کد خبر: ۲۳۱۵۸
تاریخ انتشار: ۲۹ مهر ۱۳۹۴ - ۰۹:۳۲
راشد الراشد عضوشورای مرکزی حزب عمل اسلامی بحرین در گفتگو با آرمان پرس گفت: مردم مناطق شرقی عربستان سعودی دارای مشکلات اقتصادی و بحران های بزرگی هستند. این مناطق بیشترین نفت عربستان را تامین میکند، اما مردم خود منطقه در زیر خط فقر زندگی می کنند. ارتش عربستان هر روز هفته عملیاتی را بر ضد مردم شیعه در این مناطق انجام می دهد، مردم این مناطق تحت فشار سیاسی و اقتصادی عربستان هستند.

آرمان پرس – گروه بین الملل:

گفتگو با دکتر راشد الراشد

- عضوشورای مرکزی حزب عمل اسلامی بحرین

عربستان سعودی که بیشترین ذخایر نفت جهان را در اختیار دارد اما با وجود پتانسیل های زیاد برای نقش آفرینی مثبت در جهت وحدت بین مسلمانان، مسیر اختلاف افکنی در جهان اسلام را برگزیده و در شعله ورتر شدن آتش اختلاف ها در جهان اسلام نقش اصلی را دارد. این کشور نه تنها بر اوضاع داخلی مسلط نیست بلکه با چالش های زیادی دست و پنجه نرم می کند. میزان بیکاران و درصد افراد زیر خط فقر در این کشور جمعیت جوان و ناراضی این کشور و صدمات وارده بر قدرت آل سعود متاثر از اشتباهات استراتژیک در منطقه( اشتباهات استراتژیک ریاض به ویژه در پرونده بحرین و سوریه و یمن) در کنار مسئله جانشینی در سال‌های اخیر تبدیل به یکی از چالش های هر روزه آل سعود بدل شده است. گفتگوی زیر برای بررسی بحران های فراروی آل سعود انجام شده است:

عربستان سعودی در شرایط کنونی با چه بحرانهایی روبرو می باشد؟

بحران در عربستان ناشی از چندین عامل می باشد. نکته اول دخالت عربستان سعودی در سوریه ، لبنان ، بحرین ، یمن و عراق بزرگتر از اندازه واقعی خود رژیم آل سعود می باشد، هزینه این دخالت عربستان برای اولین بار باعث شده است که بر همه مسائل داخلی تاثیر سلبی بزرگی را بگذارد. نکته دوم اوضاع داخلی کشور بعد از دخالت عربستان در چند کشور بحرین، لبنان، سوریه و یمن می باشد . این در حالی است که مخالفین قبول نمی کنند که رژیم آل سعود به نام مردم عربستان این دخالتها را انجام دهد. نکته سوم اوضاع سیاسی و داخلی ناشی از اختلافات بین شاهزادگان آل سعود به دلیل بحران سیاسی در مناطقی که عربستان در آنها دخالت کرده است در حال حاضر در رسانه های آل سعود هم مطرح شده است . به علاوه مناطق شیعه عربستان که تحت فشار مذهبی، سیاسی و اقتصادی زندگی می کنند مردم این مناطق به صحنه آمده و از اوضاع سیاسی خود ناراضی هستند. پس هم بحران سیاسی در داخل رژیم آل سعود می باشد و هم بحران اقلیمی در داخل کشورهایی که حول خود عربستان قرار دارند. در شمال عربستان با سوریه، عراق و لبنان و در جنوب عربستان با کشور یمن ، و در شرق عربستان با کشورهای بحرین و ایران دخلبت و چالش دارد. در واقع عربستان با همه کشورهایی که در اطرافش قرار دارد دارای مشکل و بحران سیاسی است، این در حالی است که بحران خارجی و بحران مردمی مخصوصا مردم کشورهای اطراف عربستان (که از وضع مشارکت سیاسی، آزادی، گفتگو و احترام ناراضی هستند) وجود دارد.

وضعیت اقتصادی تا چه حدی در داخل عربستان بحرانی شده است؟

رژیم آل سعود با پول خود در این بحرانها مشارکت کرده است. پایین آمدن قیمت جهانی نفت تاثیر بزرگی در اقتصاد رژیم پادشاهی آل سعود داشته است. جنگ بر علیه یمن با بیش از 250 میلیون دلار خرج روزانه در این بحران تاثیر گذاشته است. ارتشهایی که از امارات ، بحرین و قطر به یمن آمده اند موجب تخریب اوضاع اقتصادی آل سعود شده است، هم اکنون عربستان در بدترین زمان اقتصادی خود به سر می برد، بعلاوه قیمتهای نفت جهانی نیز تاثیر بیشتری را بر بحران اقتصادی عربستان داشته است. حال این رژیم آل سعود تحت فشار بزرگ اقتصادی، سیاسی، منطقه ای و داخلی نیز می باشد، مشکلات سیاسی بین شاهزادگان آل سعود بر سر قدرت هم بر آن تاثیر گذاشته است. آینده این رژیم زیر فشار حقیقی قرار دارد.

در شرایط کنونی اهداف کلی عربستان در یمن چه می باشد؟

عربستان سعی دارد به دولت سابق یمن مشرعیت ببخشد، اما بعد 209 روز جامعه بین المللی هیچگونه نتیجه ای ندیده است. آل سعود از آن ترس دارد که یمن را از دست بدهد، پس سعی دارد برهمه کشورهای لبنان، سوریه، عراق، بحرین و یمن تسلط پیدا کند. بعد از انقلاب مردمی در یمن از کاهش نفوذ آل سعود در یمن می ترسند. لذا آل سعود سعی دارد که یمن را تحت نفوذ خود قرار دهد.

در سطح بین المللی چه بحرانهایی برای عربستان وجود دارد؟

در سطح بین المللی مشخص شده است که رژیم آل سعود با مشکلات داخلی روبرو است و سیاست رژیم هم و اینکه رژیم در حال انجام چه کارهایی در کشورهای سوریه، عراق، یمن و بحرین می باشد برای آنها مشخص شده است. در حال حاضر زمان پایان اقتدار رژیم آل سعود در منطقه رسیده است. آل سعود با همه کشورهای همسایه ی خود چه در شمال عربستان در لبنان، عراق ، سوریه و چه در یمن در جنوب این کشور مشکل دارد و در مرز شرقی خود نیز با بحران های سیاسی بزرگ بحرین دسته و پنجه نرم می کند.

با توجه به اختلاف زیاد بین مردم عربستان و آل سعود آیا ممکن است مناطق جیزان و نجران از عربستان جدا شوند یا در شرایط کنونی قبایل شیعی یا اسماعیلی شرق و جنوب عربستان دست به قیام بزنند؟

ما اطلاع داریم که 100 منطقه از نجران و عسیر و جیزان تحت تسلط مردم یمن و مقاومت یمنی قرار دارد. اخیرا نیز به پایگاه مهمی در خمیس موشکی زده شده است، به طور کلی تحولات بزرگی توسط انقلابیون در یمن شروع شده است. در این راستا همه ی این مناطق تظاهرات کرده و در حال برای انجام دستور رهبر جنبش انصار الله آماده هستند. چنانچه آنها در داخل عربستان و به مقابله با آل سعود پرداخته اند.

مناطق شیعه نشین عربستان به چه شکل می باشد؟

مردم مناطق شرقی عربستان سعودی دارای مشکلات اقتصادی و بحران های بزرگی هستند. این مناطق بیشترین نفت عربستان را تامین میکند، اما مردم خود منطقه در زیر خط فقر زندگی می کنند. ارتش عربستان هر روز هفته عملیاتی را بر ضد مردم شیعه در این مناطق انجام می دهد، مردم این مناطق تحت فشار سیاسی و اقتصادی عربستان هستند، و بیش از چهار سال است که تقریبا هر شب تظاهراتی را از مردم آنها می بینیم و به دنبال آزادی و مشاکت سیاسی هستند. اما به خاطر جنگ در سوریه، لبنان ، یمن و بحرین و بحران سیاسی بزرگ با ایران ، مشکلات زیادی دارند، . در این بین ما مطمئنیم فشار به رژیم آل سعود منجر به تغییر اوضاع رژیم سیاسی آل سعود و دستیابی به آزادی و دموکراسی می شود.


نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل