کد خبر: ۲۳۰۱۳
تاریخ انتشار: ۲۵ مهر ۱۳۹۴ - ۰۹:۰۷
بحث تروریستم در سوریه زمان طولانی باقی نخواهد ماند و شکل فعلی از بین خواهد رفت. اما اسرائیلی ها، آمریکایی ها، اروپایی ها و سعودی ها مایل هستند که کماکان سوریه دچار جنگ داخلی و بحران باشد. پس به طور کامل در تلاش هستند تا این جنگ داخلی ادامه پیدا کند.
آرمان پرس – گروه بین الملل:

گفتگو با دكترمحمد صادق كوشكي

استاد دانشگاه و کارشناس مسائل منطقه

گفتگوی اختصاصی آرمان پرس با محمد صادق کوشکی / دستاوردهای حملات روسیه در سوریه

روسیه در دو هفته گذشته حملات هوایی خود را به داعش و گروه های تروریستی در سوریه ادامه داده است و به نوعی نیز ائتلاف چهارجانبه با حضور نمایندگان روسیه، عراق، ایران و سوریه در همین حوزه شکل گرفته است. در همین راستا هم گفتگوی زیر در برای بررسی نتایج حملات کنونی روسیه در سوریه است.

اگر بخواهیم نگاهی به علل حملات روسیه بر ضد داعش نگاه کنیم، علل این امر چیست؟

حملات روسیه به مواضع گروههای تروریستی در کشور سوریه بیش از آنکه تاثیر میدانی و عملیاتی واقعی داشته باشد تاثیر روانی داشته است. این حملات هم نشان دهنده حمایت جدی دولت روسیه از دولت اسد می باشد و هم نشان دهنده ی تردید آمریکایی ها ، انگلیسی ها ، سعودی ها و فرانسوی ها در دخالت جدی تر در بحران سوریه است. این حملات نشانه دخالت و عزم مسکو می باشد که می خواهد شخصا در این بحران ورود و بحران را به نفع خود خاتمه دهد. سومین آیتم تاثیرات روانی آن می باشد، در واقع پایه ارتش سوریه بر اساس آموزش و تسلیحات روسی می باشد و حضور روسها سبب تجدید قوای جدی ارتش سوریه شده و حتی ارتش سوریه در این ایام تحرکات بیشتری را از خود نشان داده است.

نگاه روسیه به بحران سوریه بیشتر تاکتیکی می باشد یا راهبردی؟ به طور کلی به چه علتی روسیه به این رویکرد دست زده است؟

سوریه برای مسکو از این نظر اهمیت دارد که به سوریه و مخصوصا خاندان اسد به عنوان جدی ترین متحد خود در جهان عرب نگاه می کند. روزگاری چندین کشور عربی با گرایشهای مارکسیستی جز اقمار مسکو بودند، اما بعد از فروپاشی شوروی و تبدیل وضعیت مسکو از یک ابر قدرت رسمی به یک قدرت دست چندم جهانی، عملا از تمام کشورهای اقماری مسکو فقط سوریه باقی ماند بود، صد درصد ارتش سوریه دارای پایه ی نظامی و تجهیزاتی روسی می باشد. در این بین تنها پایگاه نظامی بجا مانده از اتحاد شوروی که در حال حاضر نیز در اختیار مسکو است پایگاهی است که روسیه در بندر طرسوس دارد. به همین خاطر برای روسها بقای خاندان اسد به عنوان یک متحد جدی ، هم به خاطر پایگاهی که در شرق مدیترانه دارند و هم به عنوان یک متحد عرب که جزء اقمار مسکو محسوب می شود بسیار مهم است. همچنین سوریه کارت بسیار خوبی برای بازی مسکو با آمریکایی ها و اروپایی ها است به همین خاطر پوتین قصد دارد به هر قیمتی سوریه و اسد را برای خود حفظ کند.

عملیات ارتش سوریه در مقابل داعش و جبهه النصره چه نتایجی داشته است و این عملیات ها در کدام حوزه ها مشهود تر می باشد؟

این حملات قبل از اینکه تاثیر واقعی میدانی داشته باشد تاثیر روانی داشته است. به هر حال بمبارانهایی که روسها از هواپیما و موشک بر علیه گروههای تروریستی استفاده کرده اند دارای تعداد مشخصی است و با توجه به گستردگی تروریستها در پهنه سوریه آنچنان کشنده نمی باشد، اما به واسطه اینکه جدیت مسکو را در این مسئله نشان می دهد، هم تاثیر منفی بر روحیه تروریستها و هم تاثیر مثبت بر روحیه ارتش سوریه گذاشته است و به همین خاطر تا حدی موازنه به نفع ارتش سوریه دچار تغییر شده است.

تداوم این عملیات در میان مدت چه پیامدهایی خواهد داشت؟

این حملات اگر ادامه پیدا کند از تاثیرات روانی آن کاسته می باشد، هم تروریستها می توانند به خود مسلط شوند و هم ارتش سوریه شور وشوق خود را از دست خواهد داد.اما به هر حال بخشی از جنگ با این گروهها در زمین رخ می دهد، اما روسها قصد ندارند در حوزه زمینی وارد عمل شوند، در واقع بدون ورود زمینی در این عرصه ها تا حدی مقداری تعیین تکلیف جنگ مشکل به نظر می رسد.

در شرایط کنونی دولت سوریه چه نگاهی به گروههای مختلف تروریستی در سوریه دارند؟

نگاه دولت سوریه به این گروهها همیشه این گونه بوده است که اگر گروههای سوری تروریستی اسلحه را کنار بگذارند حاضر به گفتگو با آنها می باشد. سیاست رسمی دولت دمشق همین می باشد و در طول چهار سال گذشته بارها رخ داده است ، بدین گونه که تروریستهای سوری که اسلحه را تحویل داده امان نامه گرفته اند و حتی برخی گروههای خارجی که درطی آتش بس با دمشق سلاح های را تحویل داده اند به کشورهای خود باز گشته اند، به همین خاطر موضع دولت سوریه این است که از تعداد ترویستها کم کند و حتی اگر مجبور به گفتگو با آنها شود.

با نگاهی به وضعیت کنونی منطقه، رویکرد جدید روسیه به سوریه چه تاثیری بر ائتلاف بندی های جدید منطقه ای و بین المللی در مورد سوریه دارد؟

وابستگی های سوریه کاملا مشخص است. از یک سو وابستگی هایی به روسیه و از سوی دیگر وابسته به خط مقاومت است و به همین خاطرهر رویدادی که در سوریه اتفاق افتد و دولت فعلی را تحکیم کند، به نوعی هم بازتاب مثبتی بر محور مقاومت خواهد داشت، و هم بازتاب مثبتی نیز در کفه ی ترازوی روسها در معادلات جهانی و بازیهای جهانی با آمریکا دارد خواهد داشت. به همین جهت آمریکایی ها و متحدین آنها خیلی مایل هستند که این گونه نشود و با تقویت و تحکیم دولت اسد محور مقامت تثبیت نشود و روس ها نیز این عامل امتیاز گیری را از دست بدهند.

رویکرد کشورهایی مانند قطر و عربستان چگونه می باشد؟

قطر مدتهاست که ناامید شده است و در مبحث سوریه تنها کار رسانه ای می کند. در این بین سعودی ها که به بی حاصل بودن حمایت از تروریسها پی برده اند به دنبال این هستند که با ورود آمریکایی ها و اروپایی در صحنه به نحوی آبرومند از صحنه خارج شوند و شکست نخورند. سعودی ها هنور موفق به ورود جدی آمریکایی ها و اروپایی به صحنه نشده اند، مخصوصا با جنگ یمن در حال حاضر سعودی ها به دنبال راه فراری برای بیرون رفتن از بحران سوریه، بدون انگ شکست خوردگی هستند. ورود روسیه به صورت نبرد هوایی وضعیت را برای سعودی ها سخت تر کرده است.

با توجه به حضور داعش در عراق تاثیر رویکرد روسیه بر عراق به چه شکل می باشد؟

ائتلاف چهارجانبه ای برای مقابله با تروریسم از سوی ایران، سوریه، عراق و مسکو شاهد هستیم. این ائتلاف چهار جانبه با حضور مسکو برای مقابله با تروریستها باعث شده است که مقامات عراقی هم روی خوش به آن نشان داده و در تلاش اند که از طریق این ائتلاف چهارجانبه به نوعی از خدمات مسکو در حوزه اطلاعات و حوزه هوایی استفاده کند و حلقه محاصره ی ترویستها را در استان نینوا و استان الانبار تنگ تر کنند.

چشم انداز حضور تروریستها را در سوریه با توجه به رویکرد روسیه چگونه می بینید؟

بحث تروریستم در سوریه زمان طولانی باقی نخواهد ماند و شکل فعلی از بین خواهد رفت. اما اسرائیلی ها، آمریکایی ها، اروپایی ها و سعودی ها مایل هستند که کماکان سوریه دچار جنگ داخلی و بحران باشد. پس به طور کامل در تلاش هستند تا این جنگ داخلی ادامه پیدا کند. از آن طرف باید دید که آیا دیگر کشورهای منطقه مانند اردن و ترکیه حاضر هستند همچنان در این فرایند ایجاد تروریست حضور داشته باشند یا عقلانیت پیشه می کنند و از این بحران خارج می شوند. اگر در انتخابات آینده ترکیه اردوغان شکست بخورد و دولتهای دست راستی یا دست چپی به قدرت برسند به احتمال بسیار زیاد ترکیه خود را از این فضا خارج کرده و در پشت جبهه تروریستها محدود شود. مدتی است که اردن نیز عدم همکاری خود را با این گروههای تروریستی آغاز کرده است در نتیجه تروریسم در سوریه دوام چندانی نخواهد داشت.


برچسب ها: محمد صادق کوشکی
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل