کد خبر: ۱۳۷۰۵
تاریخ انتشار: ۰۷ تير ۱۳۹۴ - ۱۱:۴۰
تعداد نظرات: ۱۰ نظر
آرمان پرس بررسی می کند:
شهید بهشتی(ره) در اشتباه خود حتی پا را از اعتقاد صرف به حزب هم فراتر گذاشته و در اظهار نظری تعجب برانگیز حزب را معبد خود می دانستند/اسلام تنها حزب الله را به رسمیت می شناسد و مابقی احزاب را نابود شدنی می داند/تشکیل حزب جمهوری نقض غرض بود/فقط حزب الله پیروز خواهد بود

آرمان پرس – گروه سیاسیاین روزها و همزمان با سالروز شهادت شهید بهشتی(ره) و یارانش در بمبگذاری مقر حزب جمهوری اسلامی بار دیگر فرصت مرور اندیشه ها و آثار مادی و معنوی وجود این شهید گرانقدر بیش از گذشته در میان اهالی سیاست و رسانه مطرح می شود اما در این میان نکته ای که بسیار با اهمیت است بررسی دستاورد های این شخصیت در عرصه های مختلفی همچون سیاست است . بهشتی(ره)اگرچه با مقام ریاست دیوان عالی کشور که قوه قضائیه آن زمان شناخته می شد رسما در جایگاه مسئولان قضایی کشور تعریف می شود اما هیچ کس نمی تواند منکر تاثیرگذاری فروان وی در عرصه سیاست چه قبل و چه بعد از انقلاب اسلامی شود .

به گزارش گروه سیاسی پایگاه خبری تحلیلی آرمان پرس اگر بخواهیم در میان همه فعالیت های شاخص آیت الله بهشتی(ره)در عرصه سیاست به بررسی بپردازیم قطعا یکی از شاخص ترین فعالیت های این بزرگوار راه اندازی بزرگ ترین حزب تاریخ انقلاب اسلامی به فاصله یک هفته ای پیروزی انقلاب اسلامی است . حزب جمهوری که اگرچه انتقاد های بسیاری به تشکیل آن وارد است و می توان به نوعی آن را یکی از اشتباهات تاریخ سیاسی انقلاب نیز دانست اما بررسی چگونگی ورود تحزب به حکومتی که با داعیه داری اسلام حق تشکیل هیچ حزبی را ندارد در نوع خود جالب توجه است . اساسا به نظر می رسد خود نظام نیز به اشتباه تشکیل حزب جمهوری اسلامی پی برد چرا که عمر تشکیل آن حتی به یک دهه نیز نرسید و در سال 66 برای همیشه به کار خود پایان داد.

باید دانست کهاز زماني كه انسان متوجه اصل جامعه بعد از وجوب تشكيل اجتماع براي مصون ماندن در برابر تهديدها شد، به اين نتيجه رسيد كه بايستي نظامي تشكيل و كارگزاراني تصدي امور را بدست گرفته و با تدابيري به نحو احسن منابع و امكانات را به نفع منافع ملي در مسير مصلحت نظام، مديريت كنند. به اين منظور مدل هاي مختلفي در جهت تشكيل و اداره نظام و هدايت مردم توسط مكاتب و تئوريسين هاي مختلف ارائه شد كه در اين ميان قرآن نيز به عنوان دين كامل، تهي از ارائه مدل نبوده.حزب در عربي به جماعتي اطلاق مي گردد كه داراي آرمان مشترك و هدف خاصي بوده باشد و از اين جهت قرآن در نظام ثنویت خود، تنها دو حزب را به طور كلي معرفي مي كند، يكي حزب الله و ديگري حزب شيطان و تنها حزب الله را پيروز و ما بقي احزاب را تحت نام حزب شيطان، نابود شدنی مي داند.(همانا حزب شيطان همان زيانكارانند.مجادله 19/همانا حزب خداست كه رستگارند.مجادله22/حزب خداوند همان پيروزمندانند.مائده56/).لذا مفاهيمي همچون فئه (گروهي كه براي ياري رساندن به همديگر تشكيل مي شوند)، فرقه و هيئت اگر با مباني، روش و كاركردي ديني تعريف شوند در چارچوب حزب الله و در غير اين صورت در چارچوب حزب شيطان فعالیتمي كنند.

از سوی دیگر پليتيك(Politic)در نگاه مدل غربي به معني فن دستيابي به قدرت به هر قيمت و حفظ قدرت به هر قيمت تعريف شده است، در حالي كه در نگاه ديني، فن چاره انديشي و تصميم سازي و اجراي تصميمات به نحو احسن را سياست مي دانند.پارتي(Party)يا حزب در فرهنگ غربي بستري است براي بالابردن ظرفيت افراد ، گروه و در نهايت مردم، با غايت دستيابي به قدرت به هر قيمت و حفظ آن مي باشد و در اين بين مباحثي چون انحصار طلبي، تمركز قدرت، رويكرد حزبي و... جز ذات حزب بوده و حفظ منافع حزب از اهم واجبات محسوبمي گردد.حال اگر مانيفست و مرامنامه حزب در مدل غربي بر هر اساسي تدوين شده باشد به عنوان قانون حزبي تلقي و التزام به آن مباني براي تمام اعضا واجب مي گردد. در حالي كه در مدل ديني، صرفا مباني و رويكردهاي مبتني بر حق به عنوان قانون در نظر گرفته شده و تعدي از اجراي قانون، عدول از شرع را رقم مي زند.

كسب موفقيت و پيشرفت در جوامع غربي با وجود احزاب مختلف و حرفه اي، تنها منوط به مقبول شدن در حزب امكان پذيرمي شود يعني بعد از كسب حد نصاب علمي، بايستي اراده فرد در طول اراده سران حزب قرار بگيرد، در حالي كه در مدل ديني، بعد از كسب حد نصاب علم و تقوا، اگر اراده فرد با اراده خداوند در طول هم قرار بگيرد، توسط اسبابي كه خداوند فراهم مي كند توفيق رقم خورده و "تعز من تشاء" انجام مي پذيرد.

اگر عملكرد امام خميني (ره ) با رويكرد حزبي مورد مهندسي قرار بگيرد مشاهده مي شود كه ايشان در سال هاي قبل از انقلاب زير سايه حزبي قرار گرفته بود كه پيامبر اكرم با اساسنامه و مرامنامه قرآنموسس آن بودند؛ يعني حزب الله به مديريت و هدايت عموم مردم روشنفكر پرداخته تا حدي كه بعد از فراگيري اين حزب يعني حزب الله، تصميم به تاسيس حكومت ديني گرفتند. بعد از انقلاب 57 فرصتي بدست مردم اين مرز و بوم افتاد تا به تعلقات خاطر خود كه همان اسلام و مباني نظري آن بود بپردازند و در حركتي تكويني به قول امام خامنه ای به سمت جهان اسلامي قدم بردارند اما متاسفانه برخي افراد با كجسليقگي هاي خود خواسته يا ناخواسته اين مسير (انقلاب اسلامی) را مخدوش و با تشكيل و اصالت دادن به تحزب و تعدد حزب با اساسنامه و مرامنامه هاي متفاوت، به نقض غرض پرداختند. آنان، گويي حزب الله با اساسنامه قرآن را به رسميت نشناخته و مترصد تشكيل حزبي در دل حزبي فراگير به گستردگي مردم ايران شدند.

بنا بر آنچه گفته شد اساسا تشکیل حزب جمهوری اسلامی که مرامنامه و شرایط اجرایی اش مطابق مدل های غربی طراحی شده بود و طبق این مدل ها به تعیین افراد جهت شرکت در انتخابت ها و یا معرفی در پست های مختلف می پرداخت چه خدمتی به آرمان های حکومتی که مبتی بر قواعد و قوانین اسلام تشکیل شده بود می کرد؟ شهید بهشتی(ره)حتی پا را از اعتقاد صرف به حزب هم فراتر گذاشته بود و در اظهار نظری تعجب برانگیز حزب را معبد خود می دانست . حزبی که کاملا بر پایه چارچوب های هندسی نظام غربی و مبتنی بر حکومت های سکولاری طراحی و شکل گیری شده بود . باید توجه داشتدر میان این انتقاد صریح به شهید بهشتی(ره)نباید فریب این حرف را بخوریم که برخی می خواهند القا کننداگر نظام دموکراسي را پذيرفتيم بايد همه لوازم آن و آن‌چه را غربي‌ها مي‌گويند بپذيريم. اسلام هرگز چنين نظری ندارد. همه ما آن‌چه را که خدا، پيغمبر، قرآن، ائمه اطهار، ولي‌فقيه و دين گفته مي‌شناسيم. در اين‌ميان، ياري رساندن براي اجراي احکام اسلام و حمايت از ولي‌فقيه تا پاي جان، از دستورات دين اسلام است، اما اين‌که عده‌اي به هر دليلي، در انتخابات رأي بياورند و حاکم شوند، اطاعت‌شان بر ديگران واجب باشد، در اسلام نيست.

اشتباه بزرگ شهید بهشتی(ره)در تشکیل حزب جمهوری اسلامی خیلی زود به همفکران و یارانش در راه تشکیل حزب نیز اثبات شد چرا که تنها چند سال بعد آیت الله خامنه ای در نامه ای به امام راحل جهت انحلال حزب نوشتند :"احساس مي‏شود كه وجود حزب، ديگر منافع و فوايدی نداشته، و بعكس، ممكن است تحزّب در شرايط كنوني بهانه‏ اي براي ايجاد اختلاف و دودستگي و موجب خدشه در وحدت و انسجام ملت گردد، و حتي نيروها را صرف مقابله با يكديگر و خنثي سازي يكديگر كند. لذا، همان‏طور كه قبلًا نيز كراراً عرض شد، شوراي مركزي پس از بحث و بررسي مبسوط و مستوفا با اكثريت قاطع به اين نتيجه رسيد كه مصلحت كنوني انقلاب در آن است كه "حزب جمهوري اسلامي" تعطيل و فعاليتهاي آن بكلي متوقف گردد." که این نامه بلافاصله با تایید امام راحل نیز مواجه شد .

اين نامه سریعا با موافقت امام راحل مواجه شد و پس از آن بود که رسما انحلال حزب جمهوري در خرداد 66 اعلام شد.اما با تعطيلي فعاليتهاي حزب جمهوري اسلامي، جمعيت موتلفه اسلامي که به خاطر ائتلاف 3 هيئت مذهبي (هيات مسجد شيخ علي، هيات اصفهانيها و هيات مويد) به هيئات مذهبي معروف بود به فعاليتهاي سياسي خود زير سايه حزب الله ادامه داد.در نهايت بايستي گروه ها و هيئت هاي مختلفي در جمهوري اسلامي زير چتر حزب الله تشكيل شوند تا تفرقه، منفذي نشود براي رسوخ بيگانگان. از اين رو خداوند نيز جهت انذار مي فرمايد: نباشيد از کساني که دين خود را قطعه قطعه کردند و فرقه فرقه شدند.روم 32/ آنان را که دين خود را قطعه قطعه کردند و دسته دسته شدند را تا چندي به ورطه گمراهي واگذار.مومنون53و54/
اما بعد از ائتلاف تمام گروه ها، بايستي هر کدام از ايشان، يكي از محورهاي رشد و پيشرفت نظام را از قرآن استخراج، تئوريزه و در سطح عملياتي برنامه ريزي كند و در معاونت با گروه هاي ديگر مبتني بر 2 اصل نيکويي و تقوا (تعاونو علي البر و التقوا)، پازل نظام سازي حكومت ديني را تكميل كنند.


مطالب مرتبط
نظرات بینندگان l_sar_comment
غیر قابل انتشار: ۲
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۵ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۷
0
23
دوست عزیز حداقل سوره احزاب را یک بار با دقت بخوانید
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۱۰ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۳
تحلیل احمقانه ای بود. البته از نظر امثال شما که به دیکتاتوری مذهبی اعتقاد دارید کارش اشتباه بود. ولی بهشتی مرد اسلام شناس و دنیا دیده ای بود و قصدش از تاسیس حزب جمهوری اسلامی، این بود که ساختار سیاسی انقلاب از ابتدا در مسیر درستی قرار بگیره، اما افسوس که همفکران شما نگذاشتن و از ترس از دست دادن غنائم انقلاب، خودش و حزبش رو منفجر کردن.
امام خمینی: بهشتی مظلوم زیست و مظلوم مرد و خار چشم دشمنان اسلام بود.
ناصر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۸ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۷
0
21
شما اختلاف سلایق و روش را با حفظ اهداف مشترک با این دیدگاه زیر سوال می برید.
ریشه های شکل گیری حزب جمهوری اسلامی به گونه ای بود که پس از مدتی کارایی نداشت. نه این که حزب به طور کلی کارایی نداشته باشد.
لازم به ذکر است که برداشت بسیار سطحی از مفهوم حزب در قران داشته اید. در سزح استراتژیک حزب ،قفط حزب الله قابل قبول است. در سطح تاکتیک شما ذیل حزب الله می توانید با چند شعبه ای بودن به فعالیت خویش بپردازید.
متاسفانه هدف و روش را خلط نمودید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۲ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۷
1
19
شهید بهشتی و اشتباه؟ !!!!!!!!!
مگه داریم ؟ مگه میشه ؟
میلاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۲ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۷
1
20
شهید بهشتی : پیروزی واقعی از آن حزب اللهی هاست . (خجالتت بکشید)
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۶ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۷
8
28
چرا نشه! بهشتی معصوم نبود و البته انقلاب ما هم بزرگترین اشتباه هزار ساله اخیر ایران بود
مدیر پایگاه

 * این گزاره صرفا نظر شخصی مخاطب است و مورد تایید مسئولان سایت نیست
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۱۵ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۶
جمهوری اسلامی رو به عنوان اشتباه قبول دارم ولی انقلاب حرکت دایمه برای سال 57 نیست
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۱۱ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۳
اتفاقا مورد تایید مسئولان سایت هست. مقاله هم به همین موضوع تاکید داره.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۰ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۹
0
14
شما خیلی بی سوادید یا خیلی تندرو
از مقاله بمب اتم و جنگ مایتتان را نشان دادید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۹ - ۱۳۹۴/۰۴/۲۵
0
5
آرمان پرس بررسی می کند؟ این چه بررسی سطحی و سبک و مزخرفی بود
یک سری کلمات و شعار ها را بدون پشتوانه علمی و تارخی پشت سر هم ردیف کرده و به خورد جوان ها می دهید
روح بهشتی از حزب الهی هایی مثل شما در قبر میلرزد
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل