کد خبر: ۱۲۸۳۶
تاریخ انتشار: ۰۱ تير ۱۳۹۴ - ۱۵:۰۶
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی:
پس از مطرح شدن مسأله تشکیل شورای عالی تولید با ارسال نامه ای به امام خامنه ای توسط سایت خبری - تحلیلی آرمان پرس در هفته گذشته، این مسأله مورد توجه سایر رسانه ها قرار گرفته و سبب شده که به این موضوع بپردازند.
آرمان پرس – گروه سیاسی : 
در این رابطه سایت خبری-تحلیلی رویکرد گفتگویی را با یکی از اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس انجام داده است ؛ این سایت خبری در ابتدای این گفتگو آورده است :

بحث رونق اقتصادی همان طور که مقام معظم رهبری نیز تاکید کرده اند با حمایت تولید داخلی امکان پذیر است و یکی از نقش های که ملت در سال همدلی و همزبانی دولت و ملت می تواند داشته باشد استفاده از توان تولید داخلی و دست کشیدن از مصرف تولید خارجی است و دولت هم باید نهایت اهتمامش را برای خدمت گذاری به ملت به کار بندد و کمک کند تا با قوانین خوبی که در پایان سال ۹۳ تصویب شده است تولید در کشور شکل بگیرد چون راه رونق اقتصاد کشور است و این هم جز با حمایت دولت شکل نخواهد گرفت.

اما در شرایط کنونی ریسک پایین به همراه سودآوری بالا در فعالیت‌های غیر مولد به گسترش سوداگری در اقتصاد ایران دامن زده و باعث گردیده انگیزه‌ی تولید و سرمایه‌گذاری مولد کاهش یابد و به جای آن، سوداگری و دلال بازی رواج یابد.

عدم هدایت صحیح درآمدهای ارزی نفت به فعالیت‌های مولد اقتصادی و تخصیص غیربهینه‌ی این درآمدها موجب کمبود نقدینگی برای توسعه‌ی بخش های تولیدی و سرمایه‌گذاری شده است. فعالیت‌های غیر مولد به گسترش سوداگری در اقتصاد ایران دامن زده و سوداگری و دلال بازی رواج یافته که خود دارای پیامدها و عوارض منفی متعددی است که هر از گاهی با تورم شتابنده‌ی برخی بازارها نظیر مسکن، ارز و طلا بروز پیدا می کند.

از این رو طی دهه‌های گذشته، این دو عامل موجبات رکود تورمی در اقتصاد ایران بوده و تجویز سیاست‌های پولی و مالی نادرست نیز بر افزایش دامنه‌ی تأثیرات منفی آن‌ها افزوده است. بر همین اساس حمایت از تولید و اشتغال و سرمایه‌ی ایرانی می تواند به رفع مشکلات کلیدی اقتصاد ایران کمک قابل توجهی کند.

از سوی دیگر زمانیکه سخن از تولید و سرمایه گذاری برای تولید پیش می آید بیشتر دست اندرکاران، از مقرون به صرفه نبودن تولید و مشکلات و موانعی که بر سر راه تولید قرار دارد سخن می گویند، مشکلاتی که باعث شده سرمایه به جای تمرکز در تولید که در دراز مدت می تواند باعث رشد اقتصادی و کاهش تورم و گرانی و بیکاری در جامعه شود در بازار و بر روی دلالی و واسطه گری و تجارت های غیر مولد و تورم زا تمرکز نموده است تا یک شبه به چند برابر و البته با ارزش پایین تر تبدیل شود. دولت یازدهم باید تمام تلاشش را برای خروج اقتصاد از رکود و حمایت تولید داخلی انجام دهد تا با افزایش کیفیت محصولات داخلی مردم نیز ترغیب به خرید این کالاها شوند.

در همین رابطه محمد علی مددی، عضو کمیسیون اقتصادی نیز درباره حمایت از تولید داخلی به خبرنگار اقتصاد "رویکرد" گفت: متاسفانه شعار حمایت از تولید فقط در حد شعار باقی مانده است و نظام بانکی ربوی و ضد تولید از مهمترین ارکان رکود تولید است و اکثر تولیدکننده ها از نظام بانکی متضرر شده اند چراکه نظام بانکی، نقدینگی که از مردم در اختیار دارد را در بنگاه داری و تجارت خودش استفاده می کند در نتیجه مسیر نقدینگی در حال حاضر در کشور منحرف شده و باید ساختار نظام بانکی در سریع ترین زمان تغییر کند.

وی افزود: رونق تولید داخلی در این شرایط اسف بار نظام بانکی به هیچ وجه اتفاق نخواهد افتاد و چندی است که کمیسیون اقتصادی مجلس کارگروهی را در راستای بانکداری بدون ربا تشکیل داده است که از نظر بنده ابتدا باید این کارگروه اقدام به کمتر شدن ربا در نظام بانکی کنند و بعد تمرکز به نظام بانکی بدون ربا داشته باشند.

عضو کمیسیون اقتصادی درباره رونق تولید داخلی بیان داشت: برای پشت سر گذاشتن موانع تولید ابتدا باید یک ساختار نظام مند و دقیق و به دور از هرگونه فساد مالی در نظام بانکی وجود داشته باشد و بعد از آن اصلاح سیستم مالیاتی کشور بسیار حائز اهمیت است و نظام مالیاتی باید با در اختیار داشتن اطلاعات دقیق و به روز از اشخاص و شرکتهایی که باید، مالیات اخذ کند و در برابر افراد متخلف اقدامات قانونی را انجام دهد نه اینکه بسیاری از گروه هایی که دارای درآمدهای بسیار کلان و همچنین مشمول پرداخت مالیات هستند با توجه به رابطه هایی که دارند مالیات پرداخت نکنند.

مددی خاطرنشان کرد: مورد دیگر فساد در ساختار اداری است به اصطلاح تولید داخلی در راه پله های ادارات سکته کرده است چراکه در نظام اداری رابطه به جای ضابطه حکمفرمایی می کند و همچنین دولت باید تضمین خرید را به تولیدکننده بدهد نه اینکه با واردات کالا و انحصاری کردن خرید کالا از گروههای خاص باعث بی انگیزه گی تولیدکننده شود.

وی درباره تشکیل شورای عالی تولید ملی در جهت حمایت از تولید داخلی گفت: پیشنهاد تشکیل شورای عالی تولید ملی بسیار مفید و ضروری است و با تمرکز تعدادی از نهادها و دستگاههای دولتی بر اجرا و کنترل مواردی که ذکر شد می تواند به رونق تولید داخلی کمک کند و با توجه به اینکه تولید کشور با رکود مواجه است، یکی از ارکان مهم این شورا عملیات اجرای آن است و باید به آن اهمیت داده شود.

لازم به ذکر است سایت خبری تحلیلی آرمان پرس قصد دارد این موضوع را همچنان مورد پیگیری قرار دهد . انشاءالله.
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل