کد خبر: ۱۸۲۸۷
تاریخ انتشار: ۱۸ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۰:۵۴
لزوم تغییر رفتار در فعالیت های مجازی
مهمترین نکته ای که باید در رهگذر شبکه های اجتماعی بدان توجه داشت این است که هرگز نباید تسلیم رفتار های متعارف موجود در این فضا شد و می بایست علیه قواعد موجود در آن اقدام به طغیان نموده و زمین های بازی جدیدی را در آن تعریف نمود ...
آرمان پرس – گروه فرهنگی: 

انقلاب گسترده در فناوری اطلاعات و ارتباطات در چند سال اخیر تغییرات وسیع و سریعی در جنبه های مختلف زندگی جوامع اعم از فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و یا سیاسی پدید آورده است . تا جایی که بسیاری از کارشناسان بر این باورند که پیشتازان این عرصه فاتحان جهان نوین خواهند بود و در واقع حاکمان جهان پیش رو کسانی هستند که سیستم عامل مورد نظر خود را مستقل از دیگر سیستم های عامل موجود در دنیا تعریف می نمایند و کسی که نتواند این سیستم عامل را برای خود تعریف نماید در زمره مغلوبان عرصه قدرت در جهان شناخته خواهد شد.

فلذا از آنجا که انقلاب اسلامی علم دار زمینه سازی برای حکومت جهانی حضرت موعود(عج) است، لازم بود تا هر چه سریعتر خود را با شرایط موجود وفق داده و نفوذ ویژه ای را در این گسترده ایجاد می نمود به همین دلیل امام خامنه ای طی سال های اخیر اهتمام ویژه ای نسبت به این مسأله داشته و دارند تا جایی که اهمیت این موضوع را همتراز با اهمیت موجودیت انقلاب اسلامی دانستند.

طغیان در فضای مجازی

ایشان در بخشی از سخنانشان در جمع طلاب و دانشجویان می فرمایند: « دشمنان سعی می کنند با تمرکز بر مسائل فکری، ایدئولوژیک و فرهنگی و در واقع با گشودن جبهه جنگ نرم، به اهداف خود برسند. طبیعتاً راه مقابله با جنگ نرم این است که درک کنیم که این هم یک نوع جنگ است. آیه 194 سوره بقره می فرماید: «فمَن اعْتَدی عَلیکمفاعْتَدوا علیه بِمثل ما اعتَدی عَلیْکم»؛ یعنی وقتی دشمنان با شما وارد جنگ شدند،شما هم با آنها مقابله به مثل کنید. اگر جنگ، جنگ نظامی است باید از طریق نظامی وارد شد؛ «و أعِدّوا لهم ما اسْتَطعتم مِن قُوّه». اگر جنگ، جنگ اقتصادی است،به همان شیوه و اگر جنگ، جنگ فرهنگی و فکری است، باید مقابل به مثل ما هم به همان صورت شکل بگیرد. امروزه با استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات مانندسخت افزار، نرم افزارها، سایت ها، وبلاگ ها و ...، این تأثیرگذاری از سوی آنهاراحت تر اعمال می شود و در واقع می توان گفت در حوزه فناوری اطلاعات مقابله با دشمن، مانندبازی فوتبال در زمین حریف است؛ چرا که از تماشاچیان گرفته تا آب معدنی در رختکن توسط حریف قابل تغییر است و چنانچه قواعد بازی در حوزه فضای مجازی را بلد نباشیم، قطعاًکل کارزار را واگذار خواهیم کرد. میدان افکار مردم و مومنین، عرصه کارزار امروز است. امروز در یک میدان جنگ و کارزار حقیقی قرار داریم. این کارزار فکری به هیچ وجه به زیان ما نیست، به سود ماست. اگر وارد این میدان شویم و آنچه که نیاز ماست از مهمات تفکر اسلامی و انبارهای معارف الهی و اسلامی بیرون بکشیم و صرف کنیم، قطعاً برد با ماست، لیکن مساله این است که ما باید این کار را بکنیم.»

هر چند که برخی جوانان انقلابی و مؤمنی در کشور به این فرمایشات امام امت لبیک گفته و نهایت تلاش خود را در این جنگ نوین به کار گرفته اند، اما متأسفانه شاهد هستیم که غالب قشر مؤمن و انقلابی کشور با بی توجهی به این امر خطیر، بازی در زمین حریف را پیگیری می نمایند.

طغیان در فضای مجازی

طبیعتاً بخش عمده فرهنگ اجتماعی حاکم بر فضای شبکه‌های اجتماعی و تعریفی که سازندگان و طراحان این نرم‌افزارها برای روابط بین افراد تعریف کرده‌اند با فرهنگ اسلامی، ایرانی و سنتی کشورمان در تضاد است و این مسأله در ابتدا برای برخی این شبهه را ایجاد کرد آیا باید به دلیل این تضاد بزرگ فرهنگی استفاده از این ابزارهای نوین به کلی کنار گذاشته شود؟!

البته گسترش نفوذ این شبکه ها در جامعه خود به خود این گونه شبهات را مرتفع کرد و امروز همه اقشار جامعه فعالیت از شبکه های اجتماعی را یک ضرورت می دانند . اما نکته ای که در این بین مغفول مانده، این است که نحوه حضور در این فضا در بسیاری از موارد کنترل نمی شود و این مهم در قشر مؤمن و انقلابی که خود داعیه دار فعالیت فرهنگی است اهمیت دو چندان می یابد چرا که عدم مدیریت در نحوه فعالیت در این شبکه ها برای این قشر از جامعه، آسیب های جبران ناپذیری خواهد داشت که تأثیر آن به صورت تدریجی احساس خواهد شد.

طغیان در فضای مجازی

هر چند که بسیاری از این افراد معتقدند که حضور متعارف در شبکه های اجتماعی اگر با مقاومت فرهنگی همراه باشد می تواند مؤثر نیز واقع شود اما، باید دانست تنها راه غلبه بر این فضا ریشه یابی ماهیت و کارکرد آن و تغییر شیوه بودن در آن است. در واقع برای در امان ماندن در این فضا، می بایست علیه قواعد آن شورید و فضای جدیدی را در آن ایجاد نمود.

مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل