کد خبر: ۲۲۹۴۷
تاریخ انتشار: ۲۲ مهر ۱۳۹۴ - ۰۹:۵۶
مرز عربستان و یمن کاملا در دست انصار الله می باشد و تقریبا عربستان هیچ حرفی در این مناطق ندارد. تقریبا انصار الله 30 یا 40 کیلومتر در داخل مرزعربستان وارد شده و چند منطقه ارتشی و نظامی عربستان را تصرف کرده که موفقیت برزرگی را به دست آورده است. عربستان تقریبا از کل مرز یمن عقب نشیی کرده و به پشت مرزهای نجران و عسیر باز گشته است.
آرمان پرس – گروه بین الملل:

گفتگو با دکتر عبدالرحمان راجح

کارشناس یمنی


عقب نشینی عربستان از مرز یمن در هفته های پیش در حالی است که نبرد هایی در جبهه ای مارب و شمال و جنوب ادامه دارد. در این بین با توجه به ورود متغیرهای نوین در جنگ یمن در گفتگویی با دکتر راجح مهم ترین تحولات میدانی یمن را بررسی کرده ایم:

جبهه جنوبی یمن موسوم به جبهه عدن در چه شرایطی قرار دارد؟

از وقتی که عربستان به عدن و مناطق جنوبی یمن وارد شده است، در این مناطق شاهد کاهش امنیت هستیم که با توجه به حضور گروه های تندرو مانند القاعده و دیگر گروهها، ترورهای زیاد رخ داده و اختلافهای میان گروههای عدنی تحت نظرعربستان بسیار زیاد شده است. اختلاف زیادی بین منصور هادی و نخست وزیر یمن آقای بحاح وجود دارد، به طور کلی عربستان و متحدانش نتوانستند امنیتی در مناطق جنوبی از دست رفته انصار الله و ارتش یمن برقرار کنند و شاهد ترورو ناامنی و اختلافات شدیدی بین گروهها می باشیم.

اختلافات اصلی بین نخست وزیر و رئیس جمهور مستعفی یمن چه می باشد؟

این اختلافات ناشی از این است که هر کدام از آنها برنامه خود را که مخصوص متحدانش است را دنبال می کند. منصور هادی نزدیک به عربستان و اخوان المسلمین می باشد، اما بحاح به امارت نزدیک است، در حقیقت امارات از طریق بحاح دخالتهای خود را در یمن مشروعیت می بخشد، در حقیقت منصور هادی و بحاح اختلافات دو کشور عربستان و امارات را در صحنه سیاسی یمن به منصه ظهور می رسانند. عربستان به اخوانی ها و الاحمر بسیار اعتماد دارد، در حالی که امارات متحده از اخوانی ها ناراحت و همیشه آنها را متهم به اختلاف پراکنی در جنوب یمن می کند. چندین بار منصور هادی اقدام به برکناری بحاح کرده اما با شکایت بردن بحاح به عربستان و امارات و جنجالی شدن موضوع باز هم وی به سر قدرت باز گشته است و همچنان این مسئله به نتیجه ای نرسیده است. این دو حتی در ریاست وزارت خانه ها هم اختلاف نظر دارند مثلا بحاح و منصور هادی هر کدام وزیر امور خارجه خود را دارند. در حقیقت این دو اختلافاتی بر سر منفعت و پول دارند.در این بین عربستان خود را به نیروهای جنوبی نزدیک کرده (که آنها خواهان جدایی منطقه جنوب از شمال می باشند) است

علل ناتوانی ائتلاف اعراب در جبهه مارب یمن چیست؟

عربستان و امارات و همه کشورهای دیگر که وارد مارب شده اند تقریبا توانسته اند به پیشرفت های محدودی دست یابند، اما متحمل هزینه های هنگفتی شده اند. عربستان سعودی به خاطر این مشکلات و اختلافات، تقریبا آشنایی زیادی در یمن ندارد، با فرهنگهای قبایلی شمالی آشنا نیست، چنانچه عربستان هنوز اعتقاد دارد که مشایخ قبایل می توانند در مارب نقش بزرگی داشته باشند، در حالی در یمن قبایل به این انسجامی که عربستان فکر می کند منسجم نیستند. از طرفی انصار الله و متحدان نیز در مارب قوی است و می بینیم که در این شش ماه جنگ، عربستان نتوانسته است موفقیتی را کسب کند.

در شرایط کنونی وضعیت جبهه شمالی در صعده و استان جیزان به چه نحوی می باشد؟

مرز عربستان و یمن کاملا در دست انصار الله می باشد و تقریبا عربستان هیچ حرفی در این مناطق ندارد. تقریبا انصار الله 30 یا 40 کیلومتر در داخل مرزعربستان وارد شده و چند منطقه ارتشی و نظامی عربستان را تصرف کرده که موفقیت برزرگی را به دست آورده است. عربستان تقریبا از کل مرز یمن عقب نشیی کرده و به پشت مرزهای نجران و عسیر باز گشته است. معمولا حملات عربستان به این مناطق به صورت بمبارن شدید هوایی ، حملات توپخانه ای و موشکی دور به این مناطق می باشد. اکنون انصار الله به نزدیکی شهر نجران رسیده است که موفقیتهای بزرگی را به دست آورده است و چند شهر کوچک عسیر را تصرف کرده است، حتی در اطراف شهر عسیر که 60 کیلومتر از مرز یمن فاصله دارد به عملیات نظامی هم دست زده اند.

آینده ی آتش بس در یمن به چه عواملی بستگی دارد؟

آینده آتش بس در یمن به چند عامل بستگی دارد، در ابتدا به واکنش جهانی و مخصوصا واکنش آمریکا بستگی دارد. غرب و آمریکا تحت عنوان فروش سلاح در حال سوءاستفاده و باجگیری از عربستان است و به دنبال منافع خود در تضعیف یمن و ایجاد یک دولت ضعیف در یمن به خاطر موقعیت استراتژی باب المندب می باشد. آتش بس به لحاظ داخلی نیز به انسجام و توانایی انصار الله وابسته می باشد، انصار الله در این هفت ماه خود را ثابت و هنوز هم از انسجام برخوردار می باشد و با طول کشیده شدن جنگ به چند سال هم می تواند ادامه دهد، مگر اینکه متغیرهایی در رفتار جامعه ی بین الملل بوجود بیاید و یا عربستان بتواند پیشروی های بزرگی را در یمن (که تقریبا دور از ذهن می باشد) انجام دهد. چنانچه انصار الله از وضعیت گفتگو بین یمن و عربستان که هم اکنون در عمان در حال انجام است ناامید شود، می توانند چند شهر جنوبی عربستان را به تصرف خود در آورد. سقوط کامل عسیر و نجران و جیزان می تواند کل منطقه ی خاورمیانه را دگرگون کند، و از عوامل بزرگ برای ایجاد آتش بس یا تغییر مجراهای جنگ در یمن می باشد. در حال حاضرعدم پیشروی انصار الله به این شهرها ناشی از ترس از استفاده عربستان از سلاحهای نامتعارف مانند سلاح های شیمیایی است. عربستان با توجه پول فراوان و حمایت غرب می تواند از این سلاح ها استفاده کند. چند روز پیش هم در مارب از بمبهای خوشه ای، فسفری و حتی از بمبهای سمی استفاده کرده است، به همین خاطر اگر جامعه جهانی به عربستان فشاری وارد نکند، جنگ همچنان ادامه پیدا می کند. در این بین انصار الله و متحدانش برای حفظ خود در حال جنگند و از طرفی هم اهداف عربستان تا کنون محقق نشده است، پس عربستان باید آنقدر بجنگد تا به اهداف خود برسد و این بحران به عربستان منتقل نشود. در نهایت این جنگ به ضرر یا به نفع محمد بن سلمان تمام خواهد شد، اگر در این جنگ عربستان پیروز شود بازخورد آن به داخل عربستان باز خواهد گشت و وی مدعی پادشاهی عربستان در آینده خواهد بود، و اگر شکستی بخورد با توجه به ناراحتی شاهزادگان عربستان از محمد بن سلمان، مخالفتها گسترش و اختلافاتی دامن عربستان را می گیرد.


نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل