کد خبر: ۱۷۲۵۶
تاریخ انتشار: ۰۷ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۴:۵۱
تعداد نظرات: ۲۸ نظر
اختصاصی آرمان پرس / اولین واکنش رسمی رئیس اندیشکده یقین به متن توافق اولیه هسته ای
استاد حسن عباسی در بررسی برجام طبق مدل ssr توافق را عامل فروکاست محوری ترین ستون امنیتی ایران یعنی ستون نظامی دانسته که در آینده ای نه چندان دور دیگر ستون های امنیتی که بایستی خود را با ستون محوری امنیت تطبیق دهند دچار اخلال شده و در نهایت پس از فروکاست دیگر ستون های امنیتی شاهد بحران امنیتی خواهیم بود .
آرمان پرس: 
مقدمه

تبیین «برجام» و «قطعنامه‌ی 2231» از منظر حقوقی ـ سیاسی، از دیدگاه دیپلماتیک، از زاویه فنی ـ ‌هسته‌ای، و از بُعد اقتصادی ـ‌ تجاری، بررسی شده و در سطح محافل علمی و رسانه‌ای، به نقد و نظر گذاشته شده، اما بُعد ارزیابی استراتژیکی آن صورت نگرفته است. تبیین برجام و قطعنامه‌ی 2231 از منظر استراتژیکی، در یک کلان‌نگری و نگرش سیستمی، سه وجه و ضلع کلی دارد:

1) ضلع توان هسته‌ای ایران و آنچه در مذاکرات به تصویب رسیده است.

2) ضلع توان اقتصادی ایران و آنچه در مذاکرات در حوزه تحریم به تصویب رسیده است.

3) ضلع توان دفاعی‌ـ ‌امنیتی ایران و آن‌چه در مذاکرات و در قطعنامه‌ی 2231 به عنوان تعهد و تحدید توان دفاعی‌ـ ‌تسلیحاتی ایران رقم خورده است.

چهارچوب نظری برای تحلیل برجام و قطعنامه‌ی 2231، پروژه‌ رسمی SSR ایالات متحده درباره‌ جمهوری اسلامی ایران است. آن‌چه مدام از سوی اوباما و جان کری و دیگر مسئولان آمریکا نسبت به موضع منتقدان آمریکایی‌ـ ‌صهیونیستی توافق وین (‌برجام) ‌مطرح می‌شود این است که توافق وین و قطعنامه‌ 2231، امنیت رژیم صهیونیستی را تضمین می‌کند و موجب تغییر رفتار جمهوری اسلامی در منطقه خواهد شد، کنایه از تحقق پروژه‌ SSR در قالب مفاد قطعنامه‌ی 2231 است. «قطعنامه‌ی 2231» اعم از «برجام» است و عصاره‌ هفت قطعنامه‌ قبلی علیه برنامه‌ هسته‌ای ایران محسوب می‌شود؛ عملاً آن‌چه در قطعنامه‌های پیشین زائد بود و ناکارآمد، در این قطعنامه حذف و ابعاد اثربخش آن، هم‌چنان حفظ شده است.

ارزیابی استراتژیک برجام و قطعنامه‌2231 + نمودار

مبتنی بر چهارچوب نظری پروژه‌ SSR علیه ایران، ارزیابی استراتژیکی برجام و قطعنامه‌ی 2231 حاکی از واگذاری «یقه‌ی جمهوری اسلامی» ‌به دشمن در محورهای متعددی است، و حکایت از پیدایش رخنه‌ها و منفذ‌های امنیتی متعددی در ساختار قدرت و امنیت جمهوری اسلامی دارد، به‌گونه‌ای که «شمشیر داموکلس» شورای امنیت، بالای سر جمهوری اسلامی قرار گرفته است.

چهارچوب نظری استراتژی دشمن: پروژه‌ی SSR آمریکا علیه ایران

ایالات‌متحده در دو دهه‌ اخیر، در ذیل مقررات بین‌الملل و با پشتوانه‌ سازمان ملل، در کنار طرح پروژه‌ی DDRگروه‌های مقاومت اسلامی در منطقه، پروژه‌ی SSR ایران و سوریه و عراق را در دستور کار قرار داد، اما تاکنون امکان عملیاتی نمودن تعاملی آن را نیافته بود. اکنون مبتنی بر برجام و سپس بر مبنای قطعنامه‌ی 2231 امکان عملی نمودن پروژه‌ی SSR را یافته‌اند، و رخنه و منفذی برای تحقق آن پیدا کرده‌اند.

طرح SSR به معنی «رفرم اجزاء و قطعات قطاع امنیت»‌ کشورِ هدف است.

پروژه‌ SSR ( Security Sector Reform) طرحی برای در هم شکستن مقاومت یک جامعه محسوب می‌شود. هیچ کشوری منابع پنج‌گانه قدرت ارگانیکی(فرهنگی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، دفاعی‌- نظامی) هم‌سطح و هم‌ترازی ندارد؛ از این‌رو در یک حوزه قدرتمندتر و در حوزه‌ای دیگر ضعیف‌تر است.

سازوکار پروژه SSR به این گونه است که منابع پنج‌گانه قدرت کشورِ هدف، ارزیابی شده، سپس مشخص می‌شود که هر کدام از این منابع قدرت در چه سطحی هستند و بلندترین و پایین‌ترین سطح قدرت در کدام حوزه است؛ آنگاه با سازوکارهای خاص خود، قوی‌ترین منبع قدرت را آن‌قدر تحت فشار قرار می‌دهند و فرسوده می‌کنند تا به سطح چهارم برسد، سپس در مرحله بعد این دو سطح را با هم تحت فشار قرار می‌دهند تا به سطح سوم برسد و به همین ترتیب این روند تا آنجا طی می‌شود که همه سطوح قدرت به پایین‌ترین سطح برسند.

حال اگر به جای منابع پنج‌گانه قدرت ارگانیکی‏‏‏‏‏، منابع دوگانه‌ قدرت سایبرنتیکی (اطلاعات و انرژی) مطرح باشد نیز به همین منوال عمل می‌شود.

ارزیابی استراتژیک برجام و قطعنامه‌2231 + نمودار

قوت نظامی، سیاسی و فرهنگی انقلاب اسلامی موجب شده است که ایران در درون و بیرون از کشور خود، نهضت اسلامی و هم‌چنین استقلال از نظام سلطه را به پیش ببرد. پروژه‌ SSR پروژه‌ای حقوقی‌- ‌استراتژیک است که قوت‌های برتر کشور هدف را می‌فرساید و در نتیجه، توان امنیتی آن را در اجزاء قطاع آن به مرور کاهش داده و زمین‌گیر می‌سازد. سپس با پدیده‌ آشوب‌های درونی، جنبش‌های مخملی، و تروریسم تکفیری، موفق می‌شود تراز امنیتی آن کشور را از طریق «کاهش تراز اجزاء قطاع قدرت آن»، پایین آورد و آن را تضعیف نماید.

سابقه

در دوره‌ بیل کلینتون که استراتژی مهار دوجانبه (علیه ایران و عراق) از سوی کاخ سفید مطرح شد، مثلث کلینتون، ال‌گور (معاون رئیس‌جمهور) و کوهن (وزیر دفاع)، اصرار بر تحقق SSR ایران و عراق و DDR جنبش مقاومت اسلامی لبنان و فلسطین داشتند.

در دوره‌ 18 سال گذشته، عمده‌ فعالیت‌های حقوقی‌ـ ‌بین‌المللی آمریکا در سازمان ملل از جمله طرح تحریم‌های گسترده علیه ایران معطوف به ایجاد اهرم‌های فشاری برای کشاندن ایران به پای میز مذاکرات و سپس تحمیل تعهدات گسترده و عمیق به ایران برای تحقق SSR بود. تا هنگام تصویب قطعنامه‌ی 2231 در تیر‌ماه 1394 این امکان برای غرب فراهم نشده بود. هر بار قطعنامه‌ای در شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران تصویب می‌شد، ایران آن‌را نمی‌پذیرفت و عملاً ارتباط جهان استکبار را با ایران محدودتر می‌کرد. در 1387 غرب متوجه این نقیصه شد. از این‌رو گرهارد شرودر صدر اعظم پیشین آلمان را در جوار عامل دیپلماسی عمومی آلمان یعنی دکتر سمیعی جراح معروف مغز، به ایران اعزام نمودند. گرهارد شرودر در هر دو مصاحبه‌ی اصلی خود در ایران روی یک نکته تکیه کرد؛ «ایران بدون هیچ پیش‌شرطی، با غرب مذاکره کند.»

اگر غرب به تحریم، فشار و تهدید رو آورد، و مدام قطعنامه علیه ایران تصویب کند، ایران سقوط نمی‌کند و در مقابل روزبه‌روز از غرب دورتر شده و در نتیجه تأثیر پروژه‌ی SSR که جوهر آن، تعامل براندازانه‌ غرب علیه ایران است، به حداقل می‌رسد. از این‌رو پس از تصویب قطعنامه‌ 2231، که محصول توافق وین و نشست‌وبرخاست منتج‌شده به «برجام» می‌باشد، اکنون پروژه‌ی SSR به‌طور اتوماتیک عملیاتی شده است؛ زیرا تعامل گسترده‌ غرب با اقتصاد ایران، دروازه‌ SSR را به روی ایران گشوده، و از سوی دیگر مهار توان هسته‌ای ایران در دست غرب، اهرم فشار و زمینه‌ی بهانه‌جویی را برای او محفوظ داشته است. تنها بخش قدرت ملی ایران که غرب در آن حضور و نفوذ نمی‌یابد، بخش قدرت دفاعی است که قطعنامه‌ی 2231 تمهیدات لازم را برای مهار آن فراهم ساخته است. اگر مقام مسئولی در تیم مذاکره‌ ایران مدعی شود که بخش‌هایی از قطعنامه‌ی 2231 را نمی‌پذیریم، پس عملاً مدعی است که «قطعنامه‌های سازمان ملل، کاغذپاره‌ای بیش نیست

قاعده‌ نفی سبیل

مبنای فقهی سیاست خارجی انقلاب اسلامی، قاعده‌ی «نفی سبیل» است. قرآن کریم تأکید فرموده که «وَ لَن يَجْعَلَ اللَّـهُ لِلْكَافِرِ‌ينَ عَلَى الْمُؤْمِنِينَ سَبِيلًا» خدا هیچ راهی را برای سیطره و غلبه‌ کفار بر مؤمنان قرار نداده است. قطعنامه‌ی 2231 بسترساز پروژه‌ی SSR است و این پروژه زمینه‌ی نفی قاعده‌ی «نفی سبیل» است. مگر در وزارت امور خارجه‌ی ایران دو نکته‌ی دیگر مطرح باشد:

1) آمریکا و قدرت‌های استکباری، مصداق کفر جهانی نبوده و سیطره، هژمونی و استیلای آن‌ها بر ایران، مصداق قاعده‌ی مزبور نیست.

2) یا این‌که اساساً وزارت امور خارجه‌ی ایران مبتنی بر قاعده‌ی «نفی سبیل» عمل نمی‌کند.

فرمول مذاکرات برد ـ ‌برد

بررسی «‌برجام»‌ و «قطعنامه‌ی 2231» از منظر پروژه‌ی SSR آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران، در قالب فرمول مذاکرات هسته‌ای امکان‌پذیر است.

الف ـ داده‌ها در مذاکرات: ‌واگذاری و مهار توان تکنولوژیک هسته‌ای.

ب ـ‌ ستانده‌ها در مذاکرات: ‌رفع بخشی از تحریم‌های مالی ـ ‌تجاری کشورهای سلطه‌گر.

ج ـ‌ پیامدهای داده‌ها و ستانده‌ها: مهار فعالیت‌ها و توان دفاعی ـ امنیتی ایران، و اشراف اطلاعاتی دشمنان.

هرم SSR در تراز‌شناسی قدرت ملی ایران

مبتنی بر فرمول مذاکرات (‌داده ـ‌ ستانده ـ‌ پیامد)‌ هرم SSR شکل گرفته است و در ترازشناسی قدرت ملی ایران، با کاهش توان هسته‌ای، بخشی از تحریم‌ها رفع خواهد شد، اما پیامد آن این است که توان دفاعی ـ امنیتی نیز کاهش یافته و مهار می‌شود؛ یعنی آنچه که در مبحث داده و ستانده مطرح نبوده است (‌توان دفاعی ـ ‌امنیتی‌) عملاً «‌داده‌ اصلی» از سوی ایران در مذاکرات و «ستانده‌ واقعی» ‌از سوی استکبار جهانی است.

ارزیابی استراتژیک برجام و قطعنامه‌2231 + نمودار


الف‌- داده

در مذاکرات مقرر شد که ایران برای اثبات صلح‌آمیز بودن فعالیت هسته‌ای خود، آن‌را کاهش داده و در بخش‌های عمده‌ای عملاً متوقف نماید و کاملاً آن‌را تحت نظارت و کنترل نظام سلطه درآورد. آنچه مبتنی بر «‌برجام» و «‌قطعنامه‌ی 2231»‌ از سوی ایران واگذار شده است، چهار بخش کلی را در بردارد:

1) رقیق‌سازی و مینیاتوریزه کردن توان تکنولوژیک هسته‌ای ایران، به مدت حداقل 10 سال.

2) مهار و کنترل تکنولوژی هسته‌ای مینیاتوریزه شده‌ی ایران، به مدت حداقل 10 سال.

3) واگذاری عنان تکنولوژی هسته‌ای ایران به دشمن به عنوان عامل و اهرم فشاری برای تحقق استراتژی «مکانیزم ماشه» در شورای امنیت سازمان ملل متحد.

)مواردی مانند بند 12 اعمال مفاد قطعنامه‌های پیشین در قطعنامه‌ی 2231، ذیل بند 41 منشور ملل متحد زمینه‌ تحقق مکانیزم ماشه است.(

۴) تحقق اشراف اطلاعاتی دشمن، بر توان تکنولوژیک، به‌ویژه هسته‌ای ایران.

ب- ‌ستانده

در مقابل کاهش و توقف بخش عمده‌ای از فعالیت هسته‌ای، مقرر شد که استکبار جهانی بخشی از تحریم‌های ایران را حذف کند. وزارت خزانه‌داری آمریکا، در دوره‌ 1385_1373 بالغ بر 25.000 قرار‌داد و معامله‌ تجاری کشور‌های مختلف را با ایران منتفی ساخت و در بازه‌ 1394_1386 این رقم را با کنترل و شدت بیشتری در جهان اعمال نمود و بیش از 50.000 قرار‌داد و معامله‌ تجاری کشور‌ها با ایران را ملغی نمود.

این رقم، بیش‌ترین حجم خنثی‌سازی مراودات تجاری در «‌اقتصاد تحریم» ‌در جهان است که با همه‌ تحریم‌های کوبا،‌ عراق (عصر صدام)، ‌کره شمالی، بلا‌روس و روسیه برابر بوده و عملاً به مقاومت اقتصادی مردم ایران تبدیل شده و زمینه‌ی ظهور و بروز استقلال اقتصادی جمهوری اسلامی ایران گردید که در قالب «دکترین اقتصاد مقاومتی»، می‌رفت که به الگویی ویژه در جهان بدل شود.

اما تلاش طرف مذاکره‌کننده‌ ایرانی برای زدودن تحریم‌ها در برابر کند نمودن رشد توان هسته‌ای کشور، ‌فرصت طلایی برای استکبار جهانی پدید آورد تا دستاورد‌ زیست در محاصره‌ اقتصادی که «فرهنگ مقاومت اقتصادی» و توجه به ظرفیت‌های درونی و خود‌باوری در «‌توانستن» است را مورد هجوم قرار دهد. در واقع دستاورد رفع کانالیزه‌شده‌ تحریم برای نظام سلطه این است:‌ «زمینه‌سازی شرایط ویژه برای حمله به استراتژی امام خامنه‌ای‌ مدّظله‌العالی ‌در حوزه‌ دکترین مقاوم‌سازی اقتصاد در چهارچوب اقتصاد مقاومتی.»

هم‌چنین گشایش تعامل نظام مالی ـ‌ بانکی ایران با نظام مالی استکبار جهانی،‌ بستر ویژه‌ای برای شکل‌گیری سازوکار «‌جنگ ارزی» ‌در سال‌های آینده با جمهوری اسلامی است، زیرا مادامی‌ که ارتباطات مالی- بانکی به دلیل مقررات تحریم اقتصادی بین ایران و غرب کم و ناچیز بود، امکان نبرد ارزی نیز محدود بود، اما برای تأثیرگذاری بر ارز کشور هدف (در شرایطی که امروزه جهان به کارزار جنگ بین ارز کشورها بدل شده است) باید با نظام مالی و بازار پول آن کشور ارتباط داشت.

از سوی دیگر، هجوم ملخ وار گرگ های گرسنه اقتصادِ در حال رکود غرب به بازار ایران، بستر مناسبی برای سرویس های اطلاعاتی غرب در تحقق اشراف اطلاعاتی مالی- اقتصادی و تجاری نسبت به قدرت اقتصادی جمهوری اسلامی را فراهم می سازد. این نکته، ضریب امنیت اقتصادی در امنیت ملّی جمهوری اسلامی را کاهش می‌دهد.

در مجموع، رفع تحریم ها در بخشی محدود مرتبط با پرونده انرژی هسته ای ایران، به دلیل فقدان استراتژی مشخص در دولت برای وضعیت پساتوافق و پساتحریم، اقتصاد جمهوری اسلامی را با معضل جدیدی روبرو می‌سازد: عبور از «کاسبان تحریم» به «کاسبان توافق» یا «کاسبان پساتحریم».

کاسبان تحریم

1) دولت ایران: چون در تحریم هستیم، پس نمی توانیم خدمات‌رسانی کنیم.

2) تجار و دلالان داخلی: پدیده هایی چون بابک زنجانی.

3) صرافان و دلالان ارز.

4) کشور چین.

5) کشور روسیه.

6) کشورهای اتحادیه اروپا.

7) کشورهای درجه 2 در روابط تجاری ایران: هند، ژاپن، کره جنوبی و... .

کاسبان پساتحریم

1) دولت ایران.

2) تجار و دلالان سنتی.

3) تجار و دلالان جدید و نوظهور.

4) کشور آمریکا (به‌ویژه در صنعت هوایی و...)

5) کشور فرانسه (به‌ویژه در صنعت خودرو و...)

6) کشور آلمان.

7) کشور انگلیس.

8) کشور ایتالیا.

9) کشور روسیه (به‌ویژه در صنعت نظامی و...).

10)کشور چین (به‌ویژه در صنعت هسته¬ای و...).

11)کشورهای لایه دوم: هند، ژاپن، کره جنوبی، ترکیه و... .

در نتیجه، «کیک بازار ایران» در برجام و قطعنامه 2231 از سوی تحریم گران در یک توافقِ نانوشته، تقسیم شده است؛ استعاره آن این است که ابن‌زیاد، ابن‌سعد و شمر، پس از بستن آب به روی یاران امام حسین (ع) در کنار نهر علقمه، بطری های آب خود را برای عرضه و فروش به حضرت ابوالفضل (ع) چیده باشند.

البته باید متوجه این نکته بود که تحریم ها تاکنون «ظالمانه» خوانده می شد؛ اکنون اما تحریم‌کننده ها ضمن این که به بازار ایران هجوم می آورند، هم چنان تحریم هایی را علیه اشخاص و نهادهای گوناگون انقلاب اسلامی محفوظ می‌دارند، که طبیعتاً این تحریم ها را باید «تحریم های عادلانه» نامید!

مؤلفه های حوزه «ستانده» پنج موضوع کلی را در بر می-گیرد:

1) خنثی‌سازی عملی و روانی فرهنگ «ما می توانیم» و «توانستیم» و «خدا می خواهد».

2) ممانعت از تحقق مقاوم سازی اقتصاد ایران در دکترین اقتصاد مقاومتی.

3) فراهم سازی مقدمات سیستماتیک زمینه برای آغاز جنگ ارزی علیه ایران در سال های آتی.

4) تحقق اشراف اطلاعاتی دشمن بر توان مالی، تجاری و اقتصادی ایران.

5) رشد فرهنگ مصرف و پدیده سبک زندگی بورژوایی در مردم ایران و در نتیجه کاهش روحیه مقاومت و استکبار ستیزی.

ج- پیامد

«داده» های توان هسته ای، «ستانده»های اقتصادی در رفع بخشی از تحریم را در برداشت. به این «بده-بستان» عنوان «برد- برد» نهاده شد.

اما این بده- بستان، یک ضلع سوم دارد: پیامدهای این بده- بستان.

پیامدهای «بده- بستان» مذاکرات اخیر، عمدتاً درحوزه دفاعی- امنیتی انقلاب اسلامی خود را می‌نمایاند و اثرات مخرب آن در ماه ها و سال های آینده به معضلی کلیدی در امنیت ملّی جمهوری اسلامی تبدیل می گردد.

درواقع از رهگذر توافق وین، مشکلاتی از کشور حل شده و مشکلات جدیدی پدیدار خواهد گردید؛ نسبت «آنچه حل شد» و «آنچه به گونه ای نوظهور حادث می شود» قطعاً نسبت متوازنی نیست. درواقع، ساده‌انگاری است که کسی «داده» و «ستانده» را محصور به مباحث فنی هسته ای و حوزه های رفع‌شده در تحریم نماید. در صورتی‌که ظاهراً با یک «داده»ی اولیه (در کاهش توان هسته ای) روبه‌رو بوده، و با یک «ستانده» (در کاهش بخشی از تحریم‌ها) مواجه هستیم، اما عملاً یک «داده»ی ثانویه هم وجود دارد: کاهش توان دفاعی- امنیتی. اگر مقام مسئولی بگوید: «ضمانت اجرا ندارد و نمی پذیریم» در این صورت از نظر حقوقی مشکلات جدیدی مبتنی بر قطعنامه 2231 ظهور و بروز می یابد.

برای نمونه، همان گونه که در بند 9 قطعنامه 1929 در سال 2010 موضوع توان موشکی بالستیکی ایران هدف قرار گرفت، اکنون در قطعنامه 2231 نیز توان موشکی بالستیکی مجدداً آماج دشمن واقع شده است.

همچنین در قطعنامه 2231 فروش تسلیحات به ایران ذیل نظارت سازمان ملل متحد دیده شده و خرید سلاح از ایران نیز کاملاً کانالیزه شده است که به نظر می رسد با توجه به عدم تمرکز جمهوری اسلامی بر تجارت صنعتِ دفاعی، هدف طرح این موضوع در قطعنامه 2231، موضوع کمک ایران به جنبش های مقاومت اسلامی است. پیامدهای «بده- بستان» مذاکرات منتج به توافق برجام، چهار مؤلفه کلیدی در حوزه دفاعی- امنیتی دارد:

1) مهار فعالیت های دفاعی بومی (موشکی) که محصول داخل کشور است.

2) مهار و کنترل فروش تسلیحات ایران، با هدف مهار کمک ایران به نهضت های مقاومت اسلامی.

3) مهار و کنترل خرید تسلیحات از سوی ایران.

4) تحقق اشراف اطلاعاتی دشمن بر حوزه¬ی دفاعی- امنیتی نیروهای انقلاب اسلامی ایران.

نتیجه

در مذاکرات اخیر که منتج به توافق وین (برجام) و قطعنامه 2231 شورای امنیت گردید، قاعده این است:

1) داده‌ی اولیه: توقف و کاهش بخش های قابل توجهی از توان و ظرفیت هسته ای کشور؛

2) ستانده: رفع بخشی از تحریم های مالی، تجاری و اقتصادی از سوی استکبار جهانی، و

3) پیامد (داده‌ی ثانویه): مهار و کنترل توان دفاعی- امنیتی کشور خواهد بود (مبتنی بر پذیرش تعهدات، محدودیت ها و فشارهای وارده که در ماه ها و سال های آتی، مشکلات عدیده ای را برای کشور به بار خواهد آورد.)


مطالب مرتبط
نظرات بینندگان l_sar_comment
غیر قابل انتشار: ۴
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲۸
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۱۶ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۸
25
19
ایول خیلی عالی بود به نظرم در جهت تصویب توافق در کنگره آمریکا هم می تونه مورد استفاده قرار بگیره
پاسخ ها
یاسین
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۵۹ - ۱۳۹۴/۰۵/۱۳
شرط میبندم هیچی نفهمیدی فقط الکی داری تعریف میکنی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۵ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۸
16
80
بی خودی ایشون رو گنده نکنید ...
پاسخ ها
علیرضا
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۵۸ - ۱۳۹۴/۰۵/۱۳
ایشون خودش گنده هست
عشق ولایت
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۸ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۸
75
13
گیریم که جنگ جملی هست، غمی نیست❗
یک فتنه بین المللی هست، غمی نیست❗
ما تجربه کردیم که در لحظه فتنه،
تا رهبر ما سِــــید عَـــلی هست غمی نیست❗
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۵۹ - ۱۳۹۴/۰۵/۱۰
الان چون رهبر سید علی هست دیگه نیازی نیست شما غمی بخوری دیگه همه غم و غصه ها برای رهبره .....
خیال خودتو راحت کردی با این شعر!!!
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۰۹ - ۱۳۹۴/۰۵/۱۲
ممنون از توصیف اقتدار رهبری
ولی جای این شعر الان نیست، چون خیلی منفعت طلبانه است. انقدر بنده ی خدا حضرت آقا هزینه شدن همه عافیت و منفعت طلب شدن. هیچ کی احساس مسئولیت و خطر نمی کنه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۴ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۸
17
68
کی به آقای عباسی مدرک استادی داده؟؟
میشه بگین دکترای ایشون تو چه دانشگاه و در چه مدرک و با چه تزی بوده؟؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۱۲ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۸
دانشمند استادی مدرک نداره که. لفظی جهت احترام است.ضمنا آقای عباسی به دلیل تولید و تبیین دکترین های متعدد درجه دکترا دارند. اساتید شما در دانشگاه که دکتر هستند چه دکترین انحصاری دارند؟!
احسان
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۱۵ - ۱۳۹۴/۰۵/۱۰
هرگاه استادای شما اومدن و دکترین ارائه دادند که در کشورهای دیگر مورد مطالعه قرار گرفت ، لطفا اونوقت اظهار نظر کنین.
استادای اکثر کشورمون دکترین ارائه نمیدن که هیچ ، بروز نیستن که هیچ ، دانشجو های مثل شما رو تربیت میکنن که با چند کتاب خواندن(اگر خوانده شود) ادعاتون بشه و بقول غربیها به کیسینجر ایران اسلامی (دکتر عباسی) هم خورده بگیرید. البته ما ها کوچک تر از آنیم که به دکتر عباسی عزیز خورده بگیریم...
آژو
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۵۵ - ۱۳۹۴/۰۵/۱۴
میدونی SSR چیه؟ یا هنوز گیر دیپلم عباسی هستی!!!
سارا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۰ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۸
35
10
عالی
خدا رو شکر بابت خواص با بصیرت و کاردان
پدرام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۸ - ۱۳۹۴/۰۵/۱۰
10
5
سلام به همه دوستان...
بنده از دوستداران استاد عباسی هستم،اما به نظرم در بحث امنیت،در راس اون رهبر انقلاب حواسشون کاملا جمع هست و قطعا دیدگاه افرادی چون استاد هم مد نظر ایشون هست و در صورت تایید برجام در مجلس برای تصویب قطعا باید از این فیلتر ها عبور کنه..
اما همونطور که در خطبه ها نهج البلاغه اومده در رابطه با تعاملات با دشمن میدونیم که قطعا نمی توان به قول حضرت علی (ع) عنان مرکب حکومت را محکم کشید یا آهسته گرفت که محکم کشیدن پره های بینی مرکب را پاره خواهد کرد و سست گرفتن عنان ابتدای سقوط است...پس بهتره ببینیم رهبر نظرشون چه خواهد بود.
و من الله التوفیق...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۱ - ۱۳۹۴/۰۵/۱۲
8
31
این استاد در کارخانه بافندگی کار میکرده و میکنه و همه چیزو بهم میبافه و فکر میکنه خیلی سرش میشه ولی غافله که این مملکت به خواست الله همیشه پابرجا مانده و میمانه و رهبریت فهیمی چون امام خمینی و خامنه ای داشته و دارد .
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۱۱ - ۱۳۹۴/۰۵/۱۲
اگه راست می گی شما سرت تو آخره کجاس که پشت حضرت امام و رهبری قایم می شی!
اگه راست می گی بیا وسط میدون ببینیم چند مرده حلاجی!
می تونی بباف!؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۰ - ۱۳۹۴/۰۵/۱۳
6
37
این آقای عباسی خیلی باحاله. من فکر کنم اگه کاندید رئیس جمهوری بشه از محسن رضایی هم شکست می خوره
پاسخ ها
آژو
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۵۶ - ۱۳۹۴/۰۵/۱۴
SSR!!!!!!!!!!!
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۰۹ - ۱۳۹۴/۰۵/۱۸
چون فکر نمی کنی این جوری می گی
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۱۳ - ۱۳۹۴/۰۵/۱۸
چون وعده الکی نمیده
امیر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۳ - ۱۳۹۴/۰۵/۱۶
20
4
سلام من که نظرات و کامنت های در رابطه با مطالب استاد عباسی را دنبال می کنم افرادی هستند که با ادبیات خاص و مشخص و معمولا از جانب اسراییل و ظیفه تخریب استاد را دارند.
البته خیال باطل است و در آینده در یکی از وبلاگ های همراه منتشر خواهیم کرد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۲ - ۱۳۹۴/۰۵/۱۸
0
25
یعنی واقعا تو این کشور کسایی هستن که حرف این بابا رو قبول دارن؟ کاسبان تحریم (دولت ایران)، کاسبان پسا تحریم (دولت ایران) این منطق رو من باید کجا ببرم با خودم. یا مثلا عبارت مهار توان دفاعی با این استدلال که برخی تحریم های موشکی باقی مانده اونوقت تو دوران تحریم چطوری بود؟اون موقع استدلالت چی بود؟ یا عبارت خنثی کردن پروژه ما «می توانیم». یا این عبارت «رشد پدیده مصرف و بورژوازی». نمی دونم اینها تبلیغ نادانی است یا نادانان را به میدان آوردن. یا اینکه از آگاهانه دمیدن در نادانی و عقب نگه داشتن فهم مردم است و یا اینکه بر آمده از نادانی است. در تک تک چیزهایی که گفتن بغض هست. واقعا متاسفم که پول مملکت داره کجاها خرج می شه و هیچکس هم جلودارش نیست و عنوان نقد رو هم یدک می کشه. باید گریست.
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۳ - ۱۳۹۴/۰۵/۱۸
0
25
واقعا از نظر علمی تحلیل که چه عرض کنم تخیل ذهن معیوب است. ممکنه استااااااد عباسی همین نمودار را با همین تخیل معیوب در مورد دوره تحریم و سیاستهای دولت قبل نیز رسم بکنند؟؟؟
مرزدار ایرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۴ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۱
1
5
رفیق حسن ! کاش آنقدر شهامت اخلاقی و صداقت داشتی تا رک و صریح بگی که برجام را بر اساس مدل USSR تحلیل کردی...
علي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۵:۱۳ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۱
0
6
دركل جواب خودشو رو داده . برمبناي همان نفي سبيل مگر قرآن نميفرمايد كه خداوند هيچ راهي رو براي سيطره و غلبه كفار بر مومنان قرار نداده پس ديگه زيادي فلسفه بافي نكن جناب كسينجر ايران!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۵ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۴
0
13
این ادم متوهمه
داداش حسن عباسی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۰ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۹
0
6
داداش چقدر بهت گفتم نشین اینقدر فکر و خیال بکن، این حرفها چیه می زنی آبرومون رفت!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۱ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۲
0
4
جالبه منحنی ها و گرافهای این اقای دکتر نما ادمو یاد نقاشی اون مقام اسرائیلی میندازه که تو سازمان ملل ارائه داد!!!
ایرج
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۸ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۳
0
0
کسی که توضیحات و استدلالات استاد حسن عباسی رو رو به این وضوح قبول نکنه دوتا مشکل بیشتر نمیتونه داشته باشه.
یک اینکه کلا فهم نداره چه فهم سیاسی چه اجتماعی. چون توضیحات شفافه نفهمیدن این استدلال ها و تحلیل ها خیلی سخت تر از فهمیدنه
دوم اینکه اشخاص و عده ای سرشون تو آخوره غرب و امریکاست. تحلیل با این دقت براشون خطرناکه. پس اون اشخاص سعی بر کوچک شمردن این تحلیل یا کوچک شمردن این تحلیلگر یعنی آقای حسن عباسی دارند.
اون اقایی که میگه دارید گندش میکنید احتمالا یا تو ایران نیست یا یه چی بهش دادن تو سایت ها بگرده نظرات منفی بده یا هم که ضد انقلابه سختش براش ایرانی ها بیشتر اطلاعات بدست بیارن
استاد عباسی اصلا ادم کوچیک و معمولی فرض کنیم هیچی هم از دنیا نمیدونه. شما اگه مردی و خیلی بارته و سرت آخور غرب نیست خلاف صحبت های اقای عباسی رو ثابت کن. دوتا تز هم شما بده ببر زیر سوال ایشونو...
اگه میتونی...
یا حق
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل