کد خبر: ۲۲۵۹۱
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۳۹۴ - ۱۱:۵۷
حضور داعش در افغانستان در یک سال گذشته به گونه ای بوده است که مورد توجه تحلیل گران و کارشناسان و همچنین دولت این کشور بوده است. در این بین با توجه به نقش متغیرهای مختلف در حضور و ادامه حضور آنها در این کشور نوشتار زیر به این مساله توجه کرده است.
آرمان پرس – گروه بین الملل:

دکتر علی واحدی

کارشناس افغانستانی مسائل افغانستان

عوامل و بسترهای کمک کننده به حضور داعش در افغانستان

ناتو در افغانستان حدود ده سال و اندی است که حضور دارند. در ابتدا بهانه حضور آنها بن لادن و ایجاد امنیت برای مردم بود. بعد از عدم تحویل بن لادن، آنها خود مستقیما اداره افغانستان را به دست گرفتند و بعد از مدتی دولت کرزای شکل گرفت. بعد از اعلام نابودی بن لادن، مردم افغانستان و پاکستان خواهان خروج آنها بودند. پس از آن، آنها مسئله طالبان را مطرح کردند و سپس بین دولت و بین طالبان مذاکراتی شروع شد. در این بین شرط طالبان برای مذاکره ترک ناتو و آمریکا از منطقه بود. اما غربی ها اعلام کرده اند که در سال 2014 ناتو را از افغانستان خارج می شوند. اما سال 2014 به سال 2016 به تعویق افتاد. در حقیقت نیز آمریکا و ناتو حاضر به ترک افغانستان نیستند. در این بین غرب متوجه شد که اگر دولت و طالبان با یکدیگر کنار بیایند و صلح برقرار شود حضورش هیچ گونه توجیهی نخواهد داشت لذا پس از آن اعلام کردند که به دلیل تضعیف طالبان و خطرناک بودن جریان حقانی برای مدت چند ماه حضور خود را تمدید می کنند. اما در مقابل طالبان اعلام کرد که جریانی به اسم حقانی وجود ندارد و ما جریانی واحد هستیم. در این راستا در حالی که دولت و ملت افغانستان به این نتیجه رسیدند که حضور نیروهای آمریکایی برای افغانستان مشکل ساز خواهد بود غربی ها به هیچ کدام از تعهدات برای افغانستان عمل نکردند و جدا ز اینکه زیر ساخت های افغانستان بهبود نیافت، امنیت تامین نشد و دامنه تشنج و ناامنی گسترش یافت . در این بین هر چند مسئله داعش در سوریه و عراق بود و سنخیتی با افغانستان نداشت. اما اکنون مسئله داعش (که مسئله ای خیالی است و شبکه اطلاعاتی پاکستان موساد و... در این امر دست داشته است) در افغانستان حضور یافته است. به همین دلیل من فکر می کنم در افغانستان داعش خیالی و ساخته خودشان است. گروه کوچکی در شرق افعانستان و مرز پاکستان طوری عمل کردند که بیان کنند قدرت داعش در حال افزایش است و امنیت افغانستان و پاکستان را تهدید می کند. در این بین بنابراین حضور داعش بهانه ای برای ناتو و آمریکا برای عدم ترک افغانستان فراهم کرده است. این در حالی است که مسئله مرگ ملا عمر مسئله مبهمی است و پس از مرگ او اختلافاتی در تعیین جانشین و تضعیف طالبان رخ داده است . در واقع چون داعش در کشورهای بسیاری حضور داشت و عمل آنها به گونه ای بود که زمینه را برای حضور منافع ها آنها فراهم کرده است با تضعیف طالبان غربی ها می خواهند به بهانه مبارزه با داعش و جلوگیری از داعش در منطقه حضور یابند.

حجم و توان داعش در افغانستان

در واقع داعش توانی گسترده ندارند. آنها در قسمت های مرزی افغانستان و بخش شرقی (که گروه های مخالفی وجود داشته و از طالبان جدا شده اند) حضور دارند. گذشته ازاین شمار انها زیاد نیست و افرادی و هویت شان نامعلوم است. (حتی ممکن است بعدها مشخص شود که توسط شبکه اطلاعاتی پاکستان و آمریکا ایجاد شده اند) به وجود آمده اند که حضور آمریکا و ناتو را در افغانستان توجیه کنند. در این بین در نگاه طالبان به داعش باید گفت طالبان به صراحت اعلام کرده است که هیچ گونه هماهنگی و همکاری با داعش ندارند و حتی بین آنها درگیری وجود داشته است. تقریبا بزرگ ترین مانع در برابر داعش خود طالبان است. و هیچ گونه هماهنگی با داعش ندارند.

عوامل موثر بر آینده حضور داعش در افغانستان

دولت و مردم افغانستان اگر به مسئله تقویت نیروهای امنیتی توجه کنند (حمایت و اعتماد دو طرفه دولت و ملت) جلو بستر نفوذ و گسترش بیشتر داعش گرفته می شود. اما حضور غربی ها نیز باعث گسترش و تقویت داعش می شود. در بعد دیگری نقطه اختلاف بین اپوزیسیون دولت افغانستان مسئله حضور غربی ها است (طالبان اظهار داشته اند که ما در صورتی با دولت همکاری می کنیم و دولت واحدی تشکیل می دهیم که ناتو و آمریکا افغانستان را ترک کنند). از طرف دیگر در صورت حضور غربی ها در افغانستان دولت افغانستان استقلال کاملی نداشته و گونه ای برنامه ریزی کنند که پاسخ گوی نیاز و اعتماد ملت باشد. در همین راستا با اتمام دولت کرزای ایشان اعلام کردند که علت عدم موفقیت وی دخالت های بیجای آمریکا و ناتو بوده است. همین مشکل برای دولت فعلی نیز وجود دارد. در واقع وقتی دولت نتواند اعتماد ملت را جلب کند. این خلا و عدم اعتماد باعث حضور و رشد گروه های تروریستی و ساخته غرب از جمله داعش می شود. گذشته از این از بین رفتن داعش در افغانستان نیازمند عواملی است. در این میان اگر از یک سو غربی ها افغانستان را ترک کنند و دولت افغانستان مستقل عمل نماید و از سوی دیگر نیز اپوزیسیون موجود در افغانستان با دولت هماهنگ شوند و دولتی شکل بگیرد که در بین مردم و دولت هم فکری ایجاد کند و باعث ایجاد حس مسئولیت پذیری دو طرفه ملت و دولت شود ، هم زمینه برای شکل گیری حکومت و امنیت توسط خود افغانی ها فراهم می شود، و هم آن صورت امکان مهار و تضعیف و از بین رفتن فعالیت های داعش وجود دارد. علاوه بر آنچه گفته شد عوامل دیگری در حضور و از بین رفتن داعش در افغانستان نقش دارد. در واقع به دلیل جنایتی که داعش در سوریه و عراق و آفریقا و کشورهای دیگر انجام شده است ثابت شده که آنها تنها ادعای مسلمانی می کنند، اما عملکرد آنها مخالف اسلام است. یعنی هر چند افغانستان کشوری اسلامی است ولی فعالیت های جنایی داعش کشتار کودکان، جهاد نکاح و... برای همه جهان و مسلمانان و مردم افغانستان آشکار شده که این گروه معلوم الحال هیچ گونه سنخیتی با دولت اسلامی ندارند.


برچسب ها: علی واحدی
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل