کد خبر: ۱۰۷۰۰
تاریخ انتشار: ۱۸ خرداد ۱۳۹۴ - ۰۹:۲۳
می توان گفت مسأله خروج انگلستان از اتحادیه اروپا امروز به مهمترین چالش برای دولت دیوید کامرون تبدیل شده است که حتی ممکن است بر عواملی چون جدایی اسکاتلند از این کشور تأثیر بگذارد.

آرمان پرس – گروه بین الملل: برگزاری همه پرسی عضویت انگلیس در اتحادیه اروپا، برای اولین بار توسط کامرون در سال 2013 میلادی مطرح شد و در آن زمان وی اعلام کرد عضویت انگلستان در اتحادیه اروپا تنها در صورتی ادامه خواهد یافت که شرایط این عضویت برای انگلیس با تغییراتی رو به رو شود.

دیوید کامرون درهمین حال وعده داده است پیش از برگزاری همه پرسی در خصوص خروج انگلیس از اتحادیه اروپا تا پایان سال 2017، شکل روابط انگلیس را با اتحادیه اروپا تغییر خواهد داد.

هفته نامه ساندی تلگراف در شماره این هفته خود با اشاره به مسأله خروج انگلیس از اتحادیه اروپا نوشت:« بیش از 50 نماینده حزب محافظه کار انگلیس اعلام کرده اند که اگر دیوید کامرون نتواند به تغییرات و اصلاحات بزرگی در پیمان های اتحادیه اروپا دست یابد، به گروه جدید موسوم به محافظه کاران برای انگلیس خواهند پیوست.»

اعضای این گروه جدید که 'محافظه کاران برای بریتانیا' ( سی اف بی ) نام دارد و بیش از 50 تن از نمایندگان حزب محافظه کار عضو آن هستند، اعلام آمادگی کرده اند در صورتی که دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس نتواند با بروکسل، به تفاهم برای انجام اصلاحات رادیکال در اتحادیه اروپا برسد، کارزار تبلیغاتی به نفع خروج انگلیس از این اتحادیه را به راه بیندازند.

همچنین احتمال دارد این گروه نظر تعداد بیشتری از نمایندگان و حتی اعضای کابینه را نیز به خود جلب نماید و پیش بینی می شود تعداد اعضایی این گروه به صد نفر یا بیشتر هم برسد.

اعضای حزب محافظه کار انگلیس که اکنون 331 کرسی را در پارلمان این کشور در اختیار دارند در قبال این موضوع به سه گروه تقسیم می شوند، گروه اول که موافق عضویت در اتحادیه اروپا هستند، گروه دوم که در صورت انجام اصلاحات گسترده حاضر به ادامه عضویت هستند و گروه سوم نیز نیز خروج از اتحادیه را درست می‌دانند. درگیری اصلی دیوید کامرون این خواهد بود تا تمام این گروه های هم حزبی خود را تا قبل از برگزاری همه پرسی متقاعد نماید که از وی حمایت کنند.

شرایط انگلیس برای ادامه عضویت:

انگلیس از زمان پیوستن به اتحادیه اروپا در سال 1972 میلادی همواره عضو ناسازگار این اتحادیه بوده و باتوجه به سوابق تاریخی، فرهنگی و احساس برتری، همواره خواستار امتیازات ویژه‌ای از اتحادیه اروپا بوده است.

هم اکنون نیز حزب محافظه‌کار انگلیس به رهبری دیوید کامرون پس از پیروزی در انتخابات پارلمانی این کشور به دنبال تدوین قوانین جدیدی با هدف قدرت بخشیدن به قوانین داخلی و آرای دادگاه‌های این کشور در برابر قوانین و آرای دادگاه اروپایی حقوق بشر است. محافظه‌کاران در سیاست‌های اعلام شده خود پیش از انتخابات پارلمانی انگلیس وعده داده بودند که در صورت پیروزی در این انتخابات قصد دارند "قانون حقوق بشر" را با شکل دیگری که نام "لایحه حقوق بریتانیایی" را بر روی آن گذاشته اند جابه جا نمایند.

دولت محافظه‌کار کامرون همچنین خواستار محدود شدن ورود مهاجران سایر کشورهای اروپایی به انگلیس شده است .تازه ترین آمارها نشان می دهد که در سال 2014 میلادی بیش از 318 مهاجر وارد انگلیس شده اند. کامرون قول داده است تا تعداد مهاجران اروپایی به انگلیس را به کمتر از 100 هزار نفر برساند که این مساله در تضاد کامل با پیمان اتحادیه اروپا در خصوص آزادی جابجایی نیروی کار است.

موضع اسکاتلندی ها:

نیکولا استورژن وزیر اول اسکاتلند اعلام کرده است که اگر دیوید کامرون نتواند ادامه عضویت انگلیس در اتحادیه اروپا را تضمین کند، وی نیز اقدام به برگزاری همه پرسی استقلال اسکاتلند خواهد کرد چرا که ادینبورگ آینده خود را در اروپا می بیند.

این اظهارات استورژن به اختلافات انگلیس و اسکاتلند بر سر عضویت در اتحادیه اروپا دامن زده است. وی همچنین گفته است: «خروج انگلیس از اتحادیه اروپا با واکنش شدیدی علیه لندن روبرو خواهد شد.»

نقش متقابل انگلیس و آلمان در حل بحران:

هم اکنون شرکت های آلمانی بسیار زیادی در انگلیس حضور دارند که در صورت خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، این شرکت ها با مشکلات عدیده ای مواجه خواهند شد که تأثیرات منفی در اقتصاد آلمان در بر خواهد داشت. برای نمونه یکی از بانک های آلمانی حاضر در انگلیس به نام " داچ بنک" هم اکنون بیش از 9 هزار کارمند در این کشور دارد.

همچنین مایکل وولگموس مدیر مؤسسه اوپن یوروپ در بررسی این مسأله گفته بود: «خروج احتمالی یونان از منطقه یورو تبعات منفی زیادی برای آلمان خواهد داشت و باید یونان را در اتحادیه پولی یورو حفظ کرد ولی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، بسیار خطرناک تر خواهد بود.»

این ها عواملی بوده است که سبب شده دولت آلمان همواره از تداوم حضور انگلیس در اتحادیه اروپا حمایت نماید. اما صدراعظم آلمان نیز اخیراً به دیوید کامرون، هشدار داده است اعمال محدودیت نسبت به مهاجران دیگر کشورهای اتحادیه اروپا نقطه غیرقابل بازگشتی خواهد بود که می‌تواند به سرعت، خطر خارج شدن انگلستان از اتحادیه اروپا را افزایش دهد. در صورتی که کامرون بر طرح خود برای محدود کردن مهاجرت اروپایی پافشاری کند، مرکل از تلاش‌هایش برای نگه داشتن انگلیس در اتحادیه اروپا دست خواهد کشید و به این ترتیب، دو کشور به نقطه بی‌بازگشتی خواهند رسید.

حال باید منتظر ماند و دید که آیا دیوید کامرون می تواند بر هجمه های داخلی و خارجی در این موضوع غلبه کند یا خیر؟ حفظ انگلیس دراتحادیه اروپا همراه با کسب امتیازات ویژه و همچنین حفظ متحدان نزدیک انگلیس همچون آلمان از جمله موارد بسیار مهمی است که آزمونی بسیار دشوار برای کامرون به حساب می آید.

نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل