کد خبر: ۱۸۲۳۷
تاریخ انتشار: ۱۷ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۲:۵۲
سمپاشی های جدید در سلامت انتخابات
سمپاشی های سیاسی در سلامت برگزاری انتخابات که گویا صرفا به عنوان یک ترفند انتخاباتی برای اصلاحطلبان مطرح است که برای کسب رأی بیشتر از آن استفاده می نمایند و ظاهراً برای آنها نتایج مطلوبی را نیز در پی داشته و به کامشان شیرین آمده است؛ چرا که در دوره کنونی نیز که روند برگزاری انتخابات زیر نظر خود آنها می باشد با خود اپوزیسیون نمایی سعی دارند که در سلامت انتخابات تشکیک ایجاد نمایند.

آرمان پرس – گروه سیاسی: 

دستور شروع انتخابات مجلس دهم و دوره پنجم مجلس خبرگان رهبری به وسیله وزارت کشور و ثبت‌نام از داوطلبان و کاندیداها از ۲۸ آذر ماه ۹۴ تا ۴ دی ماه ۹۴ انجام می‌شود . و در عرصه سیاسی کشور نیز کم کم فضای انتخاباتی را می توان احساس کرد به طوری که تقریباً مشخص شده است که جبهه های سیاسی مختلف چه برنامه هایی را برای انتخابات پیش رو در نظر گرفته اند .

اصولگرایان از سال گذشته نشست‌های متعددی در راستای وحدت و همگرایی در انتخابات مجلس برگزار کردند تا بتوانند بر اساس آنها، در سال جاری وارد مصادیق و سازوکار انتخابات شوند. در همین راستا با تلاش پشت پرده برخی چهره های و جریانات سیاسی کشور، «شورای همگرایی اصولگرایان» تشکیل شد و جلسات متعددی با حضور چهره‌های مختلف اصولگرایان و با سخنرانی بزرگان این جریان سیاسی از جمله ” آیت‌الله علم الهدی، آیت الله صدیقی، آیت‌الله مصباح یزدی، آیت‌الله موحدی کرمانی، آیت‌الله جنتی و … ” شکل گرفت.

در مورد محمود احمدی نژاد نیز گمانه زنی های بسیاری برای حضور در انتخابات مطرح شده است، اما هنوز مشخص نیست که آبا وی به صورت مستقیم در انتخابات حضور پیدا خواهد کرد یا از لیست خاصی حمایت می نماید. در هر حال زمزمه حضور وی سبب شده است که موجی از تخریب علیه او در دستور کار رسانه های اصلاح طلب قرار بگیرد.

اما اصلاح طلبان نیز بیکار ننشسته و از لحظه آغاز ریاست جمهوری حسن روحانی تلاش خود را برای تصاحب اکثریت کرسی های مجلس آغاز نموده بودند.

سمپاشی های سیاسی در سلامت برگزاری انتخابات که گویا صرفا به عنوان یک ترفند انتخاباتی برای اصلاحطلبان مطرح است که برای کسب رأی بیشتر از آن استفاده می نمایند و ظاهراً برای آنها نتایج مطلوبی را نیز در پی داشته و به کامشان شیرین آمده است؛ چرا که در دوره کنونی نیز که روند برگزاری انتخابات زیر نظر خود آنها می باشد با خود اپوزیسیون نمایی سعی دارند که در سلامت انتخابات تشکیک ایجاد نمایند.

این روند از دو جهت به سود این جریان است؛ اول این که به نوعی دشمنان و مخالفان نظام اسلامی برای آنها کف و سوت زده و به حامیان آنها تبدیل می شوند و از این طریق بخشی از کاستی های آنها در کسب رأی جبران شده و احتمال پیروزی قوت میگیرد . چنانچه نمونه این مورد را در انتخابات 92 مشاهده کردیم که حسن روحانی تنها با چند هزار رأی بیشتر توانست پیروز انتخابات شود، فلذا اتاق فکر اصلاحات از این چند هزار نفر هم دریغ نخواهد کرد.

و دوم اینکه در صورتی که پیروزی برای این جریان حاصل نشود، از آنجایی که همواراه در سلامت انتخابات تشکیک ایجاد نموده اند می توانند با جوسازی های رسانه ای و تبلیغاتی - که همواره مورد حمایت رسانه های ضد انقلاب بوده است – با زیر سؤال بردن مشروعیت دولت رقیب، در جهت تضعیف و یا حتی سقوط آن اقدام نمایند و از این طریق آینده حیات سیاسی خود را ضمانت کنند.

در دوره کنونی نیز سران جریان اصلاحات از چندی پیش در مورد نحوه برگزاری انتخابات تشکیک نموده و هر چند که این بار جرأت استفاده از لفظ تقلب را به خود نمی دهند، اما به نظر می رسد «انتخابات عادلانه» سرمشق جایگزینی است که برای این امر مورد استفاده آنها قرار می گیرد.

ازجمله هاشمی رفسنجانی در گفت‌وگو با پایگاه خبری المانیتور ضمن ایجاد تشکیک در سلامت انتخابات در کشور، برای چندمین بار گفت: اگر « انتخابات عادلانه » باشد، همه چیز در کشور ما آماده است که ایران الگوی جهان باشد. همچنین دکتر عارف که به شدت در فعالیت های انتخاباتی اصلاحات فعال شده است در نشستی دانشجویی اعلام کرد:در صورت «رقابت عادلانه» نتیجه انتخابات به کام اصلاح طلبان خواهد بود . پیش از اینها نیز حسن روحانی در نشست های مختلف در مورد شفافیت انتخابات ابهاماتی را مطرح کرده و خواستار برگزاری «انتخابات عادلانه» شده بود.


در هر حال با شرایطی که در فضای سیاسی کشور حاکم است می توان گفت که پیروزی جریان اصلاحات در انتخابات منوط به ادامه روند توافق هسته ای خواهد بود و پیش بینی می شود که دولت در روزهای نزدیک به انتخابات این جریان در اقداماتی پوپولیستی برگه های برنده ی خیالی بیشتری را از این توافق نمایان نماید چرا که وزیر امورخارجه آمریکا صریحاً اعلام نموده است که نگرانی بزرگ آمریکا در روند توافق هسته ای شکست حسن روحانی در انتخابات مجلس بوده و نخواهد گذاشت که این اتفاق روی دهد .

در مقابل تنها راهکاری که برای پیروزی جریان اصولگرایی پیش بینی می گردد نیز اتحاد و یکپارچگی این جریان است که عدم وجود آن در انتخابات 92 بزرگترین عامل شکست آنها بود.


مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل