کد خبر: ۲۲۳۹۲
تاریخ انتشار: ۱۳ مهر ۱۳۹۴ - ۲۰:۵۲
آیت‌الله آملی‌لاریجانی در جلسه مسئولان عالی قضایی:
آیت‌الله آملی‌لاریجانی با بیان اینکه دولتمردان باید رفتارشان را با رفتار آمریکایی‌ها تنظیم کنند، گفت: باید توجه کرد که رفتار مسئولان ما در چارچوب‌های بزرگتری ارزیابی می‌شود و باید دوست و دشمن را بشناسیم و بدانیم که هر کسی که دست دراز کند، دوست نیست.
آرمان پرس :
آیت‌الله آملی لاریجانی رئیس قوه قضائیه حضور پرشور و عاطفی مردم ایران در مراسم تشییع پیکرهای جان‌باختگان حادثه منا را نشان از همبستگی و همدلی مردم ایران دانست و با قدردانی از این حضور باشکوه گفت: حضور مردم در مراسم تشییع پیکر جان‌باختگان حادثه منا مملو از عواطف و احساسات و تسلی خاطر بازماندگان بود و باید قدر این همدلی و همبستگی را دانست.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از اداره کل روابط عمومی قوه قضائیه، آیت‌الله صادق آملی‌لاریجانی در جلسه امروز مسئولان عالی قضایی گفت: این انسانیت و عواطف عمیق جای شکر دارد و نشان می‌دهد که قلوب ملت ما به هم نزدیک است و جدایی جسمانی افراد مانع نزدیکی روح و عمق باطن آنها به یکدیگر نمی‌شود.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به اینکه فاجعه منا را از منظرهای مختلف می‌توان مورد بررسی قرار داد، افزود: رفتار ناشایست سعودی‌ها در برخورد با این حادثه، کوتاهی در رسیدگی به وضعیت مجروحان، بی‌توجهی نسبت به اصل بروز حادثه و اطلاع‌رسانی‌های غلط و غیرشفاف که احتمالاً به قصد تحریف افکار عمومی بوده، از نکات قابل توجه در بررسی و تعقیب این حادثه است.

آملی‌لاریجانی تهمت زدن به دیگر کشورها را از دیگر مسائل قابل‌ توجه در این حادثه توصیف و اظهار کرد: این حادثه و مسائل مختلف آن نشان داد که سعودی‌ها لیاقت مدیریت حج را ندارند و کشورهای اسلامی باید فکری به حال این مسئله بکنند.

رئیس قوه قضائیه تأکید کرد: حج از فرایض بسیار مهم اسلامی است که جنبه‌های مختلف معنوی آن با  اجتماع عظیم مسلمانان و اخوت آنان توأم شده است.

آملی‌لاریجانی با تأکید بر اینکه کشورهای اسلامی و سازمان‌های مرتبط با کشورهای اسلامی و جهان اسلام باید چاره‌ای برای مدیریت حج بیندیشند، افزود: کشورها و سازمان‌های اسلامی باید طرحی را پیش‌بینی کنند که مسئله اداره و مدیریت حج با این‌گونه فجایع و حوادث که قابل گذشت و بخشش نیست، همراه نشود.

رئیس دستگاه قضا گفت: مردم بسیاری از کشورهای اسلامی داغدار رفتار خصمانه و توأم با تکبر و بی‌مسئولیتی سعودی‌ها شدند که قابل اغماض نیست و امیدواریم این مسئله از ابعاد مختلف از جمله از ابعاد حقوقی و قضایی پیگیری و تعقیب شود.

آملی‌لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود به رفتار آمریکایی‌ها در نحوه برخورد با اجرای برجام و پیوند دادن آن به موضوع پرداخت غرامت از سوی ایران اشاره کرد و با تأکید بر اینکه چنین رفتاری غیرمنطقی و مغایر با رفتارهای اولیه آمریکایی‌ها در انجام مذاکره بوده است، گفت: کسانی که با مسیر این مسئله آشنا هستند، می‌دانند که نامه ابتدایی برای انجام مذاکرات چگونه بود و آمریکایی‌ها در ادامه چه کردند.
آنها می‌دانند که پس از داستان برجام هم آمریکایی‌ها رفتار غیرمنطقی از خود نشان داده‌اند، گرچه مصوبه پرداخت غرامت مربوط به مجلس نمایندگان است، لکن همین مقدار هم روشنگر عدم صداقت آمریکا است.
رئیس قوه‌قضائیه افزود: مرتبط شدن موضوع برجام با پرداخت غرامت برای اقدامات به ادعای آنان تروریستی در لبنان و سایر کشورها جای تعجب دارد.

آملی‌لاریجانی تصریح کرد: کشوری که سالها دستش به انواع فجایع مختلف علیه جمهوری اسلامی آلوده است، اکنون ما را متهم به اقدامات تروریستی می‌کند، چگونه است که دفاع مظلومانه لبنانی‌ها اقدام تروریستی است، اما حمایت از اقدامات منافقان و کومله و دمکرات و جنایت‌های صدام، تروریستی نیست، گویا آمریکایی‌ها آنها را فراموش کرده‌اند.

رئیس قوه قضائیه افزود: آمریکایی‌ها حمله به هواپیمای مسافربری ایران و کشتن قریب به 300 مسافر ایرانی را فراموش کرده‌اند و حال مدعی غرامت هستند، درحالی‌که غرامت را دولت ایران باید بخواهد نه آنها که از کودتای 28 مرداد تا به امروز جنایت‌های فراموش‌نشدنی علیه ملت ما انجام داده‌اند.

آملی‌لاریجانی به جنایت‌های آمریکا در اطراف و اکناف دنیا از ویتنام تا عراق و افغانستان نیز اشاره کرد و گفت: دست آمریکایی‌ها به خون همه ملت‌ها آغشته است، اما اینک مدعی حقوق بشر و مدعی دریافت غرامت شده‌اند که این کمال گستاخی و جسارت و پررویی و نشان از بی‌صداقتی آنهاست.

آملی‌لاریجانی تصریح کرد: ملت ایران هرگز زیر بار چنین رفتاری نخواهد رفت و توصیه ما به دولتمردان و دستگاه دیپلماسی هم این است که رفتارشان را متناسب با رفتار آمریکایی‌ها تنظیم کنند و بدانند که با دشمن نمی‌توان دوستی کرد.

رئیس دستگاه قضا با اشاره به جنایات آمریکایی‌ها در کشور ما و دیگر کشورها افزود: با کسی که چنین سابقه‌ای دارد و مدعی هم  هست نمی‌توان دوستی کرد.

آیت‌الله آملی‌لاریجانی با اشاره به اینکه برخی رفتارها و برخوردها نیز ممکن است عمدی نباشد، گفت: باید توجه کرد که رفتار مسئولان ما در چارچوب‌های بزرگ‌تری ارزیابی می‌شود و باید دوست و دشمن را بشناسیم و بدانیم که هر کسی که دست دراز کند، دوست نیست.

رئیس قوه قضائیه افزود: تا زمانی که رفتار آمریکایی‌ها این است که یک دست جلو می‌آورند و با دست دیگر از پشت خنجر می‌زنند، نمی‌توان دوستی کرد که اگر این بود این همه فشار و تحریم ظالمانه و توطئه معنا نداشت.

آملی‌لاریجانی با بیان «نمی‌خواهیم دشمن‌سازی و نفرت‌پراکنی کنیم»، افزود: با این حال باید چشمان خود را روی واقعیت‌ها باز کنیم و حواسمان جمع باشد و رفتارهایمان را بر اساس واقعیات و رفتار متقابل برابر غربی‌ها تنظیم کنیم.

رئیس قوه قضائیه در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به برخی مصادیق برخورد دستگاه قضایی با جرایم و رسیدگی به پرونده‌های کلان، اظهار کرد: دستگاه قضایی در برخورد قاطع  و قانونی با پرونده‌های مختلف و فسادهای اقتصادی یا امنیتی هیچ‌گاه دستخوش احساسات طرفین یا جریانات سیاسی نخواهد شد.

آملی لاریجانی افزود: قوه قضائیه در رسیدگی‌ها در مسیر اعتدال و بر اساس قانون و داده‌هایی که بتوان بر اساس آن قضاوت کرد، عمل خواهد کرد و اسیر افراط و تفریط نخواهد شد.

رئیس قوه قضائیه به برگزاری دادگاه متهم موسوم به«متهم نفتی» نیز اشاره کرد و با تأکید بر اینکه در پرونده‌های جاری هیچ فردی خارج از چارچوب رسیدگی به پرونده حق دسترسی به محتویات پرونده و یا ملاقات با متهمان اصلی را ندارد، گفت: القای برخی ملاحظات یا فشارها و تقاضا برای ملاقات با متهمان در پرونده‌های جاری هرگز پذیرفته نیست و مخالف جریان رسیدگی است.

آیت‌الله آملی‌لاریجانی در پایان تأکید کرد که در پرونده اخیر نیز قوه قضائیه کاملاً بی‌طرف عمل خواهد کرد.

در جلسه امروز مسئولان عالی قضایی بحث و بررسی درباره پیش‌نویس آیین‌نامه تشکیلات، شرح وظایف و اختیارات شورای قضایی استان‌ها ادامه یافت.


برچسب ها: آملی لاریجانی
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل