کد خبر: ۱۱۱۴۱
تاریخ انتشار: ۲۰ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۳:۵۲
تعداد نظرات: ۲۲ نظر
در حاشیه صحبت های رئیس جمهور در هفته محیط زیست
این سخنان خطرناک رئیس جمهور نشان داد که تفکر غالب بر دولت چقدر از نظریه های وابستگی رنج می برد و کوچک ترین اثری از تکیه بر اقتدار و توان داخلی در آن یافت نمی شود. چگونه ممکن است رجلی که همچنان مانند دهه سی کوچکترین کار خود را منوط به اذن بیگانگان می داند، صلاحیت ریاست یک دولت اسلامی را داشته باشد که قرار است برای مسلمانان جهان الهام بخش باشد؟

آرمان پرس – گروه سیاسی : چند روزی از صحبت های رئیس جمهور در جمع فعالان طبیعت به مناسبت هفته محیط زیست می گذرد و صحبت های تعجب برانگیز روحانی در این نشست واکنش های گسترده ای را در محافل سیاسی و رسانه ای در پی داشته است . اما در حالی که سیل انتقاد ها روانه این صحبت ها شده است صبح امروز انتقاد دادستان کل کشور از این سخنان مسیر واکنش ها را وارد مرحله ای تازه ای کرد .

به گزارش خبرنگار سیاسی پایگاه خبری تحلیلی آرمان پرس ابراهیم رئیسی دادستان کل کشور امروز در حاشیه دومین همایش «امنیت پایدار» که در در دانشگاه جامع امام حسین (ع) برگزار شد در سخنانی گفت :" اینکه آب خوردن خود را به مذاکرات وابسته بدانیم، یک خطای راهبردی استکه دشمن خواسته یا ناخواسته از این کُد استفاده خواهد کرد. انسان نباید خود را محتاج دشمن نشان دهد ." این سخنان در واقع واکنشی بود به صبت های یکشنبه رئیس جمهور که تصریح کرده بود : " تحریم‌های ظالمانه باید از بین برود تا سرمایه بیاید و مشکل محیط زیست، اشتغال، صنعت و آب خوردن مردم حل شود، منابع آبی زیاد شده و بانک‌ها احیا شوند."

بنا بر این گزارش سخنان قابل توجه رئیس جمهور در حالی مطرح شد که از ابتدای روی کار آمدن دولت یازدهم و به خصوص در طول دوران مذاکرات هسته ای بسیاری از تحلیل گران عقیده داشتند که این دولت تمام استراتژی اقتصادی، سیاسی و حتی اجتماعی خود را بر رفع تحریم ها گره زده است و تلاش دارد با به نتیجه رساندن گفت و گوهای هسته ای میان ایران و کشورهای 5+1 به هر قیمتی بتواند از آن به عنوان ابزار لازم جهت بهره برداری های خود استفاده کند . اگرچه در مبازرات انتخاباتی دوره یازدهم روحانی همواره بر تکیه بر توان تولید داخلی و استفاده از ظرفیت های کشور که تاکنون بالفعل نشده بود تاکید می کرد اما پس از انتخاب به مقام ریاست جمهوری تنها هدف خود را پیروزی در مذاکرات هسته ای قرار داد .

جالب اینجاست که بدانیم در طول دو سال گذشته در بخش های مختلف اقتصادی کشور مسئولان رده اول همواره در تصمیم گیری ها و حتی در مصاحبه های خود تاکید داشته اند که رهاورد پویایی اقتصاد کشور در شرایط فعلی تنها از به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته ای می گذرد در حالی که امام خامنه ای همواره در سخنان خود به تکیه در توان داخلی اشاره داشته اند . حتی معظم له در یکی از سخنان خود که مخاطبی غیر از دولتی ها نداشته است به صراحت تاکید کرده اند که کلید حل مشکلات اقتصادی را در لوزان و ژنو و نیویورک نمی توان یافت و باید آن را در داخل جست و جو کرد . اما دولت در همه دو سال گذشته شئون داخلی و خارجی کشور را به سرنوشت مذاکرات گرفه زده است و حتی در این مسیر برای مصرف داخلی از نمایش هایی مانند نشان دادن پیروزی در مذاکرات 100 روزه، وانمود کردن پیروزی در لوزان برای به خیابان ریختن مردم و مواردی مشابه هم غافل نشده است .

اما در شریطی که روحانی و تیمش رسما مقابل رهنمود های علنی امام امت ایستادگی می کنند و کوچک ترین تلاشی برای رونق اقتصاد از طریق توان داخلی انجام نمی دهند این اظهارات جدید نشان می دهد که آقای روحانی بیش تر از آن چیزی که نشان می دهد دل در گرو بستن با کدخدا دارد و همه چیز را در لبخند غربی ها و رضایت آنها از مذاکرات نشان می دهد . به راستی اینکه نفر اجرایی یک کشور حل مشکل محیط زیست و آب آشامیدنی کشورش را در گرو نتیجه یک مذاکره کاملا سیاسی بداند چه مفهومی می تواند داشته باشد ؟ آیا آقای روحانی اعتقاد دارد که اگر کدخدا نخواهد مردم این کشور با تمدن و ریشه چند هزار ساله که کدخدا آرزوی داشتن یک روز از هویت فرهنگی و تمدنی آنان را دارد محتاج نان و آب از دست بیگانه می شوند؟ نکند خدای ناکرده رئیس جمهور روز دیگری پا را فراتر از این بگذارد و تنفس طبیعی و اکسیژن را هم در گرو مذاکرات ببیند.

حقیقت این است که این سخنان خطرناک رئیس جمهور نشان داد که تفکر غالب بر دولت چقدر از نظریه های وابستگی رنج می برد و کوچک ترین اثری از تکیه بر اقتدار و توان داخلی در آن یافت نمی شود اما سوال اصلی و نکته مهم تر اینجاست که به راستی این تفکر به غیر از آب خوردن چه موضوع دیگری را در گروه هماهنگی کامل با غرب می داند ؟ آب یک مایه حیاتی زندگی بشر است و گره زدن این ماده حیاتی با مذاکرات و رضایت غرب آیا می تواند این پیام را داشته باشد که دولت بسیاری دیگر از شئون مهم زندگی مردان و زنان ایرانی را تنها در هماهنگی با غرب می داند ؟ آیا بوی استعمار زدگی از این سخنان به مشام نمی رسد ؟

این سخنان خطرناک رئیس جمهور نشان داد که تفکر غالب بر دولت چقدر از نظریه های وابستگی رنج می برد و کوچک ترین اثری از تکیه بر اقتدار و توان داخلی در آن یافت نمی شود. چگونه ممکن است رجالی که همچنان مانند دهه سی کوچکترین کار خود را منوط به اذن بیگانگان می داند، صلاحیت ریاست یک دولت اسلامی را داشته باشد که قرار است برای مسلمانان جهان الهام بخش باشد؟

نظرات بینندگان l_sar_comment
غیر قابل انتشار: ۳
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲۲
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۵ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۰
10
48
به تو چه ؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۲ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۰
11
60
این مطلب بیشتر خطهاش تکراریه . چرا تو مملکت ما هر کس واقعیت رو میگه دروغگو خطاب میکنید ، آقای روحانی داره واقعیت های جامعه رو میگیه . آقای محترم میتونی دو خط درباره منابع آبی کشور بگی . بسه دیگه دست بردارید از این افکار پوسیده و غرض ورزانه
مهاجر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۹ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۰
54
9
باسلام عرض ادب.. ازاین دولت خیری برای مردم نیست.مطمن باشید کسی که به دامن شیطان بجا ی توکل پناه ببره.. زوالش حتمی.. ..به خداکه درقرآن بارها هشدارداده شدیم ..آقای روحانی مسیر وشما ازروز اول اشتباه رفتی...لازم نیست جهت برطرف کردن اشتباهاتت.. دست به هر کاری بزنی...حیات پس ازمرگ وجواب امام وشهدارو درنظر داشته باش..مواظب باش که سرنوشت قاضی شریح درقضیه کربلا روپیدانکنی که دنیا زود گذره.....
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۳۰ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۲
حالت خوبه؟؟؟؟
amirhasan
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۸ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۰
6
30
دولت قبل خیلی خیر داشت؟
آیا این همه جنگ و دعوا کردیم به جایی رسیدیم؟
اون اقتدارمون تو منطقه هم معلوم شد موقع کشتی نجاتاز همون اول هم میدونستن این کشتی به یمن نمیرسه فرداش باز هواپیما فرستادن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۷ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۱
7
37
آقای رییس جمهور کاملا درست فرموده اند
خودتان را و ملت را گول نزنید
نگاه رییس جمهور مبتنی بر تعامل با دنیاست در غیر این صورت وضعیتی نظیر کره شمالی خواهیم داشت
حتی آمریکا نیز نیازمند تعامل با دنیاست
امروز کلیه دستگاههای تصفیه آب خارجی است .
سری به آب و فاضلاب تهران بزنید
تمامی تاسیسات ابزارآلات و سیستمهای هدایت و کنترل آب غربی است !
حتی احداث سازه هایی نظیر سدها جهت کنترل جریان آب ، تکنولوژی غربی بوده و ماشین آلات مورد نیاز احداث سدها نیز کاملا وارداتی است
یک تستگاه کوچک تصفیه آب خانگی نیز وارداتی است
ایضا روش های میکروب و گندزدایی آب
واقعا چرا مردم را بیسواد فرض می کنید
این حرفها برای چهار نفر کم سواد ممکن است جواب دهد و فکر کنند مثل 300 سال پیش یک چاهک درون حیاط منزلشان می کنند آب شیرین و گوارا مثل چشمه می زند بیرون
اما با قشر تحصیل کرده هم می توانید اینطور پوپولیستی برخورد کنید ؟!!
پاسخ ها
زهرا
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۲۱ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۲
ممنون که سوادتون رو نشون دادین. اما ابن وارداتی بودن همه شریانهای حیاتی ما به معنی لزوما وارد کردن از آمریکا و چندتا کشور دیگه نیست. ما چند ساله با روشهای خاص تحریمها رو دور زدیم و گدایی نکردیم. اگه رییس جمهور یه مملکت بخواد پشت تریبون رسمی از دنیا گدایی کنه چی غیر سرشکستگی نصیب ملتش میشه. من واقعا از اون حرفا خجالت کشیدم. به خاطر بی عرضگی اینا تا کی باید امتیاز بدیم؟
متاسفم
مصطفی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۴۹ - ۱۳۹۴/۰۳/۳۰
خانوم زهرا بحث امتیاز نیست بحث منطق هستش!
خواهشا دلواپس دور زدن تحریم ها باشید چون کلی پول مملکت واسه دور زدنشون حرام میشه و البته میره تو جیب یه عده خاص!!
تو رو به خدا دست از جهالت بردارید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۰ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۱
12
10
چرا با گفتن اینکه بعد از توافق هسته ای خارجی ها برای بازار ایران صف کشیده اند افتخار میکنیم ؟ این زشت نیست که خودمان را وابسطه به خارجی بدانیم و بازاری باشیم برای اجناس بنجل خارجی ؟ پس چه شد شعار همیشگی که ما پیشرفته هستیم و امارهای انچنانی میدهیم انگار که در ردیف اول تا پنجم دنیا هستیم .
عتوی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۴ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۱
4
23
چرا جوسازی مکنید وتفرقه ایجاد میکنید اگر راست میگوئید عین سحنان رئیس جمهور را ذکر کنید وبعد انتقاد نمایید بنده سخنان ایشان را گوش کردم جنین جمله ای که اب خوردن را به مذاکرات هسته ای مرتبط بداند در بیانات ایشان نبوده است بلکه استنباط بعضی از خبرنگاران ومخالفین دولت بوده که متاسفانه نقل محلس شده وبعض از مقامات هم بدون مراجعه به اصل کلام واکنش نشان داده اند
ناشناس
|
United States
|
۱۴:۲۶ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۱
22
5
آهای آقایx. روحانی داره کشور رو از بین میبره امثال تو توجهل مرکب اند
مصطفی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۹ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۲
10
4
جانا سخن از زبان اوباما می گویی از این خود باخته ها ی غرب زده به خدا پناه می بریم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۰ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۲
3
16
مثل اينكه يادتون رفته روحاني نماينده اون هجده ميليونيه كه
بهش رأي دادن و اين برنامه رو تأييد كردن ، بسه ديگه
ول كنين پدر اين مردم و مملكتو دراوردين چقدرم رو
دارين والاه .....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۹ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۲
15
1
آقای فرقانی احسسسسسسسسسسسسسسسسسسسنت
ادامه بده ما مردم پشتتیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۶ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۳
0
8
ملت رو قرباني سياستهاي افراط گرايانه خود نکنيد که نه خدا و نه اسلام ,چنين چيزي نخواسته
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۱ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۳
5
2
بسم الله الرحمن الرحیم
"فتری الذین فی قلوبهم مرض یسارعون فیهم یقولون نخشی أن تصیبنادائرة فعسی الله أن یأتی با الفتح اَو أمرٍ من عنده فیصبحوا علی ما اَسَّروا فی انفسهم نادمین"(سوره مائده آیه52)
تنها آنهایی که در دل مرض دارند اصرار به هم پیمانی با یهود ونصری دارند و آنهارا تکیه گاه خود قرار می دهند و عذرشان ترس از چیرگی یهود ونصری بر آنها است،باشد که خدا فتحی پیش آورد تا منافقان از آنچه دردل دارند پشیمان شوند.(هیچ آیه ای در قرآن اجازه پیمان مسلمانان با یهود و نصری را نداده و بلکه در آیات متعددی آنهارا از این امر باز داشته و به آنها تذکر داده است)
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۱۶:۲۲ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۷
چه باحال یه یوت اینم تحریف کرد؟
آخه امل یبار برو معنی شو بخون
مسلم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۲۸ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۷
8
1
تیم مذاکره کننده به این مردم خیانت نکنید!!!!!!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۲ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۷
0
7
سیاست و دیانت رو از روحانی و امثالشون یاد گرفتید..
.لطفا از استاد جلو نزنید
.روحانی بچه مدرسه ای دوساله با مدرک تقلبی نیست که بهش وطن دوستی و دین یاد بدید..!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۰ - ۱۳۹۴/۰۳/۳۰
3
1
آقایی که با فیلتر شکن آمریکایی اومدی نظر دادی و به اون بنده خدا گفتی امل/تو املی چون اون چیزی که نوشته از تفسیر نمونه آیت الله مکارم شیرازیه و از ترجمه تحت الفظی هم دور نیست.
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۳ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۲
0
0
سلام
من نمي ونم شما كدام طرفي هستيد ؟
پيرو هر حذب و دسته اي كه هستيد حتماً پيرو ولي فقيه هستيد.بارها و بارها آقا فرمودند كارهاي مذاكرات و مذاكره كنندگان تحت نظر ايشان است و رصد مي شود و هر جا اشتباهي باشد گوشزد مي كنند آخه چرا شما كاسه داغتر از آش مي شويد؟
كلاً دلواپسيد ديگه .....
مگر شيرين كردن آب در جنوب كشوربوسيله تاسيسات هسته اي انجام نمي شود؟
قدري اين سطحي نگري ها را كنار بگذاريم و متحد شويم.
اين دقيقاً همان اتفاقي است كه آمريكاي كثيف و مذدورانش در طي مذاكرات دنبالش هستند طولاني كردن مذاكرات تا زمان ايجاد تفرقه بيشتر........
اشنا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۷ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۵
0
0
سلام چرامتني كه برخلاف نظر اقايون مينويسمو نميذاريد توو سايت.فقط حرف طرفداراي خودتونو ميذاريد متاسفم براتون
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل