کد خبر: ۱۹۵۹۵
تاریخ انتشار: ۳۱ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۸:۲۰
کمتر از 48 ساعت به آغاز مذاکرات کلیدی مقامات عالی پاکستان و هند به میزبانی دهلی نو باقی مانده اما دوئل دیپلماتیک دولت های دو کشور سبب شده است احتمال برگزاری این مذاکرات مهم که طرف هندی کمتر از یک ماه پیش درخواست انجام آن را مطرح کرده بود، رنگ ببازد.
آرمان پرس: زمانی که 'محمد نواز شریف' و 'نارندرا مودی' نخست وزیران دو کشور همسایه در نیمه نخست ماه گذشته میلادی برای شرکت در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای به شهر 'اوفا' ی روسیه سفر کرده بودند، آنجا در حاشیه اجلاس دیدار کردند و قرار گذاشتند تا مشاوران امنیت ملی دو کشور با هدف حل تنش ها و اختلافات با هم دیدار کنند.
طبق برنامه، قرار است 'سرتاج عزیز' مشاور امنیت ملی نخست وزیر پاکستان روزهای اول و دوم شهریور (دوشنبه و سه شنبه هفته جاری) در دهلی نو با همتای هندی خود دیدار و درباره یک سری مسایل میان دو کشور با هدف کاستن از تنش ها و اختلافات دیرینه، مذاکره کند.
سرتاج عزیز خواسته است تا قبل از مذاکره با همتای هندی خود، در دهلی نو با رهبران جدایی طلب کشمیر دیدار کند تا زمینه بهتری برای انجام مذاکرات معنادار با طرف هندی فراهم شود. 
اما هند به شدت با این خواسته پاکستان مخالفت کرده و حتی تهدید کرده است که اگر رهبران جدایی طلب کشمیر بخواهند برای دیدار با سرتاج عزیز، به دهلی نو سفر کنند، از سوی دستگاه امنیتی هند بازداشت خواهند شد. دولت هند از نهادهای امنیتی این کشور خواسته است تا به ویژه در این روزها، به دقت تحرکات و تماس های رهبران جدایی طلب کشمیر را تحت نظر داشته باشند.
برخی گزارش ها نیز حاکی است هند برای اینکه اجازه تماس و دیدار میان رهبران جدایی طلب کشمیر را با سرتاج عزیز ندهد، برخی از آنان را در منطقه کشمیر تحت کنترل خود تحت بازداشت خانگی قرار داده است.
حالا پاکستان به شدت به این رفتار هند و ممانعت آن از دیدار رهبران جدایی طلب کشمیر با سرتاج عزیز قبل از انجام مذاکرات دهلی نو، اعتراض دارد. 
وزارت امور خارجه پاکستان ساعاتی پیش با صدور یک بیانیه رسمی، این رفتار دولت هند را ناامید کننده خواند و با اعلام اینکه اقدام دولت هند در ممانعت از دیدار رهبران آزادی طلب کشمیر با سرتاج عزیز به منزل تعیین 'پیش شرط' برای مذاکرات میان مشاوران امنیت ملی دو کشور است، تاکید کرده است که پاکستان مایل به انجام این مذاکره است اما هیچ پیش شرطی را برای آن نمی پذیرد.
علاوه بر این بیانیه، سرتاج عزیز عصر امروز در مصاحبه با یکی از رسانه های پاکستان اعلام کرد که اسلام آباد مایل به مذاکره با دهلی نو است اما هیچ پیش شرطی را نمی پذیرد ضمن اینکه مساله کشمیر حتما باید در مذاکرات گنجانده شود.
در بیانیه وزارت خارجه پاکستان آمده است: این دومین بار است که هند با طرح بهانه های بی مورد، اقدام به عقب نشینی از انجام مذاکراتی می کند که قبلا دو کشور درخصوص آن با هم توافق کرده اند.
ساعتی پیش نیز وزارت خارجه پاکستان با ارسال پیام های پیامکی و ایمیلی به خبرنگاران رسانه های داخلی و خارجی این کشور، از آنها دعوت کرد تا ظهر روز شنبه در کنفرانسی مطبوعاتی که قرار است از سوی شخص سرتاج عزیز برگزار شود، شرکت کنند. به نظر می رسد سرتاج عزیز حرف های مهمی برای گفتن داشته باشد. 
با توجه به شرایط پیش آمده در آخرین روزهای قبل از مذاکرات، بعید نیست او بخواهد خبر صرف نظر از رفتن به دهلی نو را با رسانه ها در میان بگذارد. 
سال گذشته نیز دو کشور توافق کرده بودند که مذاکراتی در سطح قائم مقام های وزارت خارجه دو طرف انجام شود اما طرف هندی چند روز پیش از انجام این مذاکرات، به دلیل تماس هایی که میان سفیر پاکستان در دهلی نو با رهبران جدایی طلب کشمیر انجام شده بود، از انجام این مذاکره صرف نظر کرد.
اختلاف بر سر دیدار سرتاج عزیز با رهبران جدایی طلب کشمیر تنها بخشی از تشدید تنش های میان دو کشور در واپسین روزها و ساعت های باقی مانده تا مذاکرات است. مرزهای دو کشور نیز اخیرا روزهای ناآرامی را پشت سر گذاشته است.
پاکستان در همین چند روز اخیر دو بار کاردار سفارت هند در اسلام آباد را احضار کرده است تا مراتب اعتراض رسمی خود را نسبت به تیراندازی های مرزی از سوی نیروهای هندی اعلام کند. 
به رغم قرارداد آتش بس بین دو کشور که در سال 2003 امضا شد، مرزهای میان دو همسایه به ویژه در منطقه کشمیر همواره دستخوش درگیری و تیراندازی متقابل از سوی طرفین بوده است.
اگر چه سرتاج عزیز بیش از یک هفته پیش، در کنفرانس مطبوعاتی مشترکی که با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در اسلام آباد برگزار کرد، در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا ، برای نخستین بار تایید کرد که روز اول شهریور ماه برای مذاکره با همتای هندی اش به دهلی نو سفر خواهد کرد، اما تحولات سریع ساعت ها و روزهای اخیر، فضایی را ایجاد کرده است که ممکن است هر یک از طرفین، بخواهد هرلحظه انصراف خود را از انجام این مذاکرات اعلام کند.
منبع: مشرق
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل