به عملکرد این گروه ابراز کردند. بر همین اساس پلیس آلمان از بکارگیری ۲۲ هزار نیرو برای تامین امنیت این نشست دو روزه خبر داده است.

جی هفت؛ از حذف روسیه تا تظاهرات خیابانی

در همین رابطه اعتراضاتی در شهرهای مختلف این کشور از جمله ایالت باواریا محل برگزاری نشست، در اعتراض به سباست های کشورهای تشکیل دهنده جی هفت برگزار شده است. این تظاهرات به درگیری و خشونت نیروهای پلیس با معترضان منجر شد. تظاهرات‌کنندگان با بطری به پلیس حمله کردند و نیروهای پلیس هم برای سرکوب معترضان از اسپری فلفل استفاده کردند.سرکوب معترضین به سیاست های جی هفت توسط پلیس آلمان

یکی دیگر از حواشی مهمی که می توان در این اجلاس بدان اشاره نمود روابط تیره ای است که هم اکنون میان آلمان و ایالات متحده برقرار است که از رسوایی همکاری سازمان های امنیتی دو کشور برای جاسوسی از مقامات و شرکت های اروپایی نشأت می گیرد .در همین رابطه صبح امروز اوباما و مرکل در یک دیدار دو جانبه بر گسترش روابط، علی رغم اختلاف های موجود میان دوکشور تأکید کردند.

هر چند که اجلاس جی هفت همواره یکی از تأثیر گذارترین نشست ها در سطح بین الملل بوده است، اما به نظر می رسد عدم حضور روسیه در اجلاس کنونی سبب شده است کمی از حساسیت این اجلاس کاسته شود. همچنین عملکرد نامناسب این گروه در سال های اخیر نیز می تواند مؤید دیگری بر این مسأله باشد.


مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل