کد خبر: ۱۸۴۴۱
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۲:۰۲
تعداد نظرات: ۱ نظر
گفتگوی اختصاصی با دکتر محمدصادق کوشکی
اینکه در هفته آینده آتش بسی صورت بگیرد مقداری بعید به نظرمی رسد؛ اما اینکه سعودی ها نیز بتوانند به جنگ ادامه دهند هم دور از انتظار می باشد. با توجه به اینکه فشار بین المللی بر روی سعودی و جنایات جنگی گسترده آنها حتی به لحاظ لجستیکی و روحیه نیروهای نظامی نیز کم آورده و قادر به ادامه این راه نیستند.
آرمان پرس – گروه بین الملل: 

از دو هفته پیش تحولات بسیار بزرگی در یمن رخ داده است، ورود عربستان و امارات متحده عربی به خاک یمن و کمک آن ها به مخالفین انصارالله مانند القاعده و گروه های دیگری (که در چند ماه اخیر علیه انصارالله در یمن می جنگیدند) موجب شده تا آنها برخی مناطق جنوبی را تصرف کنند . گفتگوی زیر که گروه بین الملل سایت خبری آرمان پرس با دکتر محمدصادق کوشکی به عمل آورده است وضعیت میدانی و نظامی گروه های مختلف در یمن را تشریح می نماید .

در یک هفته اخیر وضعیت میدانی کشور یمن به چه سمت و سویی در حال حرکت می باشد؟

با توجه به فشار شدید عربستان سعودی و و ائتلاف نیروهای مصری، اماراتی، برخی مزدوران پاکستان و همینطور نیروهای تکفیری (که با یکدیگر یک ائتلاف را تشکیل داده اند) و همچنین نیروهای وفادار به منصور هادی، از چند جبهه عدن را تحت فشار قرار داده و باعث آن شده است که در ابتدا بخش فرودگاه و پس از آن بخش قابل توجهی از شهر عدن را اشغال کنند. با روند اخیر بعد از چهار ماه شکست پی در پی، ائتلاف سعودی ها توانستند یک پیروزی را به دست آورند که به لحاظ تبلیغاتی بسیار برروی آن مانور دادند، آنقدر که، حتی بیان داشتند نیروهایشان را به سوی شهر صنعا روانه کرده اند. اما در واقع اگر به خوبی نگاهی افکنیم، در می یابیم که نیروهای ائتلاف سعودی بعد از چهار ماه از عقب نشینی دست برداشته و با فشار بمباران های هوایی بخشی از عدن و فرودگاه عدن را پس گرفته و نیروهای انصارالله و کمیته های مردمی را به عقب راندند. آنچه گفته شد مهم ترین اتفاق روی داده شده در یک هفته اخیر در کشور یمن می باشد.

چه عوامل بین المللی در پیش روی نیروهای منصور هادی نقش داشته اند؟

در حال حاضر نیروهای انصار الله و کمیته های مردمی چند ماه است با کمترین پشتیبانی در جبهه های مختلف در حال جنگ می باشند. در جبهه جنگ زمینی یمنی ها باید با سه نیروی معارض وفادار به منصور هادی، نیروهای تکفیری و همین طور با قبایلی که در ائتلاف با این دو گروه هستند، می جنگند، به غیر از اینکه هر روز صدها بمباران از سوی سعودی انجام می شود، علاوه بر آن امکانات ناچیز یمنی ها و ارتباط لجستیکی و نظامی ضعیف از عوامل دیگر می باشد. علی رغم همه ی اینها تا هفته پیش نیروهای انصارالله پیش روی داشتند و عقب نشینی اخیر اولین بار در چهار ماه گذشته رخ داده است و در فراز و فرود جنگ طبیعی است

مقاومت انصارله چه تاثیری در آینده سیاسی، نظامی و میدانی یمن دارد؟

البته به موازات این پیروزی سعودی ها مجبور به اعتراف به این قضیه شدند که به انصار الله نیز سهمی در آینده سیاسی یمن خواهند داد. در حقیقت سعودی ها به صراحت پذیرفته اند که آینده یمن را روابط سیاسی پیش می برد نه روابط نظامی. و یمن تنها یک راهکار دارد و آن هم حل بحران سیاسی که خود نیز به آن اذعان دارند. لذا اتفاقات رخ داده در روزهای اخیر نشان از آن دارد که، سعودی ها که، در روزهای ابتدایی حمله خود حتی انصار الله را قبول نداشتند اما در حال حاضر بعد از چهار ماه پذیرفته اند که انصار الله وجود دارد و باید در آینده سیاسی یمن نقش داشته باشد، در واقع چهار ماه مقاومت یمنی ها این مطلب بدیهی را به سعودی ها فهمانده است که نمی توانند با فشار نظامی و بمباران یک جناح مردمی و صاحب نفوذ را از ساختار آینده یمن حذف کنند.

با توجه به وضعیت کنونی چه سناریویی را میتوان برای آینده سیاسی یمن در نظر گرفت؟

قطعا یمن در آینده مشارکت مردم را تجربه خواهد کرد و حکومتی که برآیند خواسته های مردم باشد حاکم می شود و البته گروههای ذی نفوذ خارجی هم در آن تاثیر دارند، اما نقش مردم یمن نیز در این آینده سیاسی لحاظ خواهد شد. در واقع انصار الله و نیروهای مردمی مایلند که فشار نظامی از روی جامعه برداشته شود، این فشار را می توان با ایجاد یک ائتلاف از بین برد . انصار الله نیز پذیرفته است که، احزاب و نیروهای مختلف در انتخابات شرکت کنند و هر گروه و حزبی برحسب وضعیت خود به قدرت برسند، به نظر می رسد در آینده همین محتمل تر و چنین چیزی نیز دور از دسترس نیست.

تا چه حدی ممکن است که آتش بس دائمی صورت بگیرد؟

اینکه در هفته آینده آتش بسی صورت بگیرد مقداری بعید به نظرمی رسد؛ اما اینکه سعودی ها نیز بتوانند به جنگ ادامه دهند هم دور از انتظار می باشد. با توجه به اینکه فشار بین المللی بر روی سعودی و جنایات جنگی گسترده آنها حتی به لحاظ لجستیکی و روحیه نیروهای نظامی نیز کم آورده و قادر به ادامه این راه نیستند. آنها راهی هم که شروع کرده بودند راهی نبود که قادر باشند به جنگ ادامه دهند. چرا که حیثیت سعودی ها در جامعه جهانی به طور جدی لکه دار که به عنوان یک رژیم جنایت کار شناخته شد. حتی از سوی اتحادیه اروپا و سازمانهای حقوق بشری نیز زیر سوال رفت، از طرف دیگر سعودی ها از این جنگ هیچ گونه دست آوردی خاصی نیز به دست نیاوردند. چنانچه بعد از چهار ماه تهاجم، سعودی ها مجبور به اعتراف سنگینی شدند که در این چهارماه سابقه نداشته و اعتراف آنها حاکی از آن است که باید انصار الله نیز در آینده سیاسی یمن شریک باشد.


مطالب مرتبط
نظرات بینندگان l_sar_comment
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۳ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۰
0
1
ببخشید امکان دارد به سوال بنده جواب دهید ؟
جدای از فضای ارزشی ایجاد شده توسط حکومت میخواستم بپرسم اگر در عراق یک گروه اقلیت سنی با کمک کشورهای همسو حاکمیت را در دست گرفته العبادی مجبور به خروج از عراق شود و آن گروه اقلیت در بغداد حاکم شده و بلافاصله موشکهای دوربرد خود را به سمت مملکت ما نشانه بگیرند ، واکنش ما چیست ؟
و دوم اینکه حوثی ها در یمن متحد دیکتاتور سابق علی عبداله صالح شده اند !
آیا این بمعنی حمایت ما از دیکتاتوری که یمنی ها با مشقت او را به زیر کشیدند نیست ؟
عنایت داشته باشید که حوثی ها یک گروه اقلیت در یمن هستند که البته اسلحه دارند !
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل