کد خبر: ۲۰۰۶۵
تاریخ انتشار: ۰۵ شهريور ۱۳۹۴ - ۰۷:۴۷
سید علی قائم مقامی - کارشناس مسائل ترکیه/
ترکیه ظاهرا خواهان این است که داعش را از مناطق مرزی خود دور کند، اما همچنان در رقه و بخشی از حلب داعش به موجودیت خود ادامه دهد. آمریکا نیز همین نقشه را دارد، در این بین ترکیه خواهان دو چیز است: هم داعش در مرزهای ترکیه نباشد و هم حزب اتحادیه دموکراتیک سوریه. آمریکا نیز چنانچه بخواهد منطقه را از داعش پاکسازی کند، منطقه تنها منطقه ای عاری از داعش می باشد نه منطقه ای امن.
آرمان پرس – گروه سیاسی : 

دلایل توجه دولت ترکیه به منطقه امن یا منطقه پرواز ممنوع در سوریه

حزب عدالت و توسعه سیاستی تهاجمی نسبت به کشور سوریه و حتی کشور عراق دارد. به نوعی این حزب با سیاست مذهب گرایی خود، سلفی های وهابی را تحت حمایت خود قرار می دهد. چنانچه مولود چاوش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه بیان کرده است که سیاست منطقه ای ترکیه بخصوص در مورد سوریه منطبق با سیاست کشور عربستان سعودی می باشد، لذا می توان سیاست ترکیه را در منطقه شناخت. در این بین منطقه امن یا منطقه پرواز ممنوع در سوریه از طرفی جزء مواضع ترکیه ، عربستان و اردن است و از طرفی همسو با مواضع آمریکا می باشد. اما در برخی موارد اختلافاتی هم بین مواضع آمریکا درباره منطقه امن یا پرواز ممنوع با مواضع ترکیه وجود دارد. یعنی ترکیه بیشتر در تلاش است که در سوریه منطقه امن و پرواز ممنوع را بوجود بیاورد تا این منطقه به منطقه ی برای استقرار نیروهای مخالف مسلح در سوریه ، که به ظاهربرای استقرار ارتش آزاد سوریه است اما در باطن برای استقرار نیروهای جبهه النصره می باشد، تبدیل شود . در این میان هر چند ظاهرا ترکیه بر سر این مسئله با آمریکا به توافق رسیده است، اما دارای مواضع متفاوتی نیز می باشند. در واقع آمریکا مخالف عملیات هوایی و زمینی ترکیه علیه حزب اتحادیه دموکراتیک و یگانهای دفاعی خلق، و می باشد. در این بین ناتو اعلام بی طرفی کرده است، اتحادیه اروپا هم از آن حمایت نکرده است. تنها کشورهای عربی و اسرائیل از این طرح حمایت کرده اند. البته حمایت اسرائیل به صورت دیپلماتیک آشکار نیست و تنها مختص به وحدت عملیاتی می باشد.

در واقع پیش از این نیروهای داعش در این منطقه مستقر بودند و ترکیه هیچگونه احساس ناراحتی و ناامنی نداشت. اما بعد از اینکه کوبانی و تل ابیض و سرکانی به دست کردها افتاد، ترکیه به شدت عصبانی و ناراحت گشت و سعی کرده این مناطق را به مناطق امن تبدیل کند و در حال حاضر مدعی شده است که با آمریکا توافق کرده است تا منطقه پروازممنواع را به وجود بیاورند، تا نیروهای مسلح مخالف دولت سوریه را به این منطقه آورده و پناهندگان سوری را نیز در این منطقه مستقر کند. این منطقه امن بین به عمق 45 تا 50 کیلومتر و طول 90 الی 100 کیلومتر قرار دارد. آمریکا با ترکیه در این زمینه یک اختلاف نظر دارد، آمریکا عنوان کرده است که در اینجا منطقه پرواز ممنوع و امن را به وجود نمی آوریم بلکه منطقه ی عاری از داعشی ها را بوجود می آوریم، و حزب اتحادیه دموکراتیک و یگانهای خلق نیز نیروهای زمینی در مبارزه با داعش هستند.

در بعد دیگری جبهه النصره در حال حاضر مرکزیت فرماندهی تمامی گروههای تکفیری و سلفی و وهابی را در اختیار دارد. به عنوان مثال ارتش فتح که ترکیه آنرا سازماندهی کرده است، یا انصار السنه ، انصار الشریعه، جبهه شام، الحرار شام و نوای توحید، همه اینها به ظاهر دارای اسامی مختلفی هستند اما اصالت همگی آنها یا سلفی- وهابی یا سلفی- تکفیری می باشد. در این بین ترکیه میخواهد که تمامی مرز را در اختیار این گروه ها قرار دهد. در این میان ترکیه اکنون نیروهای مخالف میانه رو سوریه شامل یگانهای ترکمن که سلفی و تکفیری هستند و را سازماندهی کرده است، تعداد آنها نزدیک به 600 نفر می باشد، در این شرایط ترکیه میخواهد در نواحی غرب و ساحلی سوریه بخصوص در ادله، تکفیری هایی مانند ارتش فتح و جبهه شام را حمایت کند تا این گروهها، حلب را که نزدیک به 60 درصد آن شهر را در اختیار دارند تصرف کنند، و نگذارند که ارتش سوریه و حزب الله لبنان، حلب را در اختیار بگیرند. ترکیه عملا از تکفیری ها از هر طیفی در ادله و بخش شمالی حلب حمایت می کند.

علاوه بر آن ترکیه می خواهد با ایجاد منطقه امنی در این ناحیه، حزب اتحادیه دموکراتیک سوریه که نزدیک به پ ک ک است و یگانهای مسلح دفاعی خلق (که وابسته به حزب اتحادیه دموکراتیک به رهبری آسیه عبدالله و صالح مسلم می باشد) را از منطقه دور کند، و اجازه اتحاد به کمونها یا کانتونها کردی ندهد. در حقیقت ترکیه میخواهد که بخشی را (که از مرزهای جنوبی ترکیه و شمال سوریه در نزدیکی مرزهای شمال عراق شروع می شود و تا تل ابیض و عفرین ادامه پیدا می کند) در اختیار کردهای سوری به خصوص طرفداران پ ک ک قرار نگیرد

نکته ی ظریف دیگر آن می باشد که ترکیه ظاهرا خواهان این است که داعش را از مناطق مرزی خود دور کند، اما همچنان در رقه و بخشی از حلب داعش به موجودیت خود ادامه دهد. آمریکا نیز همین نقشه را دارد، در این بین ترکیه خواهان دو چیز است: هم داعش در مرزهای ترکیه نباشد و هم حزب اتحادیه دموکراتیک سوریه. آمریکا نیز چنانچه بخواهد منطقه را از داعش پاکسازی کند، منطقه تنها منطقه ای عاری از داعش می باشد نه منطقه ای امن. در این راستا ترکیه میخواهدچنانچه نیروهای هوایی سوریه وارد این منطقه شود، ترکیه در دفاع از نیروهای میانه رو مخالف سوریه آنها را بمباران خواهد کند.

نگاه آینده ترکیه به سوریه

اکنون حزب عدالت و توسعه با اینکه صلاحیت حقوقی خود را از دست داده است اما به مجلس لایحه ای را فرستاده است تا عملیات برون مرزی ارتش ترکیه که اکتبر به پایان می سد و سال قبل آن را تصویب کرده بودند بازهم به تصویب برساند، تا ارتش ترکیه در صورت لزوم عملیات برون مرزی، هم در سوریه و هم در عراق انجام دهد. طبق لایحه عملیات برون مرزی ارتش، ترکیه اعلام کرده است که سراسر مرزهای ترکیه با سوریه به عمق 10 کیلومتر و طول 910 کیلومتر جزء مناطقی هستند که نظامی می باشند و اگر ارتش سوریه وارد آنجا شود ترکیه آنها را مورد هدف قرار می دهد. ترکیه باز هم میخواهد این لایحه را تمدید کند. در این میان ترکیه با آمریکا ، عربستان سعودی ، قطر و اردن اهداف مشترک دارد. در حالی که آمریکا در جنوب سوریه و مرز اردن میخواهد منطقه امن ایجاد کند، ترکیه میخواهد در شمال سوریه منطقه امن و عاری از نیروهای نظامی سوریه را ایجاد کند و به حکومت سوریه را ساقط و حزب الله لبنان را سرکوب کنند، در حقیقت ترکیه حزب الله لبنان را نیز به عنوان دشمن و حامی بشار اسد میداند. ترکیه، اسرائیل، عربستان سعودی، قطر، امارات متحده، اردن از تکفیری ها برای براندازی بشار اسد و سرکوب حزب الله لبنان حمایت می کنند. چنانچه جبهه النصره و داعش با اینکه مخالف یکدیگرند، اما در مرزهای سوریه با لبنان بر علیه لبنان متحد شده اند و اسرائیل نیز عملیات هوایی خود را به سوریه شروع کرده است .


مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل