کد خبر: ۱۱۲۶۰
تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۳۹۴ - ۰۹:۱۶
افزایش درگیری لفظی و تنش میان هند و پاکستان به عنوان دو قدرت اتمی در شبه قاره هند به دنبال اظهارات نارندرا مودی نخست وزیر هند در بنگلادش شدت گرفته است .
آرمان پرس:
مودی روز یکشنبه، در سخنانی در دانشگاه داکا در دیدار دو روزه خود از بنگلادش، پاکستان را به ایجاد مشکلات متعدد برای هند از طریق ترویج تروریسم متهم کرد و گفت: پاکستان به طور مستمر هند را از طریق تروریج تروریسم اذیت می کند و این گونه حوادث به طور مرتب تکرار می شود.

وی همچنین به 90 هزار اسیر جنگی پاکستان در هند در پایان جنگ آزادی بنگلادش در سال 1971 اشاره کرد و گفت: سربازان هندی در جنگ آزادی بنگلادش در سال 1971 خون خود را به همراه آزادیخواهان بنگلادشی برای تضمین استقلال بنگلادش دادند.

نخست وزیر هند گفت که هند 90 هزار سربازی را که به مردم بنگلادش ظلم می کردند مجبور به تسلیم کرد اگر ما نیت شیطانی داشتیم می توانستیم تصمیم دیگری بگیریم .

قاضی خلیل اله سخنگوی وزارت خارجه پاکستان روز سه شنبه عکس العمل شدیدی نسبت به این اظهارات مودی نشان داد و گفت: اقدام نخست وزیر هند به توصیف روابط دوجانبه به عنوان 'اذیت' مایه تاسف است.

وی گفت که پاکستان به همزیستی مسالمت آمیز و حفظ روابط خود با هند اعتقاد دارد.

خلیل اله گفت که اظهارات مودی در مورد 90 هزار اسیر جنگی پاکستانی در هند تنها نقش منفی هند را در روابط دو کشور تایید می کند .

وی افزود: مایه تاسف است که سیاستمداران هندی نه تنها به اعمالی مغایر با منشور سازمان ملل دست می زنند بلکه به یادآوری مداخله خود در امور داخلی کشورهای دیگر افتخار می کنند.

سخنگوی وزارت خارجه پاکستان، هند را به ایجاد نفاق و خصومت بین پاکستان و بنگلادش متهم کرد و گفت: تلاش های هند در راستای ایجاد اختلاف بین دو کشور برادر پاکستان و بنگلادش کارساز نخواهد بود.

وی همچنین از جامعه بین المللی خواست که به اعتراف هند به مداخله در امور پاکستان شرقی که اکنون بنگلادش می باشد توجه کند.

اظهارات مودی در دانشگاه داکا همچنین با انتقاد شدید سیاستمداران پاکستانی مواجه شده است به طوری که خورشید شاه رهبر مخالفان در مجلس پاکستان روز سه شنبه، طی سخنانی در این مجلس، گفت که اظهارات مودی در مورد پاکستان بشدت قابل تقبیح است .

وی از وزارت خارجه پاکستان خواست که این اظهارات مودی را علیه پاکستان نادیده نگیرد.

سرتاج عزیز، مشاور نخست وزیر پاکستان در امور امنیت ملی، نیز روز چهارشنبه به اظهارات مودی در دانشگاه داکا اعتراض کرد و از جامعه بین المللی و سازمان ملل خواست به این اظهارات مودی در مورد جنگ آزادی بنگلادش در سال 1971 توجه کنند.

وی، طی سخنانی در مجلس سنای پاکستان، روابط پاکستان و بنگلادش را بسیار دوستانه توصیف کرد و گفت که هند از شرایط لازم برای عضویت دائم در شورای امنیت سازمان ملل برخوردار نیست.

مودی، در سخنان خود در دانشگاه داکا، همچنین گفته بود که تشکیل بنگلادش خواست همه مردم هند بود و به همین علت نیروهای هندی برای حمایت از جنبش استقلال طلبانه مردم بنگلادش وارد جنگ شدند و یک کشور جدید را ایجاد کردند.

عزیز گفت: ابراز اینگونه بیانات نه تنها فضای بین دو کشور را متشنج می کند بلکه جدیت هند برای برقراری روابط دوستانه با پاکستان را زیر سوال می برد.

کارشناسان امور سیاسی و راهبردی در هند معتقدند که مودی جنگ لفظی جدیدی را با پاکستان از طریق این اظهارات در داکا آغاز کرده است.

بنابه گفته این کارشناسان، ناآرامی در کشمیر تحت اداره هند ریشه در جنگ هند با پاکستان در حمایت از جنبش آزادی بنگلادش در سال 1971 دارد.

این کارشناسان می گویند که پاکستان سعی دارد که شکست خود را در برابر هند در 1971 از طریق جدا سازی کشمیر از هند جبران کند.
برچسب ها: هند ، پاکستان ، تنش
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل