کد خبر: ۲۰۳۳۰
تاریخ انتشار: ۰۸ شهريور ۱۳۹۴ - ۱۳:۴۷
تعداد نظرات: ۱ نظر
اتصال اقتصاد ايران را به اقتصاد بحران‌زده‌ي جهاني بواسطه برجام!
با توجه به اين‌كه يكي از نتايج اجراي برجام، باز شدن درهاي كشور به سوي اقتصاد‌ جهاني است، بايد خيلي بيش‌تر از گذشته نسبت به شرايط پيش‌روي اقتصاد جهاني دقت شود/بنا بر اذعان اقاتصاددانان غربی، اقتصاد جهانی با محوریت دلار و بورس در حال سقوطی وحشتناک است/دولت یازدهم روحیه انقلابی لازم برای اجرای اقتصاد مقاومتی را ندارد/تنها راه برون یافت از مشکلات اقتصادی، تولید و روی آوردن به اقتصاد مقاومتی است
آرمان پرس – گروه اقتصادی:

"اقتصاد مقاومتی" مفهومی به شدت غریب و مغفول مانده در سیاست های اقتصادی دولت یازدهم. مفهومی که عده ای مریضا قلب آن را به هنگام تفسیر و تعبیر "مقاومت اقتصادی" می نامند. دولت اما که تا کنون ذره ای در راه اقتصاد مقاومتی گام ننهاده و کاملا هوشمندانه تنها راه نجات اقتصاد ایران عزیز را وابسته به تایید توافق و پذیرش برجام اعلام می دارد، یادآوری برخی بدیهیات اقتصاد جهانی که به گفته خود کارشناسان غربی زمزمه های فروپاشی آن به گوش می رسد را برای ایشان لازم دانستیم و همواره دولت را از منکری به نام غلطیدن در ورطه اقتصادی غرب نهی کرده ایم. 

جرالد سلنته یکی از آینده شناسان اقتصادی آمریکایی است. در مورد اعتبار پیش‌بینی‌های او همین بس که بحران مالی و اقتصادی سال 2008 را پیش‌بینی کرد و حتی قبل از آن بحران سال 1987 که به بحران شرکت‌های نوظهور دات‌کام مشهور شد را نیز به درستی پیش‌بینی کرده بود.

برجام اقتصاد ايران را به اقتصاد بحران‌زده‌ي جهاني متصل مي‌كند!

او اخیرا پیش‌بینی کرده است که در انتهای سال میلادی فعلی یعنی سال 2015 بورس‌های شاخص جهان از آمریکا گرفته تا اروپا و از آمريكاي جنوبي تا شرق آسیا دچار سقوطی جدی و مهیب خواهند شد. سقوطی که پیش قراول یک بحران جدید در اقتصاد جهانی خواهد بود. در اقتصاد لیبرال شاخص‌های بورس همواره نشانگر سمت و سوی آینده‌ی اقتصاد است و اگر بورس امروز سقوطی جدی کند فردا باید منتظر کسادی، رکود و بحرانی جدی در عرصه‌ی اقتصاد بود. جالب است که این سقوط خیلی زودتر از پیش‌بینی سلنته از هفته گذشته آغاز شده و شاخص‌ها در بورس آمریکا، به همراه بورس‌های اروپایی رو به تنزل گذشته‌اند.

تبعات این سقوط این بار متفاوت خواهد بود، چرا که جهان تازه یک بحران مالی جدی را تجربه کرده و دولت‌ها هر آنچه داشته‌اند را در قالب محرک‌های مالی به اقتصادهای خود تزریق کرده‌اند. آن‌ها عملا به ‌جای بخش خصوصی با ورود مصنوعی به عرصه‌ي اقتصاد، سعي كردند تا جلوی رکود و سقوطي را که می‌تواند به فروپاشی اقتصادی نیز بینجامد بگیرند.

اما تزریق این حجم از پول یا اصطلاحا محرک‌های مالی، دولت‌های غربی را در بدهی فرو برده است و آن‌ها نه تنها از نسل فعلی بلکه حتی از نسل‌های آینده و هنوز متولد نشده نیز پول قرض کرده‌اند! آن‌ها همه‌ی این هزینه‌ها را انجام داده‌اند تا برای مدتی بتوانند از کسادی و رکود نجات یابند. با این روند آن‌ها هر آن‌چه در چنته داشته‌اند هزینه کرده‌اند اما اقتصاد دوباره به بحران باز می‌گردد!

این همه‌ی ماجرا نیست، این بار نه تنها اگر اقتصاد غرب دچار بحرانی مجدد شود، اساسا پولی برای تزریق به اقتصادش نخواهد داشت، بلکه دیگر کسی هم نمانده که به او پول قرض بدهد و جور اقتصاد غرب را بکشد. چین، که بزرگترین طلبکار از اقتصاد آمریکاست و به موتور اقتصاد جهانی معروف شده، نیز نتوانسته است به رشد تعیین شده برای امسال برسد و مجبور شد برای جبران آن اقدام به دستکاری ارزش پول خود در برابر دلار آمریکا بکند.

این اتفاق نیز شاید به ظاهر خیلی بد نباشد اما باز هم شاخص و علامتی است از راکد شدن اقتصاد چین در آینده‌ی نزدیک، که یکی از زمینه‌های اصلی براي سقوط بورس‌ها در جهان نيز هست. اگر به اين موضوع، افت صادرات و واردات چين كه از ابتداي سال ميلادي فعلي آغاز شده اضافه شود، اتفاقي كه دقيقا در بحران مالي 2008 نيز رخ داد، مي‌توان نسبت به وقوع يك بحران مالي، آن‌هم عميق‌تر، طولاني‌تر و گسترده‌تر از بحران قبلي مطمئن‌تر شد.

برجام اقتصاد ايران را به اقتصاد بحران‌زده‌ي جهاني متصل مي‌كند!

با اين احوال، به نظر مي‌رسد، با توجه به اين‌كه يكي از نتايج اجراي برجام، باز شدن درهاي كشور به سوي اقتصاد‌ جهاني است، بايد خيلي بيش‌تر از گذشته نسبت به شرايط پيش‌روي اقتصاد جهاني دقت شود. چرا كه در بحران‌هاي گذشته‌ي جهاني، تحريم‌هاي اقتصادي خود عاملي بودند براي حفاظت از اقتصاد ايران در مقابل اين بحران‌ها و چون ارتباط ايران با نظام اقتصاد جهاني قطع بود، اين بحران‌ها كم‌ترين آسيب را بر روي اقتصاد ايران گذاشتند. اما اين بار اگر درهاي اقتصاد كشور به سوي اقتصاد جهاني به صورت بي‌محابا باز شود، تبعات بحران‌هايي از اين دست مي‌تواند گريبان اقتصاد كشور را نيز بگيرد.

از اين‌رو ارتباط با اقتصاد جهاني نه تنها اوضاع اقتصادي ايران را بهبود نخواهد داد، بلكه به نظر مي‌رسد با بحراني‌ شدن اقتصاد كدخدا و قدرت‌هاي جهاني، كسادي، ركود و بحران موجود در اقتصاد آن‌ها به اقتصاد ايران هم سرايت كند. درست است كه اقتصاد ايران خود از يك ركود دروني رنج مي‌برد، اما هيچ‌گاه اقتصاد‌هاي كسادي كه در آستانه‌ي ركود و بحران به سر مي‌برند نمي‌توانند اقتصاد راكد ايران را به رونق برسانند!

دولت یازدهم روحیه انقلابی لازم برای اجرای اقتصاد مقاومتی را ندارد. تنها راه برون یافت از مشکلات اقتصادی، تولید و روی آوردن به اقتصاد مقاومتی است. اما عملکرد دولت یازدهم که مصر بر پذیرفتن برجام و توافق و در نهایت پیوستن به بازار و اقتصاد جهانی بواسطه تایید توافق است کاملا نقشه راه "اقتصاد مقاومتی" را خنثی و یا حتی ضد آن نتیجه خواهد داد.

مطالب مرتبط
نظرات بینندگان l_sar_comment
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
مرتضی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۹ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۰
0
0
اون نفر پشتی با بادبزن زنانه چکارمی کند!!!!!!
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل