کد خبر: ۱۱۰۱۷
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۶:۵۳
مدرس قرآن و رییس ستاد اقامه نماز کشور با بیان اینکه نماز انسان را از زشتی ها باز می دارد، گفت: ترغیب کودکان به نماز یکی از راههای پیشگیری از وقوع جرم است.
آرمان پرس: حجت الاسلام والمسلمین محسن قرائتی روز سه شنبه در همایش روحانیت و قرآن در دستگاه قضا که با حضور آیت الله آملی لاریجانی رییس قوه قضاییه و 800 قاضی روحانی در مجتمع شهید بهشتی برگزار شد، این مطلب را اعلام کرد.

وی ادامه داد: وظیفه معاونت پیشگیری از وقوع جرم، پیشگیری از جرم است و از آنجا که مهمترین چیزی که مانع از وقوع جرم می شود، نماز خواندن است این معاونت باید کاری کند که کودکان از همان کودکی نماز بخوانند .

وی همچنین خواستار اقامه نماز جماعت در مدارس توسط قضات روحانی شد و گفت: قضات روحانی در مدرسه حضور پیدا و در آنجا نماز جماعت اقامه کنند تا دانش آموزان به خواندن نماز تشویق و ترغیب شوند.

قرائتی با تقسیم بندی انسانها به پنج گروه توت، انار، گل، نارگیل و گردو، گفت: بعضی ها مانند توت با یک تکان می آیند اما برخی مانند انار هستند که منظمند و با نظم خاصی باید آنها را دعوت کرد.

وی ادامه داد بعضی گل هستند یعنی هم انارند و هم تیغ دارند وبرخی نیز مانند نارگیل، بالا هستند و دست انسان به آنها نمی رسید اما درونشان سفید وشیرین است.

قرائتی دسته آخر را به گردو تشبیه کرد و افزود: این دسته افراد حتی اگر چوب هم به سرشان بزنی باز هم نمی آیند و ما باید افراد و روحیات آنها را بشناسیم و با توجه به روحیاتشان با آنها صحبت و آنها را به کارهای خویب دعوت کنیم.

این مفسر قرآن با مهجور خواندن قرآن اظهار داشت: قرآن کریم حتی در شب نزول خودش نیز مهجور است؛ چون انواع دعاها را در شب های قدر می خوانیم اما آنطور که باید قرآن تلاوت نمی کنیم.

وی با بیان اینکه عظمت رمضان به روزه نیست ادامه داد: اگر عظمت رمضان به روزه بود بارها در قرآن کریم گفته نمی شد که رمضان ماهی است که در آن قرآن نازل شده است.

این مدرس قرآن با تاکید براینکه باید قرآن را به پا داشت، گفت: امام رضا (ع) فرمودند هر کسی علم می خواهد به قرآن مراجعه کند.

قرائتی با این سخن گریزی به موضوع ساختن بنزین از آب در کشور ژاپن اشاره کرد و ادامه داد: شنیده شده در ژاپن از آب نفت می سازند و وقتی انسان به آیة' و اذا البحار سجرت' (هنگامیکه آبها آنش می گیرد) نگاه می کند به همین نقطه می رسد و با خود می گوید چگونه ممکن است آب آتش بگیرد در حالی که با این کار ژاپنی ها انگار این آیه به صورت زیباتر معنا شده و تحقق یافته است.

رییس ستاد اقامه نماز از روحانیت خواست تا با فامیل و آشنایان خود ارتباط برقرار کند و گفت: نخست از شما که بدنه قوه قضاییه هستید و بعد از دیگر علما انتظار داریم که با اقوام و خویشان خود ارتباط برقرار کنید.

وی با بیان اینکه ایام تابستان است و 12 میلیون دانش آموز، 2 و نیم میلیون دانشجو، یک میلیون معلم به غیر از اساتید دانشگاه و حوزه تعطیل هستند، ادامه داد: قضات روحانی باید در این ایام هر 15 روز یک بار برای کودکان فامیل خود حرف بزنند و هر یک در ایام مدارس باید در یک مدرسه نماز جماعت اقامه کند.

وی از جامعه روحانیت بابت اینکه نتوانستند مردم را به صورت حلال بخندانند انتقاد کرد و گفت: چرا روحانیت نباید بتواند مردم را با خنده حلال بخنداند و از این هنر بهره مند نباشد.

قرائتی در پایان صحبت هایش با بیان اینکه به تنهایی نمی توانم تفسیر قرآن را ادامه دهم، خطاب به قضات روحانی حاضر در همایش گفت: قصد دارم نهضت تفسیر راه بیندازم و از همه قضات روحانی که باسواد نیز هستند، استمداد می طلبم.
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل