کد خبر: ۱۹۰۳
تاریخ انتشار: ۱۰ فروردين ۱۳۹۴ - ۲۰:۳۶
وبلاگ مطالعات سیاسی و راهبردی نوشت :
با حمله روز پنج شنبه عربستان به همراه تعدادی از کشورهای عربی منطقه به یمن و با حمایت اطلاعاتی و لجستیکی آمریکا تحلیل های مختلفی درباره این حمله توسط کارشناسان انجام شده است. اما در این میان رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه در اظهاراتی بی پرده ایران را متهم به دخالت در امور یمن کرده و از عربستان حمایت کرد. اردوغان در اظهارات خود چنین اشاره کرده است «ایران تلاش دارد بر منطقه مسلط شود. این امر سبب آزردگی ما، عربستان سعودی و کشورهای خلیج (فارس) شده است. این واقعاً قابل تحمل نیست و ایران باید این را بداند» اظهاراتی که البته با واکنش قاطع آقای ظریف وزیر امور خارجه ایران مواجه شد.ظریف در واکنش به این اظهارات گفت:« کسانی که با اشتباهات استراتژیک و سیاست‌های بلند پروازانه خود، خسارات جبران ناپذیری به بار آورده‌اند، بهتر است با اتخاذ سیاست‌های مسئولانه از ظرفیت‌های موجود جهت ایجاد آرامش و همگرایی در منطقه استفاده کنند» 
سوال مهمی که در اینجا وجود دارد این است که علل چنین اظهاراتی از سوی اردوغان چیست:
برای پاسخ دادن به این پرسش باید به نقش منطقه ای ایران و عربستان و سپس ترکیه اشاره شود. ایران به عنوان یک کشور اسلامی و حامی مستضعفان در چند دهه اخیر با حمایت از جنبش های اسلامی که علیه استکبار خارجی و استبداد داخلی جنگیده اند توانسته در منطقه نقش تاثیر گذاری داشته باشد. این حمایت ها در حالی است که ایران نه تنها از جنبش هایی شیعی مثل حزب الله لبنان ، از جنبش های سنی نیز مثل حماس حمایت کرده است و بر این اساس نمی توان ایران را متهم به فرقه گرایی  و حمایت از شیعیان متهم کرد.
عربستان نیز در مقابل ایران با تربیت و ایجاد گروه های تروریستی مثل طالبان ، القاعده و داعش  و حمایت از دیکتاتور های مرتجع کشورهای عربی نقطه مقابل ایران در معادلات منطقه ای قرار گرفته است. عربستان به عنوان متحد استراتژیک آمریکا  و اسرائیل در منطقه بعد از حمایت های مالی و تسلیحاتی از گروه های تروریستی به جای مقابله با اسرائیل و حمایت از فلسطین این بار با حمله مستقیم به یمن برای خواستار ایفای نقش جدی در تحولات منطقه بوده است که به نظر می رسد این حمله هوایی به یمن به دلیل شکست های عربستان در عراق و سوریه و عدم تاثیرگذاری بر سقوط دیکتاتورهایی مثل مبارک وکاهش نقش این کشور باشد که البته در این میان ایران و عربستان به عنوان مهمترین بازیگران کشورهای منطقه بوده اند.
اما در این میان ترکیه که طی چند سال اخیر خواهان پیوستن به اتحادیه اروپا بوده است ، خواستار نقش مثبت و جدی در تحولات منطقه غرب آسیا نیز بوده است. ترکیه کشوری که برای احیای  امپراطوری   عثمانی در تلاش است در چند سال اخیر نتوانسته است نقش تاثیرگذار به عنوان یک بازیگر مهم منطقه ای داشته باشد. به همین خاطر برای دست یابی به چنین نقشی سناریوهای مختلفی را نیز اجرا کرده اند که می توان به نشست داوس در ژانویه 2009 اشاره کرد که ترکیه برای اینکه نقش رهبری یک کشور ضد صهیونیستی را بازی کند ، اردوغان به دلیل حضور شیمون پرز محل را ترک کرد.با شروع فتنه در سوریه و عراق ، ترکیه همیشه حامی تروریست ها بوده و از حمایت های خود در این زمینه دریغ نکرده است و در مقابل آن همیشه ایران را به خاطر تضعیف سنی های منطقه متهم کرده است. با توجه به اینکه با اجرای این سناریوها ترکیه نتوانسته به جایگاه مطلوب خود در منطقه دست یابد روش توهین و تهمت را در پیش گرفته است که می توان به توهین اردوغان به رهبر معظم انقلاب و اتهام دخالت ایران در یمن اشاره کرد.  

سید رحمانی

برچسب ها: ایران ، یمن ، ترکیه ، جنگ ، اردوغان
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل