کد خبر: ۲۲۳۴۶
تاریخ انتشار: ۱۳ مهر ۱۳۹۴ - ۰۹:۵۱
در همین چند روز حملات معادلات در حال تغییر است. قطعا این حملات تقویتی برای ارتش سوریه است که هم آزموده شده است و هم شناخت آن نسبت به دشمن که در آن جا جنگ پارتیزانی انجام می دهد، بیشتر شده است. پیشروی ها و هدفمند کار کردن نیروی روسیه خیلی منطقی تر و علمی تر از آمریکایی ها بوده است.
آرمان پرس – گروه بین الملل:

گفتگو با مصیب نعیمی

کارشناس مسائل منطقه


اخیرا منابع نظامی عراق از برگزاری چند نشست ائتلاف چهارجانبه با حضور نمایندگان روسیه، عراق، ایران و سوریه در یکی از مناطق بغداد و تدابیر امنیتی لازم در این راستا خبر دادند. در همین راستا هم روسیه اخیرا حملات هوایی خود را به داعش و گروه های تروریستی در سوریه آغاز کرده است . گفتگوی زیر در همین راستا و برای بررسی حملات کنونی روسیه است.

اگر بخواهیم نگاهی به علل هماهنگی ایران، سوریه، عراق و روسیه بر ضد داعش نگاه کنیم، علل این هماهنگی چیست؟

قطعا روسیه از زمان آغاز بحران سوریه، در محور مقابل محور غربی یا محور صهیونیستی قرار داشته است و همواره هم در چارچوب حل و فصل بحران سوریه بوده است و بر حل مسائل به صورت مسالمت آمیز اصرار می نموده است. ولی با توجه به روندی که آمریکایی ها و هم پیمانان عرب آن ها در منطقه دنبال کرده اند و به ویرانی و خرابی سوریه کشیده شد و برعکس بحران پیچیده تر شد، در این مرحله که شکست و ناکامی آمریکایی ها در این وضعیت مشخص و ضرورت رسیدن به یک راهکار مناسب و به ویژه گسترش گروه های تکفیری در این منطقه و حمایت غربی ها و برخی از کشورهای عربی از این ها عیان شد عاملی اساسی در تصمیم روسیه در آن برهه زمانی بود. ظاهرا با هماهنگی کشورهای هم پیمان این اقدام شروع شده است. نوع مبارزه سوریه هم یک مبارزه جدی علیه مجموعه های تروریستی است که در حمایت از ارتش دولت قانونی سوریه در حال انجام است، لذا روسیه به صورت زمینی نیروی نظامی خود را وارد خاک سوریه نکرده است، بنا به درخواست دولت سوریه در چارچوب خاصی که در زمانی است که سوریه نیاز به کمک دارد، وارد صحنه میدانی شده و با توجه به روند چند روز گذشته به نظر می رسد که این اقدام می تواند نقش آفرین و تاثیرگذار باشد.

این نوع رویکرد جدید روسیه و ائتلاف چهار کشور بر ضد تروریسم چه ابعادی می تواند داشته باشد؟

روس ها به این نتیجه رسیده اند که آمریکایی ها قصد دارند آن ها را در این منطقه محدود کنند و در زاویه ی عرصه قفقاز آن ها را مورد محاصره قرار دهند . همان طور که دیدیم در قضیه اوکراین، غربی ها چطور عمل کردند. لذا روسیه بایستی از آن منطقه خارج شود و وارد منطقه ای شود که زمانی حوزه سیاسی روسیه محسوب می شده است. با توجه به این که اتفاقات اخیر موجب شد که روسیه از لیبی خارج شود و لذا روسیه در آخرین محلی که می تواند به مدیترانه راه داشته باشد را نمی خواهد از دست بدهد. نکته بعدی این است که آمریکایی ها خارج از همه قوانین و معیارهای بین المللی و به ناحق به خود اجازه می دهند که در کشورهای مختلف دخالت کنند و تخریب انجام دهند، بدون این که دولت آن کشور از آن ها خواسته باشد. یعنی با ادعای ترویج دموکراسی، از تروریست حمایت می کنند . این ها نکاتی است که باعث می شود روسیه فکر کند باید واکنش داشته باشد و غرب به راحتی نتواند با روش های خونین به سلطه مجدد از منطقه دست یابد.

هر چند آمریکایی ها در چند جنگی که در منطقه داشتند، اعتراف می کنند که همه ناکام بودند، حتی هم پیمانان آن ها که جنگ را از سوریه و عراق به سمت یمن کشاندند، باز هم در ناکامی به سر می برند. از این رو روسیه بر این باور است که این فرصت را نباید از دست بدهد. حداقل حضور روسیه در کرانه مدیترانه باید تثبیت شود، نباید به این صورت باشد که آمریکا همه کشورها را در انحصار خود در بیاورد و اجازه دادن به توسعه طلبی آمریکا می تواند زمینه را برای حضور آمریکا در حوزه قفقاز هم به وجود آورد. روسیه ظاهرا به این قضیه نگاهی استراتژیک کرده است و حساب شده و برنامه ریزی شده وارد این قضیه شده است و سعی کرده تا به کشورهایی که در این قضیه هستند اطمینان دهد که حضور روسیه در سوریه تحت هیچ عنوان توسعه طلبانه نیست و برای حمایت از دولت قانونی سوریه و بازگرداندن امنیت و استقلال به این کشور است.

نتایج ژئوپلیتیکی، نظامی و سیاسی و میدانی رویکرد روسیه در سوریه در شرایط کنونی چیست؟

نتایج هر چه که باشد بدتر از نتایج دخالت ها ی آمریکایی ها و غربی ها (که تقریبا تمام منطقه را به خاک و خون کشیده اند) نخواهد بود. یعنی طی پنج سال گذشته شاهد اتفاقاتی مانند ویرانی سوریه، اشغال عراق و و در یمن نیز خارج از عرف های بین المللی شاهد نسل کشی بوده ایم. همه این ها ثبت شده است و سازمان ملل به عنوان یک برگ توسعه طلبی و آلت دستی است که توسط آمریکا اداره می شود، لذا روسیه به این نتیجه رسیده است که راه بردن به سوی محافل بین المللی که تحت اشغال آمریکاست خیلی نمی تواند نتیجه و راهکاری داشته باشد، لذا هر گونه تغییری در این قضیه بدتر از دخالت آمریکایی ها نخواهد بود.

بر عکس می تواند زمینه ای را ایجاد کند که در یک مدت طولانی مدت پنجاه، شصت ساله آن ها را از این وضعیت نجات دهد. آن ها فکر می کنند که با ورود به این مسئله در این برهه زمانی (که آمریکایی ها به صورت دوگانه عمل می کنند، یعنی هم انتقاد می کنند و هم در صحنه کناره گرفته اند) می تواند توازن از دست رفته را احیا کند. این توازن در منطقه می تواند زمینه نوعی استقرار نسبی باشد. هر چند استقرار امنیت کامل منوط به شرایط دیگری است که باید حتما زمینه های ان آماده شود و کشورهای دیگری که درگیر بودند و از این موضوع حمایت می کردند، باید حتما قانع شوند که از تروریسم دست بکشند و به طور کلی راهکار خشونت را کنار بگذارند و حل و فصل مسائل را از طریق راه های دیپلماتیک انجام دهند.

تاثیرات نظامی و میدانی این امر در صنایع داخلی سوریه به نفع دولت آقای اسد و بر ضد گروه هایی مثل داعش و ... چیست؟

در همین چند روز حملات معادلات در حال تغییر است. قطعا این حملات تقویتی برای ارتش سوریه است که هم آزموده شده است و هم شناخت آن نسبت به دشمن که در آن جا جنگ پارتیزانی انجام می دهد، بیشتر شده است. پیشروی ها و هدفمند کار کردن نیروی روسیه خیلی منطقی تر و علمی تر از آمریکایی ها بوده است. آمریکایی ها به طور اشتباه و تعمد معمولا غیر نظامی ها را هدف قرار می دادند. هدف قرار دادن گروه های تکفیری و گروه های تروریستی و مقر و مراکز اصلی آن ها شناسایی بوده است. اکنون سوریه راضی است و هم ارتش سوریه تا حدی دستش باز شده است که بتواند بخش اعظم کشورش را که در اشغال گروه های مختلف تروریستی و تکفیری است را آزاد کند.

نتایج بلند مدت این حملات چیست؟

این موضوع بستگی به سیاست های آینده و روندی است که در آینده پیش خواهند گرفت. چون یک طرف قضیه روسیه و کشورهایی مانند ایران و چین و کشورهای شرقی هستند و یک سری هم متحدان غربی است که در آینده تقریبا استراتژی جدیدی هم در این طرف به کار گرفته می شود. در حقیقت اگر آن ها بخواهند حضورشان را در این منطقه بیشتر کنند، قطعا خشونت بیشتر خواهد شد و زمینه نا امنی برای آن ها به وجود خواهد آمد . نوع برخورد اولیه غربی ها نشان می دهد که آن ها پذیرفته اند که معادله جدید بدون گسترده بین المللی به انجام برسد. چرا شاید شرایط بهتر شود، از این رو به نظر می رسد که آن ها می خواهند در این زمینه بسیار محتاطانه عمل کنند و این امری منطقی است، لذا پیامدهای این قضیه را باید به نوع واکنش طرف های مقابل محدود و شناسایی کرد. اگر طرف غربی پذیرش داشته باشد که یک راه حل سیاسی در منطقه ایجاد شود، قطعا کشورهای منطقه بیش از آن ها نسبت به این امر احساس مسئولیت می کنند و دوست ندارند که ابعاد جنگ گسترش پیدا کند.


نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل