کد خبر: ۱۲۰۴۲
تاریخ انتشار: ۰۸ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۸:۰۴
تعداد نظرات: ۴ نظر
بازنشر//
تولید؛ مهمترین مرحله از چرخه اقتصادی در راستای خودکفایی و اقتصاد مقاومتی می باشد/به فرموده امام امت، تولید عبادت است/در صورت شکوفایی "تولید" بی شک شاهد قدرتمند شدن نظام سرمایه اجتماعی خواهیم بود که یکی از ارکان نظام سرمایه در جامعه دینی است/افزایش تولید داخل بطور طبیعی رقابت در داخل و سپس ارتقای کیفیت محصولات داخلی و در نهایت افزایش مصرف داخل را به ارمغان خواهد آورد

آرمان پرس – گروه سیاسی : در شرایطی که این روزها مشکلات اقتصادی گریبانگیر کشور شده است و عدم توجه مسئولان اجرایی کشور به اجرای طرح اقتصادی مقاومتی و برداشت اشتباه مقاوت اقتصادی و گره زدن پیشرفت این حوزه به نتیجه مذاکرات هسته ای شرایط مبهمی را در عرصه اقتصاد به وجود آورده است ، اصلی ترین موضوعی که توسط مسئولان و مردم به فراموشی سپرده شده است و به یقین می تواند شاه کلید حل مشکلات اقتصادی باشد تولید است.

امروزه بسیاری از اقتصاددانان جهانی بر این باورند که وجود تصمیم سازانی  چون نهادهای کارآمد پولی، مالی و یک سیستم نظارتی کارآمد که قواعد بازی معاملات اقتصادی را رقم زند، برای داشتن رشد تولید ملی بالا و پایدار ضروری است . وجود نهادهای قوی در جهت حمایت از حق مالکیت و ساز و کار اجرای قراردادها، مهمترین عاملی است که می‌تواند به بسط و توسعه سرمایه‌گذاری‌ها و افرایش کارایی و حمایت عقلانی از دو عامل کلیدی ،یعنی کار و سرمایه در جامعه کمک کند. جوامع در حال توسعه تقریبا فاقد این عنصر نهادی هستند اما بسیاری از این کشورها با وجود این ضعف توانسته‌اند به رشد اقتصادی مطلوبی دست یابند. نتایج یک تحقیق توسط صندوق بین‌المللی پول برای 47 کشور در حال توسعه که رشد تولید ملی پایدار را برای یک دوره زمانی 7 ساله بیش از 3 درصد مبنا قرار داده بودند، حاکی از آن است که کشورهایی که رشد تولید ملی بالایی را دارند، بر ضعف نهادی که مانع تحقق اهداف کلان اقتصادی همچون اشتغال بالا و تورم پایین شود، فائق آمده‌اند.

به همین جهت تحریریه پایگاه خبری تحلیلی آرمان پرس بر اساس مشورت با کارشناسان و تحلیل گران برجسته پیشنهاد تاسیس شورایی در عالی ترین سطح ممکن را خدمت امام خامنه ای تقدیم می دارد تا از رهاورد تاسیس چنین شورایی دغدغه تولید به یک دستور کار جدی برای مسئولان کشور تبدیل شود .

 

محضر مبارک ولی امر مسلمین حضرت امام خامنه ای (مدظله)

با سلام و تبریک حلول ماه رمضان

 

موضوع تولید ملی همواره یکی از دغدغه های جدی کشور به خصوص در سال های اخیر بوده است که از رهاورد آن می توان بالندگی، توسعه و پیشرفت را برای ایران اسلامی به ارمغان آورد . حضرتعالی مکرر در توصیه های خود از تولید به عنوان عنصر محرکه کشور در زمینه های مختلف به خصوص رشد اقتصادی جامعه نام برده اید و حتی از جایگاه دینی آن را در ردیف عبادات معرفی فرموده اید . به یقین تاکید های پیوسته سند چشم انداز 20 ساله جمهوری اسلامی و برنامه پنج ساله توسعه کشور بر موضوع تولید نشان از شناخت بیماری مزمن اقتصاد کشور دارد که علاجش فقط داروی تولید است . در این میان البته مردم و مسئولان هر یک به فراخور سهم تعریف شده خود در این مسیر باید تلاش کنند که بر توان تولید داخلی بیافزایند اما متاسفانه هرچه که صفحات تاریخ انقلاب ورق می خورد در حوزه اقتصاد تولید نقش کمرنگ تری به خود می گیرد .

حوزه تولید به یقین نیازمند شناخت نقاط قوت و ضعف و فرصت ها است و در این نیاز به مسیر برنامه ریزی دقیق و هماهنگی های سیستمی برای رسیدن کشور به نقطه ای که تولید به یک نیاز ملی و دغدغه روزانه آحاد کشور تبدیل شود داریم . وجود نهادی هماهنگ کننده در مسیر رسیدن به این دغدغه در شرایط فعلی کشور بسیار لازم و ضروری به نظر می رسد چرا که ظاهرا برخی از دست اندر کارانی که از مسیر های خاص به دنبال پویایی اقتصاد می اندیشند هنوز به این باور نرسیده اند که تنها راه نجات اقتصاد ما تولید است و تولید است و تولید .

دغدغه تولید برای حضرتعالی و از منظر شما برای کشور آنقدر جدی بود که یک سال را به نام آن نام گذاری کردید و همه را موظف ساختید در مسیر رشد تولید داخلی و استفاده از کالاهای ایرانی بکوشند و مطمئن هستیم اگر شرایط مختلف دیگر نبود شاید تا چند سال را به همین نام نامگذاری می نمودید تا به همگان اهمیت بالای این حوزه را نشان دهید . اما با اینحال هنوز به آن درجه از معرفت نرسیده ایم که افق های دور اندیشانه شما را امروز درک کنیم و برای آن بکوشیم .

امروز تولید در جمهوری اسلامی بیشتر حالت مرده در حال احتضاری را دارد که نیاز مند یک شوک بزرگ برای ادامه حیات است و متاسفانه واردات بی رویه و هدایت انبوه پول های سرگردان کشور به سمت بازار های مصرف گرایی و یا در نهاین حوزه های سرمایه گذاری دلالی از اقتصاد ما شبح یک اقتصاد زیبا را ساخته است که هیچ منفعتی برای مردم ندارد . در چنین شرایطی و با درک آموزه هایی که از حضرتعالی فرا گرفته ایم و پس از صدها ساعت مطالعه و بحث کارشناسی از محضر مبارک آن فرزانه انقلاب تقاضا داریم دستور فرمایید شورایی در عالی ترین سطح با نام "شورای عالی تولید ملی" متشکل از سران قوا و مسئولان ارشد اقتصادی کشور و حتی چهره هایی از بخش خصوصی تشکیل شود تا در سطوح بالادستی به هماهنگی گسترده و بسترسازی های لازم برای تمرکز فعالیت های نظام بر روی حوزه تولید اقدام کنند و می دانیم که تنها از این رهاورد است که اقتصاد ما می تواند نفسی دوباره بگیرد و اقتصادی مقاومتی به معنای واقعی خود عملیاتی شود.

مستدعی است دستور العمل های اجرایی این شورای عالی می تواند توسط حضرت عالی که به حق مشرف ترین فرد به مباحث اقتصادی کشور هستید به نحوی ابلاغ گردد که مسئولین تحقق اقتصاد پویا را از رهاورد ایجاد باور عمومی تولید در سطح کشور ببینند و در این مسیر به هیچ وسیله دیگری تمسک نجویند .

با آرزوی دعای خیر

تحریریه پایگاه خبری تحلیلی آرمان پرس

مطالب مرتبط
نظرات بینندگان l_sar_comment
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۴
اگر شورا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۷ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۷
0
5
به نظر من شوراهای عالی که تاکنون راه افتاده اند به هیچ عنوان کارآمد نبوده اند و شورای عالی با نام تولید هم به روزمرگی خواهد افتاد
ناشناس
|
United States
|
۲۱:۳۸ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۷
1
1
اگر دولت مفت خوری نکنه این شوراها سازنده اقتصاد ما هستند,دولت خواب ما باید بیدار شود
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۴۱ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۸
0
1
محضر مبارک!!عرض کنم که باید اول انقلاب تاسیس میشد نه الان که با هزاران مشکل وتحریم وگرسنگی ودزدی و...مواجه شده ایم به فکر تولیذ اقتاده اند اول فقط به بازار اهمیت میدادند وتجارت را دینی میدانستند وبرای تولید تره خورد نمیکردند والان هم شما اگر دنبال تولید باشید باهزاران مانع روبرو میشوید واز کرده خود پشیمان میشوید همچنانکه هزاران نفر شده اند اینهم مثل کرسی های آزاد اندیشی که بعد از 40 سال تازه اجازه حرف زدن داده میشود !!!!البته حرف زدن نه چاپلوسی و...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۲ - ۱۳۹۶/۰۱/۰۹
0
2
اقتصاد این مملکت اسلامی! دست آقازاده ها، دلالان، سران و کارتلهای اقتصادی وابسته است. این برادران و خواهران مسلمان! اگر احساس کنند کسی قرار است در عرصه اقتصادی رقیب آنها بشود و حق و حساب آنها را ندهد و فردا روزی برایشان شاخ بشود، با قدرت و نفوذی که دارند چنان طرف را زمین می زنند که از کرده خودش پشیمان شود. نمونه اش هم پدیده شاندیز که چون حاضر نشد باج بدهد زمین خورد.
مدل اسلامی اقتصاد را باید در بلاد کفر جستجو کرد. این مملکت مملکت ارباب و رعیتی است و معیار همه چیز منفعت شخصی و گروهی است نه منفعت ملی.
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل