کد خبر: ۱۲۶۳۱
تاریخ انتشار: ۰۲ تير ۱۳۹۴ - ۱۲:۲۱
تعداد نظرات: ۲۵ نظر
هشدار به آقای رئیس جمهور :
آقای روحانی؛ هرچند وظیفه شما حفظ امنیت ملی و منافع ملی است اما تصور غلط در تشخیص اولویت ها می تواند دلیلی شود بر قیام علیه امام امت که سعادت را بر امنیت مرجح می دانند. پس؛ امیدواریم که سعادت ملی را بر امنیت ملی و حفظ و بسط مناقب دینی را بر منافع ملی ترجیح دهید، در غیر این صورت آرمان پرس بر خود واجب می داند که در جهت اصلاح و مهار این خبط بزرگ وارد عرصه روشنگری شود.

آرمان پرس – گروه سیاسی :این روزها شاید با داغ شدن موضوع هسته ای و تلاش دولت برای دادن امتیاز های گوناگون در جهت رسیدن به یک توافق لازم و نجات اقتصاد و بسیاری از شئون کشور از منظر خودشان این شائبه را بار دیگر به وجود آورده اند که اساسا چرا رئیس جمهور و تیم همفکرانش تلاش دارند با از دست دادن عزت ملی و بی توجهی به آرمان های اسلام صرفا به بقا جمهوری اسلامی فکر کنند و در این میان حلقه مفقوده ای که به شدت جای خالی توجه به آن از سوی دولتمردان احساس می شود نگاه به بسط انقلاب اسلامی است . حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور یکی از تئوری پردازانی است که سال ها قبل و در دوران ریاست بر مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید ویژه ای بر حفظ انقلاب اسلامی به جای توجه به بقا جمهوری اسلامی کرده بود اما ظاهرا این روزها و با شرایط حضور در قدرت این موضوع برایش معنی دیگری پیدا کرده است .

اساسا تفکیک میان جمهوری اسلامی و انقلاب اسلامی که در طول سال های بعد از بهمن 57 خیلی کمتر از اهمیتش به آن پرداخته شده است موضوعی است که باید به صورت ویژه مورد بررسی قرار گیرد . شاید یکی از جرقه هایی که مطالعه پیرامون چرایی این تفکیک را برجسته تر می کرد مشکلات و ناکارآمدی هایی بود که در نظام مبتنی بر جمهوری اسلامی پدید آمد و اساسا در هنگام بحران ها و رخداد دشواری هاست که علل شناخت یک پدیده دارای اهمیت موضوعی می شود . پرسش از چرایی انقلاب اسلامی ایران و چیستی و چرایی آن و تشکیل حکومتی به نام جمهوری اسلامی از تلفیق دو رکن دموکراسی و اسلام در کشوری که با ریشه انقلابی حکومت قبلی اش را سرنگون کرده بود در نوع خود قابل توجه است .

امام راحل به عنوان بنیانگذار انقلاب اسلامی در روزهای رهبری نهضت به خوبی با شناخت همین بحران های پیش رو از خلق یک مفهوم جدید در دنیای بین الملل و روی کار آوردن نظامی ار تلفیق جمهوریت با آرمان های اسلام سخن گفتند که نتیجه آن پیدایش جمهوری اسلامی شد . در حقیقت تاکید خود امام بر واژه جمهوری اسلامی نه یک کلمه کم و نه یک کلمه زیاد نیز دقیقا به همین علت بود که جمهوری اسلامی مفهومی مبتنی بر منافع ملی و حفظ تمامیت ارضی است و در این مسیر ممکن است بسیاری از نارسایی ها و ناکارآمدی هایی وجود داشته باشد که ضربات جبران ناپذیری را به آرمان اصلی اسلام وارد کند و لذا امام با هوشمندی آن را از مفهوم انقلاب اسلامی جدا ساختند .

ما هیچ گاه مدعی تشکیل حکومت اسلامی نبوده و نیستیم چرا که ارزش ها و ساختارهای حکومتی را با واژه ای به نام مقبولیت و یا همان جمهوریت گره زدیم و البته در این مسیر مفهوم مردم سالاری دینی را برای اولین بار تئوریزه کردیم . از سوی دیگر باید دانست که انقلاب اسلامی که غایت اهداف خیزش مردمی و رهبری امام در آن مقطع بود با تاکید روی حفظ مناقب دینی و رویکرد امنیتی فرهنگ محور فراتر از حفظ موقعیت های خاص یک کشور و یا تفهیم واژه هایی نظیر منافع ملی و یا برد – برد به حفظ و بسط ارزش های دینی می پردازد و در این مسیر به جای تسامح حتی در برخی موارد نسخه تقابل را تجویز می کند . در حقیقت باید دانست که انقلاب اسلامی ایران برای اولین بار در تاریخ مفهوم جدید از واژه انقلاب به معنای جنبش و خیزش مردمی برای دگرگونی در ابعاد مختلف سیاسی،اجتماعی، فرهنگی و حتی اقتصادی را ارائه دادو آن عبارت بود از گره زدن پشتوانه عظیم فکری فرهنگی برای حاکم سازی تفکر توحیدی مبتنی بر نظم و نظام انقلابی .

در حقیقت ما در تفکیک جمهوری اسلامی از انقلاب اسلامی بر روی تفکیک شکل حکومت از محتوای حکومت تاکید داریم . ممکن است در طول برپایی یک حکومتی به دلایل مختلف ادامه شکل حکومت به معنا و مفهوم نظام سازی دچار خطاهای بسیاری شده و برای ادامه راه شکل بهتری در نظر گرفته شود . این جاست که توجه عمیق مسئولان و نخبگان به پرورش باورهای محتوای حکومت هر گونه دگرگونی در شکل ظاهری را به راحتی قبول می کند و در مقابل آن گارد نمی گیرد چون که به خوبی می داند اساس باید محتوای حکومت باشد .

آقای روحانی اولویت شما کدام است؟ جمهوری اسلامی یا انقلاب اسلامی؟

اکنون در روزگاری به سر می بریم که برخی تنها هم و غم خود را بر روی حفظ شکل حکومت استوار کرده اند در حالی که باید دانست باید به جای صرف توان کشور جهت حفظ جمهوری اسلامی، دغدغه و اهمیت اصلی الگوهای پیشرفت را بر روی موضوع حفظ انقلاب اسلامی معطوف کرد چرا که هویت اصلی، حفظ خود جمهوری اسلامی نیز از رهاورد بسط انقلاب اسلامی می گذرد . حالا آقای روحانی به عنوان حفظ جمهوری اسلامی (منتشر شده در فصلنامه راهبرد شماره 39 سال 1385) این روزها باید تکلیف خود و دولتشان را روشن کند که در مسیر حرکت پیش رونده جامعه بر روی کدام آرمان تاکید دارند؟ اگر هنوز رئیس جمهور بر دغدغه های سابق خود یعنی اولویت جمهوری اسلامی به نسبت انقلاب اسلامی استوار است؛ باید به خوبی بدانند که منظومه ذهنی ایشان برای خود جمهوری اسلامی نیز مخرب است چه برسد به انقلاب اسلامی.

با توجه به نکته ای که امام راحل فرموده بودند : "علل موجده انقلاب اسلامی همان علل مبقیه انقلاب اسلامی است" و از آنجایی که فعلا بهترین بستر برای اجرا،حفظ و بسط انقلاب اسلامی در جهان همین جمهوری اسلامی ایران است، بایستی برای حفظ جمهوری اسلامی اهتمام ورزید تا به قوام اولویت یعنی انقلاب اسلامی کمک کند. حال اگر بنا به نظر شما (آقای روحانی) اولویت جمهوری اسلامی باشد و چون رای مردم در هرلحظه بنا دلایل تمایلات افراطی به غریزه احتمال منحط شدن دارد و از طرفی در اولویت جمهوری اسلامی، نظر مردم حرف اخر را می زند ممکن است برای جلب نظر مردم با هر گونه انحرافی و حفظ جمهوری اسلامی ، تصمیمات اشتباهی اخذ شود تا جایی که شاهد ذبح انقلاب اسلامی به نفع جمهوری اسلامی باشیم. 

آقای روحانی؛ رئیس جمهور محترم جمهوری اسلامی ایران، لطفا همان طور که در سال 1385 صراحتا موضع خود را تبیین و اولویت جمهوری اسلامی را در نسبت با انقلاب اسلامی بیان کرده بودید، باری دیگر نیز به صراحت نظر خود را در سخنرانی های خود بیان نمایید. امیدواریم حضرتعالی جزو رویش های انقلاب باشید و از نظر محنط خود مبنی بر اولویت جمهوری اسلامی به نسبت انقلاب اسلامی دست کشیده باشید. هرچند وظیفه شما حفظ امنیت ملی و منافع ملی است اما تصور غلط در تشخیص اولویت ها می تواند دلیلی شود بر قیام علیه امام امت که سعادت را بر امنیت مرحج می دانند. پس؛امیدواریم که سعادت ملی را بر امنیت ملی و حفظ و بسط مناقب دینی را بر منافع ملی ترجیح دهید،در غیر این صورت آرمان پرس بر خود واجب می دارد که در جهت اصلاح و مهار این خبط بزرگ وارد عرصه روشنگری شود.

و من الله التوفیقمطالب مرتبط
نظرات بینندگان l_sar_comment
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲۵
ابوالفضل
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۰ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۲
3
11
به نظر من تفاوتی بین این دو نیست چون جمهوری اسلامی بر پایه همان انقلاب اسلامی شکل گرفته است
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۴۲ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۱
اتفاقا تفاوت اساسی با هم دارن.
انقلاب یه پدیده گذراست که در نتیجه نارضایتی مردم از وضع جاری، بوجود میاد و نتیجه ش تخریب بنیانهای اجتماعی و اقتصادی یک جامعه هست. در جامعه شناسی انقلابها، همیشه افراد تند رو انقلاب میکنن و اونو به پیش میبرن. بعد از فرو ریختن نظام قبلی، دیگه توجیهی برای ادامه انقلاب وجود نداره و افراد تند رو مجبورن به نفع افراد میانه رو کنار برن و حکومت رو به اونا بسپارن.
در کشور ما اما افراد تند رویی که انقلاب کردن حاضر به تحویل انقلاب به میانه رو ها نشدن و همیشه در حال انقلاب هستن. و به همین خاطره که بعد از حدود چهل سال ما هنوز حتی یک ساختار اجتماعی، سیاسی و یا اقتصادی پایدار نداریم، چون هرچه ساخته میشه بلافاصله خراب میشه.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۰۶ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۲
طبیعیه که باید اولویت همه، جمهوری اسلامی باشه. انقلاب تموم شد و رفت.
وقتی که اولویت مسئولین، انقلاب باشه، همه چیز از جمله جمهوری اسلامی، فدای انقلاب اسلامی میشه و نتیجه ش میشه اوضاع فعلی کشور.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۸ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۲
6
6
خیلی فرق داره عزیزم
سعید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۸ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۲
0
2
تفاوت که دارن اما اینقدری که بشه تهدید کرد و هشدار داد
arash
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۴ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۲
0
5
صرف نظر از این دو عنوان باید دید برای چه چیز انقلاب اسلامی اتفاق افتاد,چون قبل از انقلاب هم مسجد بود,عزاداری بود,حوزه بود.اعتقادات بود(از جنس درجه یک چون درونش منافع نبود,رضای خدا بود) پس آن 98 درصدی که در شکل گیری وتایید انقلاب عامل اصلی بودنند و من و شما نیز از آنان هستیم به دنبال استقلال کامل ,جاری شدن حق عدالت,فرهنگ ناب محمدی ,و در واقع رضای خدا که رضای همگان است بوده(سخنان امام خمینی هم به همین مضمون بود), اما ایا در عمل اینگونه پیش رفتیم الا رقم تمامی مشکلات اما الان کجا هستیم ,مگر چین بدتر از امریکا با ما کرد(در این 10 سال) یا روسیه از قاجار تا الان
اقتصاد کجاست...فرهنگ کجاست..جوانانه ما کجا هستند ...ودین زدگی بدترین نوع اسیب است, فقط به خاطر اینکه گفتیم و نکردیم ما در مقابل امام و شهدا مسئولیم چون تمامی این خون ها و انقلاب برای اینها نبود....پس ما انقلاب اسلامی کردیم که عدل علی ببینبم, حساسیت علی در بیت المال را ببینیم,شیعه قابل الگو ببینیم ,صادرات علم ببینبم(که تنها راه رهایی از استمار است) و رنگ و بوی خدایی ببینیم..قضاوت با خودتان
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۱ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۳
0
0
روشنگری بفرمایید حتما این خواست مردم امام مردم سالاری دینی وحرف قران پیامبر وخداوند است اگر جسارت لازم را دارید ما پشتیبان شما هستیم این میدون اینم شما
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۰ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۴
1
5
انقلاب اسلامی داره جمهوری اسلامی و ایران و اسلام و قران و اعتقادات و ... رو نابود میکنه .بیکاری 10 میلیون .طلاق 40 درصد.قحطی آب.نابودی صنعت.آموزش عالی مایه ننگ و... عربستان تهدید میکنه .چهار روز دیگه افغانستانم به خودش میبینه مار رو تهدید کنه ..
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۱ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۴
2
6
اولویت مردم جمهوری اسلامی است .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۴ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۴
1
7
چرا در موقع دزدی های دولت پاک دست این انقلاب اسلامی تو گل نمیکرد؟ چرا دزدان دکل و برج و تریلیون ها پول توسط دولت جانشین امام زمان تان که در دزدی پاک دست هست چرا مجازات انقلاب اسلامی شامکل حالش نمی شود .
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۰۷ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۲
شما شعار انقلابی بده، بعدش کل کشور رو بالا بکش. خیالی نیست.
اما شعار جمهوری اسلامی نده.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۷ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۲
0
4
خدایا روحانی چه گناهی کرده که هر کس و ناکسی برایش خط و نشان می کشد؟ بدانید با حمله به منتخب مردم بزرگ نخواهید شد.
کامنت گذار محترم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۴۰ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۳
0
1
برای قضاوت در مورد دکتر روحانی هنوز زوده.
غلام علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۳ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۳
0
5
آرمان پرس لطفا خاموش گری نکن نور افشانیت پیشکش
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۸ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۵
0
1
اولیت شما کدام است جمهوری اسلامی یا حکومقیه ت ف
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۱ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۵
0
4
اتفاقا اگر همین افراطیها اجازه می دادند علاوه بر بعد اسلامیت نظام که برخواسته از انقلاب 57 بود به بعد جمهوریت نظام که مورد تاکید امام خمینی بود ورود می شد و حقوق مردم رعایت می شد امروز با این مشکلات روبرو نبودیم که عده ای شعار تمایز و تفاوت در انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی بدهند. ظاهرا شما فراموش کردید که پس از پیروزی انقلاب اسلامی بیش از 98 درصد از مردم به نظام جمهوری اسلامی که برخواسته از انقلاب اسلامی در ایران بود رای دادند. همین کلمه انقلاب بدون مردم ممکن نبود یعنی جمهور مردم .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۶ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۵
0
4
انقلاب کردیم تا به نظامی برسیم که سعادت مردم در آن باشد . اکنون که آن نظام نتوانسته مردم را سعادتمند کند باز گشت به ابتدای کار دیگر چه صیغه ایست.؟؟ یعنی می فرمایید دوباره انقلاب اسلامی کنیم!!!!!!!!!!!!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۰۸ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۲
اینا میخوان همیشه انقلاب باشه و با این تفکر، جامعه هرگز روی آرامش را نمیبینه.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۰ - ۱۳۹۴/۰۴/۲۱
0
3
ایشون به جمهوری اسلامی قسم خورده
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۶ - ۱۳۹۴/۰۴/۲۳
0
2
شما چي ؟ من فكر مي كنم شما به فكر منافع و جيب خودتون هستيد. شما كه با يك سر درد راهي اروپا مي شويد بيجا مي كنيد به رييس جمهوري كه مردم ايران انتخابش كردند توهين كنيد.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۰۹ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۲
اگه منظورت رسایی هست، اون جای دیگه ش درد گرفته بود.
arash
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۱ - ۱۳۹۴/۰۴/۲۳
0
0
با اینکه از سایتتون خوشم نمیاد ولی از اینکه نظرات رو آزادانه منتشر میکنید خیلی لذت میبرم ممنون
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۳۶ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۱
آزادانه نیست. فقط نظراتی که امکان نزاع دارند رو منتشر میکنن.
نظرات نقد و روشنگری رو منتشر نمیکنن.
مثلا اگه شما منطقی و منصفانه مطلبشونو نقد کنی و با دلیل و برهان ردش کنی، نظرتون منتشر نمیشه.
ولی اگه با تندی به نویسنده یا جناح مقابل بتوپی، نظرتون منتشر میشه.
حسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۸ - ۱۳۹۴/۰۴/۲۴
0
0
شما از جنگ خوشت میاد.
یه سر به بهشت زهرا گلزار شهدا بزن ببین چه دسته گلهایی اونجا خوابیدن که هر کدومشون چند خانواده رو داغدار کردن و سرنوشتشونو تغییر دادن در حالی که اگه همون اول انقلاب به کشورهای همسایه سفیر صلح میفرستادیم و تهدید به تغییر نظامشون نمیکردیم این چیزها پیش نمیومد.
شما جیبت پرپوله. هزینه این سایت از کجا در میاد .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۳ - ۱۳۹۴/۰۴/۲۵
0
1
هدف رسیدن به آرامشه و شرایط خوب زندگی فرقی نمیکنه جمهوری اسلامی باشه یا انقلاب اسلامی...تو جامعه ای که یه عده به نون شب محتاجن ا ز نداری روز به روز به فلاکت میرن چه فرقی داره انقلاب اسلامی باشی یا جمهوری اسلامی.................
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل