کد خبر: ۲۱۹۴۸
تاریخ انتشار: ۰۶ مهر ۱۳۹۴ - ۱۰:۴۸
گفتگوی آرمان پرس با دکتر حسن هانی زاده؛
دکتر حسن هانی زاده در گفتگوی با آرمان پرس : در جریان وقوع حادثه منا بیش از دو هزار نفر از کشورهای مختلف اسلامی از حجاج کشورهای اسلامی جان باختند و این امر تاثیر منفی بر روی هویت عربستان باقی گذاشته است. اکنون عربستان سعودی با بحران هویت در داخل و در منطقه و جهان اسلام مواجه شده است. چنانچه فشارهای زیادی از سوی ملت ها بر حکام جهان اسلام وجود دارد تا بتوانند راهکاری برای اداره امور حج از طریق سازمان همکاری های اسلامی تعریف کنند .
آرمان پرس – گروه سیاسی : 

دکتر حسن هانی زاده کارشناس مسائل منطقه

سرزمین «منا» در پنج کیلومتری مکه مکرمه اخیرا قربانگاه بیش از سه هزار حاجی شد و موجب کشته و زخمی شدن صدها حاجی ایرانی شد.روز پنجشنبه در جریان برگزاری مراسم حج در سرزمین منا حضور گسترده حجاج در این منطقه حادثه آفرین شد و صدها نفر کشته و زخمی شدند. در این بین هر چند آمارها از شمار کشته‌شده‌ها زخمی متفاوت است اما سازمان دفاع شهری عربستان شمار کشته‌ها را تاکنون 717 کشته اعلام کرده است. در این بین هرچند مقامات سعودی این حادثه به دلیل ازدحام بالای جمعیت سخن گفته است اما تحلل گران این امر ار نیم پذیرند. گفتگوی زیر در همین زمینه است

تحلیل شما از تحولات اخیر در منا و سقوط جرثقیل در مسجد مکه چیست؟

حوادث اخیری که در مکه و منا رخ داد و منجر به کشته شدن صدها حاجی از سراسر جهان اسلام شد، نشان داد، که رژیم آل سعود از توانایی لازم برای مدیریت حجاج بیت الله الحرام و تقدیم امکانات رفاهی و امنیتی برای حجاج بیت الله الحرام برخوردار نیست. عربستان سعودی در طول دهها سال گذشته مخصوصا در طول هشتاد سال گذشته همواره با حوادث دردناکی در مناسک حج مواجه بوده است و این امر نشان می دهد که رژیم آل سعود نمی تواند امور حج را از طریق برنامه ریزی دقیق مدیریت کند. عامل انسانی در بروز این گونه حوادث کاملا دخیل است و رژیم عربستان به خاطر بستن گذرگاه های منتهی به منطقه رمی جمرات در منا برای عبور کاروان شاهزاده محمد بن سلمان وزیر دفاع عربستان موجب شده این گذرگاه ها بسته شود و هجوم حجاج برای رمی جمرات وخارج شدن از منطقه به بروز این حادثه منجر شد. در بعد دیگری رژیم عربستان به دلیل مشغول شدن در مسائل منطقه مثل بمباران مردم یمن و نقش تخریبی در سوریه و عراق موجب شده است که بیشترین نیروهای امنیتی و نظامی عربستان متوجه خارج از عربستان شوند و از کنترل وضعیت حجاج غافل بمانند. رژیم آل سعود در طول سالهای گذشته نسبت به تامین امنیت حجاج بیت الله الحرام همواره اهمال داشته است

تنش های داخلی آل سعود و نقش سازمان اطلاعات عربستان، چه نقشی در حوادث اخیر حج داشته است؟

جنگ قدرت در عربستان طی سال های اخیر مخصوصا پس از مرگ ملک عبدالله و هم چنین به قدرت رسیدن سلمان بن عبدالعزیز کاملا پررنگ و موجب آشکار شدن و پررنگ شدن تقابل دو طیف قدرتمند سدیری ها و شمریها شده است .این رقابت هم موجب شده است که قربانیان این جنگ قدرت، حجاج بیت الله الحرام باشد، زیرا رقابت شدید و هم چنین هدر رفتن امکانات عربستان برای تقابل میان جریان های رقیب قدرتمند سدیری ها و الشمریها موجب شده است که رژیم عربستان نتواند به مسائل امنیت حجاج و مسائل زائران بیت الله الحرام مشغول شود . این مسئله موجب شده است که امور امنیتی داخلی عربستان دچار متزلزل شود. اختلاف نظر شدیدی میان دو طیف سیاسی عربستان وجود دارد و هم چنین مسئله مشغول شدن عربستان به مسائل منطقه هم مزید بر علت است.

برخی از گزارش ها و گمانه زنی ها وجود دارد که عامل انسانی در بروز حادثه منا کاملا نقش داشته است. به این معنی که تجزیه و تحلیل عکس ها و فیلم های دریافتی نشان می دهد که قربانیان این حادثه به نظر می رسد که بر اثر استنشاق نوعی گاز سمی قربانی شده اند. نحوه قرار گرفتن اجساد و شرایط جسمی و این که غالب کسانی که قربانی شده اند در سنین بین بیست و پنج سال تا چهل سال هستند و از توان و قدرت جسمی بالایی برخوردار هستند و مرگ این جمعیت و آن هم در این سنین نوعی گمانه زنی ها را تقویت می کند . یعنی ممکن است که عامل نفوذی وابسته به طیف های قدرتمند عربستان اقدام به انتشار گاز سمی در میان جمعیت حجاج کرده باشند. لذا این نظریه هم قابل تامل است، اما مدرکی در این خصوص وجود ندارد.

پیامدهای تحولات حج بر پرستیژ رسانه ای مذهبی و سیاسی در سطح جهان اسلام چیست؟

در جریان وقوع حادثه منا بیش از دو هزار نفر از کشورهای مختلف اسلامی از حجاج کشورهای اسلامی جان باختند و این امر تاثیر منفی بر روی هویت عربستان باقی گذاشته است. اکنون عربستان سعودی با بحران هویت در داخل و در منطقه و جهان اسلام مواجه شده است. چنانچه فشارهای زیادی از سوی ملت ها بر حکام جهان اسلام وجود دارد تا بتوانند راهکاری برای اداره امور حج از طریق سازمان همکاری های اسلامی تعریف کنند . اکنون عربستان سعودی مشروعیت خود را هم به خاطر اعمال و اقدامات تخریبی عربستان در یمن عراق و سوریه و هم به خاطر حوادثی که هم در مکه و در منا رخ داده است، مشروعیت و هویت خود را از دست داده است.

برای مقابله با این رویکرد عربستان، کشورهای اسلامی چه وظایفی دارند؟

لذا به نظر می آید در حال حاضر کشورهای اسلامی می بایستی از طریق یک کمیته حقیقت یاب دلایل پشت پرده وقوع چنین حادثه ای را مورد ارزیابی قرار دهند و هم چنین شورایی برای اداره امور حج در آینده از میان کشورهای مهم جهان اسلام تشکیل دهند و شرایطی فراهم کند که این شورا اداره امور حج را به عهده بگیرد. در این بین کشورهای اسلامی مخصوصا ایران که هم در حادثه مکه و هم منا قربانیانی تقدیم کرده است، می باید از طریق رایزنی با کشورهای اسلامی شرایطی فراهم کنند و کمیته حقیقت یاب برای کالبد شکافی و تحقیق پیرامون دلایل وقوع این حادثه تشکیل بدهد. در این بین می توان از طریق تجزیه و تحلیل شرایط جسمی و کالبد شکافی قربانیان به نتیجه میدانی و پزشکی دست یافت.

تاثیر حوادث حج در آینده جایگاه معنوی عربستان در جهان اسلام چیست؟

عربستان سعودی از شش ماه گذشته به دلیل حملات غیر قابل توجیه و خشونت های بیش از اندازه علیه مردم یمن جایگاه خود را از دست داده است و مورد نفرت عمومی ملت های اسلامی قرار گرفته است. اقدام عربستان در سال گذشته در کمک به رژیم صهیونیستی و پرداخت ده میلیارد دلار به رژیم اسرائیل برای بمباران مردم غزه در واقع ملت های اسلامی را علیه اقدامات رژیم وهابی آل سعود برانگیخته است . عربستان سعودی با یک بحران هویتی مواجه است و ملت های اسلامی و افکار عمومی چه در ملت های اسلامی و غیر اسلامی علیه رژیم عربستان است.


نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل