کد خبر: ۱۵۹۵۲
تاریخ انتشار: ۲۴ تير ۱۳۹۴ - ۱۰:۲۵
ارتش پاکستان که همواره به پناه دادن به شبه‌نظامیان متهم است، اعلام کرد که نقش اش در میانجیگری در مذاکرات صلح طالبان اثبات می‌کند که آنها در مقابله با شبه‌نظامی‌گری در منطقه مصمم هستند.
آرمان پرس:
روسای ارتش و آژانس جاسوسی «اطلاعات بین سرویسی» (ISI) پاکستان شخصاً در مذاکرات میان طالبان افغانستان و دولت کابل که هشتم ژوئیه در نزدیکی اسلام‌آباد برگزار شد، نقش داشتند.

این مذاکرات نخستین گام محتاطانه برای خاتمه جنگ در افغانستان است که سالانه جان هزاران تن از مردم را می‌گیرد.

تلاش پاکستان با هدف میانجیگری در مذاکرات صلح می‌توان به ریشه‌کن کردن خشونت کمک کند؛ این در حالی است که القاعده و سایر گروه‌ها همچنان در این منطقه فعال هستند و شاخه جدید داعش سطح دیگری از خطر را به وجود آورده است.

روند صلح نوپا ممکن است به شکست بینجامد خصوصاً از زمانی که رهبرن طالبان افغانستان در مذاکره به اختلاف رسیده‌اند.

با این حال تردید در سراسر جنوب آسیا درباره انگیزه‌های واقعی پاکستان وجود دارد و برخی معتقدند که ارتش پاکستان به نحوی شبه‌نظامیان در افغانستان و کشمیر را پرورش می‌دهد که رقابت خود با هند را دنبال کند؛ اتهاماتی که ارتش اسلام‌آباد نمی‌پذیرد.

مقام‌های پاکستانی تاکید دارند که دولت غیرنظامی و ارتش این مساله را به رسمیت می‌شناسند که جنگ افغانستان با قدرت دادن به شبه‌نظامیان، تهدیدی برای امنیت خودشان محسوب می‌شود.

یک مقام وزارت دفاع پاکستان که خواست نامش فاش نشود، گفت: ژنرال راحیل شریف، رئیس ارتش پاکستان روند صلح افغانستان را یکی از هدف‌های اصلی سیاست خارجی خود قرار داده است. برای ژنرال راحیل متقاعد کردن افغان‌ها برای پایان دادن به جنگ به همان اندازه مبارزه با شبه‌نظامیان پاکستانی اهمیت دارد.

با این وجود بسیاری از مقام‌های سابق و کنونی افغانستان که به تامین مالی و تسلیحاتی ارتش پاکستان برای شبه‌نظامیان طالبان در سراسر مرز مظنون هستند ، نیت اصلی آنها برای میانجیگری در مذاکرات را زیر سوال برده‌اند.

"عمر داوود زی" وزیر کشور سابق افغانستان می‌گوید: پاکستان به دلیل فشارهای داخلی و خارجی این گام جدید را برداشته است. باید منتظر بود و دید که آیا این اقدام ماهیت تاکتیکی دارد و یا تغییر صادقانه سیاست است.

فشارها از سوی چین به عنوان متحد اصلی و سرمایه‌گذار مهم به نظر می‌رسد که نقشی اساسی در مداخلات پاکستان داشته است. پکن معتفد است که شبه‌نظامیان منطقه ناآرام سین کیانگ در منطقه‌های ناآرام پاکستان و افغانستان آموزش می‌بینند.

برچسب ها: پاکستان ، طالبان ، مذاکرات
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل