کد خبر: ۱۹۰۱۱
تاریخ انتشار: ۲۶ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۴:۲۳
آموزش نکات اولیه سیاست به دکتر علی لاریجانی
علی لاریجانی:طرف های غربی در رابطه با جمهوری اسلامی ایران هم به مانند چین فکر می کنند/به آقای لاریجانی باید متذکر شد که نه ایران در پارادیم اومانیسم است و نه چین کشوری اسلامی است/باید بدیهیات سیاست را به رئیس مجلس ایران گوشزد کرد که اختلافات ایدئولوژیکی بمانند اختلافات استراتژیکی و سیاسی قابل حل شدن نیست مگر اینکه اسلام آمریکایی را در ایران حاکم کنیم!

آرمان پرس – گروه سیاسی :  در شرایطی که این روزها ابعاد مختلف تواف هسته ای وین در سطوح مختلف سیاسی کشور به نقد گذاشته شده و بررسی می شود صحبت های رئیس مجلس شورای اسلامی در حاشیه همایش صبح امروز بسیج اساتید در خصوص نیت های طرف غربی مذاکرات بار دیگر نگاه اشتباه برخی مسئولین را در خصوص این توافق و نوع نگاه غرب مشخص کرد .

به گزارش خبرنگار گروه سیاسی پایگاه خبری تحلیلی آرمان پرس علی لاریجانی در سخنان امروز خود گفت : " درست است که جمهوری اسلامی ایران فشارهای زیادی را تحت تحریم‌ها پذیرفت اما طرف‌های غربی قصدشان از تحریم‌ها این بود که ما را متوقف کنند که این امر صورت نگرفت. بنابراین آنها با یک واقعیتی به نام جمهوری اسلامی ایران مواجه شدند که با تمام شیطنت‌ها و سنگ اندازی‌ها نمی‌توانند در مقابلش توفیق داشته باشند. همچنین طرف‌های غربی در حال حاضر مشکلاتی دارند که این مشکلات بدون نقش آفرینی ایران قابل حل نیست پس باید رویکردشان را عوض کنند."

لاریجانی با بیان اینکه طرف‌های غربی در برخی موارد با لفاظی خود به دنبال نشت افکار خود بین سایر کشورها هستند، تصریح کرد:" این به این معنا نیست که جمهوری اسلامی بخواهد یک راه را در مسیر اهدافش طی کند چرا که ما راه خود را دنبال خواهیم کرد. آنها زمانی نیازمند مذاکره با ایران در موضوع هسته‌ای بودند که با مجموعه کل شرایط یک توافقی هم صورت گرفت، اما ما باید راه خودمان را دنبال کنیم و می‌کنیم. این گروه دیگر به سردمداری غرب ،به دنبال این بود که رویکرد ما را عوض کند ،مثل حالتی که نسبت به چین داشتند و با وجود اینکه آنها سالها با چین مبارزه کردند نمی‌خواستند بپذیرند که قدرتی چون چین هم وجود دارد و حال آنها در رابطه با جمهوری اسلامی ایران هم به مانند چین فکر می کنند."

صحبت های امروز رئیس مجلس که از سویی نشان دهنده یک تفکر ریشه دار در میان برخی مسئولین ارشد کشور ما و از سوی دیگر نگاه اشتباه سیستماتیک به مجموعه مذاکرات هسته ای است حاکی از این است که برخی ها فکر می کنند با این مذاکرات طرف های روبرو قدرت جمهوری اسلامی را خواهند پذیرفت و ایران را با همه تفکرات و آرمان هایش به صرف دادن برخی امتیازات قبول خواهند کرد . طرح مثال پذیرش قدرت کشوری مانند چین در حالی که این کشور هیچ گونه اختلاف ایدئولوژیک با غرب نداشته و ندارد و از سویی هیچ مزاحمتی در سطح بین الملل برای اهداف استراتژیک و چپاول های شرکای غربی اش ایجاد نمی کند قطعا از اساس اشتباه است .

باید دانست که اساس اختلاف ایران و آمریکا که هیچ وقت منجر به پذیرش قدرت کشورمان از سوی غربی ها نخواهد شد نه به مسائل هسته ای ارتباطی دارد و نه در سایر حوزه های نظیر حوزه های اقتصادی و یا سیاسی تسری پیدا می کند . اختلاف ایران و غرب به خصوص آمریکا بر مبنای اختلافات مبنایی بر سر ایدئولوژی های دو کشور است و آمریکا هیچ وقت قدرت یک کشور اسلامی که پیشرفت های فزاینده ای در عرصه های علمی به دست آورده را به رسمیت نخواهد شناخت .

به آقای لاریجانی باید متذکر شد که نه ایران در پارادیم اومانیسم است و نه چین کشوری اسلامی است. باید بدیهیات سیاست را به رئیس مجلس ایران گوشزد کرد که اختلافات ایدئولوژیکی بمانند اختلافات استراتژیکی و سیاسی قابل حل شدن نیست مگر اینکه اسلام آمریکایی را در ایران حاکم کنیم! آقای لاریجانی باید اطمینان داشته باشد که اگر چین کشوری اسلامی نه به مانند ترکیه که به مانند جمهوری اسلامی با قوانین و آرمان هایی مبتنی بر قوانین اصیل اسلامی بود با همه پیشرفت اقتصادی و گستره جمعیت و توسعه تکنولوژی اش نیز نمی توانست به عنوان یک قدرت جهانی به رسمیت شناخته شود و از منازعه با غرب معاف شود . این سخنان ایشان که خود تحصیلکرده رشته فلسفه هستن و بعاد فکری دنیای غرب را به خوبی مطالعه کرده اند بسیار دور از ذهن بوده است . کشور ما هیچ گاه به مانند چین از ابعاد فرهنگی و تئوری های ساختاری اش برای نیل به اهداف پیشرفت عبور نخواهد کرد و نسخه چینیزه کردن کشورمان نسخه ای خیالی خواهد بود که هیچ گاه رنگ واقعیت به خود نخواهد گرفت .

مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل