کد خبر: ۱۰۹۳۰
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۲:۳۸
تعداد نظرات: ۵ نظر
یک معادله سیگار و صدها مجهول ؛
وجه تمایز انقلاب اسلامی با دیگر انقلاب های جهان ، در کمیت و کیفیت خطوط قرمز و نحوه پرداختن سلبی و ایجابی و جهت دهی ذائقه ملت بر اساس اراده اسلام است. بشیرا و نذیرا حکم می کرد که دولت جمهوری اسلامی بجای تمرکز بر افزایش روزافزون تولید سیگار داخل برای رقابت با سیگارهای وارداتی و قاچاق، طی یک برنامه سی ساله مصرف دخانیات در ایران را به یک پنجم کاهش می داد اما متاسفانه این اتفاق "نیز" روی نداد.

آرمان پرس – گروه اجتماعی : هفته گذشته و در جریان همایشی برای پیشگیری از آسیب های مصرف دخانیات در کشور یکی از مسئولین دولتی در سخنانی تاکید کرد برای جلوگیری از واردات سیگارهای قاچاق که آسیب های بهداشتی فراوانی برای مصرف کننده دربر دارد باید کارخانه های تولید سیگار بیشتری در داخل کشور ساخته شود! . این در حالی است که هم اکنون بر اساس آمارهای رسمی شرکت دخانیات ایران در بیش از 11 استان کشور کارخانه های دولتی و خصوصی بسیاری مشغول تولید این ماده خطرناک هستند و با افتخار خود را به عنوان تولید کننده بر تر می شناسند. این مسئول فراموش کرده بود که بر اساس آرمان های انقلاب اسلامی بایستی سمت و سوی فرهنگ سازی توسط نهادهای مربوطه، کاهش تمایلات مردم و بالاخص جوانان در مصرف دخانیات باشد نه لزوما مصرف تولیدات داخلی حتی در اقلام مشکوک به حرام!

به گزارش خبرنگار اجتماعی پایگاه خبری تحلیلی آرمان پرس البته نکته بسیار مهمی که در اظهار نظر مسئول دولتی نهفته است این است که بخش هایی از دست اندر کاران دولتی تلاش دارند به جای حل مساله صورت آن را پاک کنند چرا که در شرایط بحرانی مصرف این ماده سرطان زا در کشور به جای صحبت از راه کارهای مبارزه با مصرف بیشتر آن در داخل کشور سخن از تولید بیشتر داخل برای جلوگیری از واردات بیشتر می کنند . اساسا باید دانست که نسبت انقلاب اسلامی با بسیاری از موارد مانند تولید کالاهایی که از نظر شرعی به مانند سیگار به دلیل ضرر به انسان حرام دانسته می شود همواره نسبت ممنوعیت و تقابل بوده است اما در شرایطی که بسیاری از مراجع تقلید و علمای شیعه  با صراحت تمام و بی هیچ قید و شرطی مصرف سیگار را حرام اعلام کرده اند شرکت دخانیات جمهوری اسلامی ایران نه تنها تعطیل نشده است که تولیدات خود را ادامه داده و به سود 100 میلیارد تومانی سالانه خود می بالد زیرا دیگر شرکت های دولتی غالبا زیانده هستند. وارد کنندگان قانونی سیگار خارجی هم هیچ گاه متهم نمی شوند کالای حرامی را وارد می کنند.

توجیه استمرار فعالیت شرکت دخانیات، بازار 13 میلیون نفری سیگاری های ایران است که اگرتولید محصولات ایرانی متوقف شود یک سر، سراغ کالاهای خارجی می روند و در پاسخ به این تقاضا نه تنها سیگارت ایرانی تولید می شود که واردات هم صورت می پذیرد تا ازحجم قاچاق بکاهند. بسیاری از کسانی که از سودهای فراوان تولید و یا واردات سیگار در کشور سود می برند تلاش دارند در موارد بسیاری مصرف سیگار را نوعی علاقه شخصی و خارج از شئون وجوب دینی نشان دهند در حالی که دین برای همه امور زندگی دستور های لازم را داده است و فقه پویای شیعه به درستی با قرار دادن احکام ثانویه فقها تلاش کرده از آسیب های روزآمد بر زندگی مسلمانان جلوگیری کند .

اکنون در کشوری که بر پایه انقلاب اسلامی شکل گرفته و پسوند اسلامی را بر نام خود یدک می کشد اگر چه برخی از دستورات اسلامی به راحتی زیر پا گذاشته می شود اما در زمینه تولید که یکی از زیر شاخه های مهم پیشرفت هر کشوری محسوب می شود نباید کشور اسلامی یکی از مهم ترین و سودآور ترین تولیداتش محصول حرامی باشد که از نظر اسلام منفور است . در همین زمینه آیت الله مرعشی نجفی از علما و مراجع فقید شیعه خاطره ای از تشرف به محضر امام عصر ارواحنا له الفدا و تعارف سیگار به ایشان دارند که پاسخ امام عصر در نوع خود بسیار قابل توجه است .

آیت الله مرعشی نجفی از سفر خود به کوفه جهت زیارت چنین می نویسند:" آن سید بزرگوار گفت با من بیا که من راه را بلدم و من هم بی اختیار با او همسفر شدم.اصلا نمی دانم چرا به او اعتماد کردم.راه زیادی به سمت کوفه رفتیم و خسته در جایی چادر زدیم . سپس با آن بزرگوار به حرف نشستم و گفتم که برای دیدار محبوبم به سمت سامرا میروم .سپس آن آقا سوالاتی از من در خصوص احکام دین پرسید و بعضی اشکالات من را در مسائل فقهی برطرف کرد .مثلا در خصوص نحوه استخاره با تسبیح  و ... مطالبی را به من آموخت و بعد از کمی استراحت به سمت مسجد کوفه راه افتادیم . بعد از رسیدن به مسجد کوفه نماز های مقام های مسجد را ناخودآگاه به امامت ایشان اقامه کردم و سپس راهی نجف شدیم . در راه نجف می رفتیم که بعد از طی مسیر طولانی در جایی اطراق کردیم تا خستگی در کنیم . به آن سید بزرگوار میوه و نان تعارف کردم و گفتم قلیان یا سیگار کدام یک را میل دارد برایتان آماده کنم ؟ اما با کمال تعجب شنیدم که گفت ما از این فضولات دنیایی شما مصرف نمیکنیم.کمی با هم میوه خوردیم و آن سید بزرگوار بلند شد که برای نماز صبح وضو بگیرد، سر که برگرداندم دیدم که نیست هرچه صدایش کردم جوابی نشنیدم . تازه آن جا بود که بعد از این همه وقت فهمیدم آن سید بزرگوار محبوب دل من و همه شیعیان جهان حضرت ولی عصر (عج) بوده است."

غرض از ذکر این مثال این بود که ماده ای مانند سیگار در نظر امام زمان (عج) به عنوان فضولات دنیایی مطرح است و در نظر مراجع و علما هم حرمت شرعی دارد پس چگونه است که هیچ مقام و مسئولی به خود جرئت نمی دهد یک بار برای همیشه تولید این محصول مضر را در کشور متوقف کند؟ البته سیگار به عنوان یکی از جذاب ترین و سودآورترین تجارت های جهان که برخی حتی آن را پس از نفت و در کنار مواد غذایی سودآور ترین تجارت می دانند در کشور ما به خوبی در میان مافیاهای اقتصادی رسوخ کرده است و تجارتش از پشتیبانی های اقتصادی و حتی سیاسی خوبی هم برخوردار است . این در شرایطی است که این تجارت مرگ آور سالانه 65 هزار نفر از هموطنانمان را به کام مرگ می کشاند . مصرف بیش از60 میلیارد نخ سیگار در کشور به صورت سالانه زنگ خطری است برای کشوری که باید به عنوان الگوی اسلامی خودش را به دنیا معرفی کند اما کاسبان سرطان برای پر کردن جیب های خود و گرفتاری بخش عظیمی از قشر جوان و حتی بانوان اکنون سیگار را مهم ترین هدف خود قرار داده اند .

اکنون سه توجیه برای ادامه تولید انبوه سیگار در داخل و ادامه فعالیت مافیاهای عظیم این ماده دخانی و افزایش روزافزون تولید آن وجود دارد . برخی عقیده دارند با توقف تولید سیگار در داخل زمینه برای قاچاق بیشتر فراهم می شود . از طرفی ممکن است گرایش به سمت مواد مخدر بیشتر شود و حتی در کمال تعجب برخی جامعه شناسان معتقدند که با توقف تولید سیگار ممکن است زمینه برای تبدیل اعتراض سیگاری ها به بحران اجتماعی شکل گیرد . این در حالی است که هر سه گروه باید بدانند که ما هنوز در طول سال های پس از انقلاب اسلامی به طور جدی روی حرمت شرعی سیگار کار نکرده ایم تا این فرهنگ را منتشر کنیم که اساسا یک مسلمان نباید به سمت مصرف ماده ای برود که جز ضرر چیزی برایش ندارد . از سوی دیگر هیچ گاه دولت و حتی رسانه های عمومی به سمت فرهنگ سازی صحیحی مبتنی بر ایجاد حس تنفر عمومی از مصرف سیگار حرکت نکرده اند و حتی نتوانسته اند مصرف آن را در سطح جامعه ممنوع کنند . باید دانست که می توان گردش مالی هزاران میلیاردی سیگار را به راحتی می توان خرج آموزش و فرهنگ سازی هدف داری کرد که در مدت کوتاهی باعث نرخ رشد نزولی مصرف این ماده در سطح اجتماع شود و البته در این میان باید صداهای بعضا بلند برخی مافیاهای یقه سفیدی که سود سرشارشان را هم از این راه به دست می آورند تحمل کرد اما بدون هیچ اغماضی باید دانست که تولید سیگار هیچ نسبتی با انقلاب اسلامی نداشته و ندارد و باید به سمت توقف کامل آن در کشور حرکت کرد.

وجه تمایز انقلاب اسلامی با دیگر انقلاب های جهان ، در کمیت و کیفیت خطوط قرمز و نحوه پرداختن سلبی و ایجابی و جهت دهی ذائقه ملت بر اساس اراده اسلام است. بشیرا و نذیرا حکم می کند که دولت جمهوری اسلامی بجای تمرکز بر افزایش روزافزون تولید سیگار داخل برای رقابت با سیگارهای وارداتی و قاچاق، طی یک برنامه سی ساله مصرف دخانیات در ایران را به یک پنجم کاهش می داد اما متاسفانه این اتفاق "نیز" روی نداد.

آرمان پرس قصد دارد در سلسله مطالب دیگری وجوه دیگر تجارت مرگ را برای خوانندگانش آشکار کند .
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان l_sar_comment
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۵
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۵ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۹
0
3
مطلب خوبی بود اما چه فایده گوش شنوا کو ؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۷ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۹
0
6
ای بابا دلتون خوشه؟؟ میدونی از راه همین سیگار چقدر گیر آقایون میاد ؟ حالا توقع داری بیان تعطیل کنن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۹ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۳
0
2
یک فعل اسلامی نام ببرید که ما را از سایر کشورها متمایز می کند یعنی بتوانیم بگوییم ما چون اسلامی هستیم در این زمینه از شما برتریم.
اقتصاد اسلامی! بانکداری اسلامی! صنعت خودروی(پراید) اسلامی! دانشگاه اسلامی! و....
در کدام زمینه ما از بقیه برتریم که بخواهیم دنیار را به اسلام دعوت کنیم؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۴ - ۱۳۹۴/۰۳/۳۱
0
0
مواد مخدر رو جمع کنن. یا حداقل جلوی افزایشش رو بگیرن! سیگار پیشکششون.
حمید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۴ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۶
0
1
من سالها بخاطر خانه ام با قوه قضائیه سروکار داشتم برادرم و چند نفر از اطرافیانم نیز بخاطر کلاه سرشان گذاشته بودند چند سالی می رفتند و می آمدند و آخر سر هم دزد پولمان را خورد و هم وکیل و هم قوه قضائیه و هم بانک . به به چه عدالتی و چه اسلامی ! من از این رژیم متاسفم که لقب اسلام را یدک می کشد و فقط از اسلام چادر را می فهمد و آمریکا و . . . .
شما آخوند ها سیگار را حرام اعلام فرمودید پس کو ؟ فرق بانک امروز با زمان شاه که ان را حرام می دانستید چیست ؟ دزدی و فساد و رشوه و کلک و پارتی بازی و بدقولی و زیرمیزی و تهمت و . . . در جامعه ایران حرف اول را می زند آیا اینها جزء دین نیستند؟
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل