کد خبر: ۲۰۸۷۵
تاریخ انتشار: ۱۷ شهريور ۱۳۹۴ - ۲۲:۱۴
گفتگوی اختصاصی آرمان پرس با دکتر عبدالرحمان راجح؛
... آنچه مشخص است تجاوز عربستان به یمن بیشتر از شش ماه می گذرد. اگر آنها توانایی ورود به خاک یمن را داشتند، تا حالا وارد می شدند. اما با توجه به مقاومت سرسختانه مردم در یمن هنوز چیزی ندیدیم. مناطقی که عربستان به آنها وارد شده است، بیشتر مناطق بیابانی و صحرایی است و چیزی وجود ندارد. به همین خاطر اگر بخواهند پیش روی کنند، تلفات بسیار زیادی خواهند داشت ...
آرمان پرس – گروه بین الملل:

چند روز پس از مرگ ده‌ها سرباز اماراتی در یمن به دست نیروهای یمنی، خبرگزاری‌ها این رخداد را «مرگبارترین» حادثه برای نیروهای تحت رهبری عربستان سعودی تاکنون نام نهادند. در این بین گروه بین الملل پایگاه خبری آرمان پرس با توجه به ورود متغیرهای نوین در جنگ یمن گفتگویی با دکتر عبدالرحمان راجح از کارشناسان یمنی در این زمینه ترتیب داده است.

دریک هفته گذشته مهم ترین تحولات میدانی یمن چه بوده است؟

مهم ترین تحولات میدانی که می توانیم به آن اشاره کنیم حوادثی بوده است که در استان مارب رخ داده و در آن بیش از صدو پنجاه نفر از نیروهای اماراتی و عربستان سعودی و بحرینی در آن کشته شدند.

در شرایط کنونی نگاه امارات، عربستان، قطر و سایر بازیگران ائتلاف بر علیه یمن چیست؟

هدف اولیه عربستان از آغاز جنگ شکست اراده یمنی ها و کنترل یمن و هم چنین بازگشت دولت عبدربه منصور هادی به صنعا بود. امارات هم در این جنگ متحد عربستان بود و با توجه به این که کشوری نوپا است، می خواست خود را در منطقه اثبات کند و تجربه جنگی و دخالتی داشته باشد. مخصوصا با توجه به این که قطر کشور رقیب امارات است و دخالت های بسیار زیادی در لیبی و سایر کشورهای عربی داشته است، امارات هم سعی میکند به نوعی خود را نشان دهد و فکر می کند که جنگ یمن جنگ تفریحی است و هیچ هزینه ای نخواهد داشت. اما امارات تبلیغاتی که در حال حاضر انجام می دهد و اعلام کرده است که جنگ در یمن به منظور کنترل نفوذ ایرانی ها و شیعیان در آن است.

با توجه به احتمال حضور قطر در این ائتلاف، نگاه این کشور چگونه است؟

قطر از ابتدای تجاوز اعلام کرده است که در این حمله متحد عربستان سعودی است. اما واقعیت این است که قطر هیچ گونه حضور نظامی نداشته است. عمده کشورهایی که در این تجاوز شرکت می کنند عربستان سعودی، امارات و بحرین هستند. هم چنین نیرویهایی که از سایر کشورها مثل مصر ، پاکستان وارد شده اند در نقش مزدور و متحدین عربستان سعودی شرکت کرده اند.

جبهه شمالی و جنوبی یمن در مرز عربستان در استان های نجران، جیزان و عسیر در چه وضعیتی است؟

ارتش یمن کمیته های مردمی درهمه شهرهای یمن می جنگند. جبهة ها بسیار بزرگ و گسترده است. از جبهه تعز گرفته در آنجا با القاعده و داعش و نیروهای عبدر به منصور هادی می جنگند. هم چنین در شبوه و در ابین و مأرب به عنوان جبهه های داخلی فعالیت می کنند. در این چند هفته مخصوصا هفته پیش پیروزیهای بسیار بزرگی را کسب کردند و توانستند در حمله ای در مأرب چند صد نفر از نظامیان امارات و عربستان و بحرین را زخمی و به هلاکت برسانند. اخیرا نیز در شهر مکلا توانستند یک پایگاه نظامی که متعلق به امارات و عبدربه منصور هادی بود، را تسخیر کنند. از طرف دیگر هم در مرز یمن و عربستان حدود صدو پنجاه کیلومتر جبهه گسترده وجود دارد که ارتش یمن و کمیته های مردمی از چند ماه پیش و مخصوصا این دو هفته اخیر توانستند مناطق بسیار گسترده ای را در خاک عربستان را تصرف کنند و پایگاه ها نظامی عربستان در این منطقه، مخصوصا در جیزان را تصرف نمایند. به طوری که ما اخیرا شاهد کشته شدن شانزده نظامی عربستانی در این منطقه بودیم .

در چه صورتی توانایی موشکی انصارالله و ارتش یمن بیشتر می شود و می تواند ائتلاف را به عقب نشینی وادار کند؟

هر چقدر متجاوزان عربستانی و اماراتی و سایر کشورها وارد خاک یمن شوند، تلفات بیشتری ایجاد می شود. چون ارتش یمن و کمیته های مردمی سلاح متوسطی داشته و موشک های دوربرد زیادی ندارند. آمدن این افراد به خاک یمن باعث می شود، تلفاتشان بیشتر می شود. بنابراین برای اولین بار که در خاک یمن وارد شدند در استان مأرب تلافات زیادی دیدند. از طرف دیگر ارتش یمن از موشک های اسکاد و توشکا و اسلحه روسی استفاده می کنند که می تواند برد صد و بیست کیلومتر هم داشته باشد . در واقع یمنی ها از این طریق توانسته اند پایگاه های عربستان را در دو سه ماه گذشته مورد هدف قرار دهند.

آیا ممکن است کشورهای حمله کننده به یمن بیشتر شود؟

اخیرا مسئولین امارات و عربستان با توجه به تلفات بسیار زیادی که داشتند اعلام کردند که تجاوز به یمن را ادامه می دهند و به هیچ وجه عقب نشینی نکرده ، وارد خاک یمن می شوند و تعهد کردند که انصارالله و علی عبدالله صالح و سایر وابسته ها به آنها را نابود کنند. اما اگر در واقعیت و از نگاه سیاسی و استراتژیک نگاه کنیم تلفاتی که عربستان و کشورهای دیگر دادند، هنوز خارج از یمن و در مرز این کشور است. در واقع اگر این کشورها عملیاتشان در داخل یمن گسترش دهند تلفات بسیار بیشتری خواهند داد. فعلا آنها به حملات هوایی اکتفا می کنند. چنانچه اخیرا حملات هوایی بسیار بسیار سنگینی سایر شهرهای یمن را مورد هدف قرار داد و بیشتر کسانی که در این حملات آسیب دیدند کودکان و زنان و غیر نظامیان بودند.

با توجه به وضعیت کنونی آیا ممکن است سودان و سایر کشورها هم به ائتلاف بپیوندند؟

احتمال آن بسیار زیاد است. رئیس جمهور فراری علی عبدربه منصور هادی به سودان رفته و درخواست کمک کرده است. البته این درخواست را در واقع عربستان سعودی مطرح کرده است. هر چند اگر سودان هم حضور داشته باشد، خیلی کمکی نخواهد کرد به احتمال زیاد آنها در مناطق جنوب خواهند ماند و قادر نخواهند بود تا وارد شمال و مناطق میانی شوند.

در چه صورتی عربستان و کشورهای ائتلافی از تجاوز به یمن دست می کشند؟

آنچه مشخص است تجاوز عربستان به یمن بیشتر از شش ماه می گذرد. اگر آنها توانایی ورود به خاک یمن را داشتند، تا حالا وارد می شدند. اما با توجه به مقاومت سرسختانه مردم در یمن هنوز چیزی ندیدیم. مناطقی که عربستان به آنها وارد شده است، بیشتر مناطق بیابانی و صحرایی است و چیزی وجود ندارد. به همین خاطر اگر بخواهند پیش روی کنند، تلفات بسیار زیادی خواهند داشت. ورود آنها به زمین یمن هر چند برای خودشان می تواند پیروزی باشد، اما باتلاقی خواهد بود که در آن گیر خواهند کرد و هر چقدر پیشرفت کنند به زیان خودشان خواهد بود. آنها نیروی بسیار بزرگی در یمن ایجاد می کنند که در آینده بسیار هزینه آور است و این ارتشی که قرار است در آینده تشکیل شود، برای عربستان هزینه اقتصادی و سیاسی خواهد داشت.


مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل