کد خبر: ۲۳۵۶۶
تاریخ انتشار: ۰۵ آبان ۱۳۹۴ - ۱۲:۲۳
دکتر سید وحید ظهوری حسینی رئیس بنیاد الکوثر افغانستان در گفتگو با آرمان پرس: مهم ترین نکته ای که طالبان در تشکیلات خود دارند و مورد بررسی قرار می گیرد، حمایت مالی و تسلیحاتی از طالبان است. این دو نکته از نکات اصلی است که هم تسلیحات پیشرفته و مجهزی را در اختیار دارند و هم چنین از مناطق مختلفی که در آن عملیات انجام می دهند، به غنیمت می گیرند و این حرکت توسط منابع مالی که طالبان در اختیار دارند، توسط نیروهای خارجی و غربی تامین می شود.
آرمان پرس – گروه بین الملل:

- گفتگو با دکتر سید وحید ظهوری حسینی

رئیس بنیاد الکوثر افغانستان 

گفتگوی اختصاصی آرمان پرس با دکتر سید وحید ظهوری حسینی / آینده حضور طالبان در مناطق مختلف افغانستان

وضعیت کنونی حضور طالبان در مناطق شمال شرق و به ویژه شمال غرب و در مناطق مختلف افغانستان افزایش یافته است. برای همین منظور برای پاسخ به اینکه آیا ممکن است طالبان در کوتاه مدت دست به تصرف شهرهای دیگری در حوزه های مختلف مناطق افغانستان بزند گفتگویی انجام داده ایم:

اگر بخواهیم نگاهی داشته باشیم به وضعیت کنونی حضور طالبان در مناطق شمال شرق و به ویژه شمال غرب، اصولا در شرایط کنونی علت حضور طالبان در مناطق مختلف افغانستان چیست؟

طالبان از ابتدایی که به قدرت رسیدند و بعد از این که توسط آمریکایی ها ساقط شدند و حضور خارجی ها در افغانستان تغییر چندانی نکردند. یعنی تا حدی مواضع استراتژیک آن ها تغییر کرده است، اما از نظر حضور در افغانستان به همان شکل گذشته ادامه پیدا کرده است و هنوز به همان شکل حضور دارند، این حضور نمایانگر این مسئله است که از جایی تامین می شوند و از جایی کمک ها و همکاری هایی به آن ها می رسد. همچنین مشخص شده است که حامی آن ها کشورهای خارجی و مخصوصا آمریکا بوده اند، با توجه به این که حضور آمریکایی ها با نا آرامی هایی که پیدا می کنند، مشروعیت پیدا می کند. اخیرا هم شاهد سقوط یکی از استان های مهم شمالی افغانستان (شهر کندز) بوده ایم که توسط طالبان صورت گرفت و درست با خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان همزمان بود. در این وضعتیت آمریکا نسبت به این موضوع تجدیدنظر کرد و با توجه به این که در سقوط شهر کندز توسط طالبان و دهشت افکنی هایی که توسط این گروه صورت می گرفت، رسما اوباما اعلام کرد که نسبت به خروج نیروهای خودشان از افغانستان تجدیدنظر می کنند و تجدید نظر آن ها بر این مبنا صورت گرفت که چند سال دیگر نیز در افغانستان بمانند. اما در واقع حضور این نیروها در شمال افغانستان بیشتر تهدیدی از سوی نیروهای غربی علیه کشورهای شمالی افغانستان، آسیای میانه و مخصوصا روسیه و چین است.

چه علل دیگری طالبان را واداشته است که در مناطق شمال، استان هرات و جاهای دیگر شمال افغانستان حضور پیدا کنند؟

خاستگاه و مرکز افغانستان بیشتر جنوب افغانستان ، مناطق مرکزی و مناطق شمالی پاکستان و مناطق اطراف خط دیورند بود. اما طولانی شدن وضعیتی که آن ها ممکن بود حذف شوند و به طرف پاکستان رانده شوند، باعث بروز داعش در افغانستان شد. حضور داعش زمینه را برای طالبان هم مساعد ساخت که در صورتی که طالبان نتوانند در مناطقی مانند مناطق شمالی افغانستان رشد و پیشروی و پیشرفت داشته باشند، داعش در آن جا حضور پیدا خواهد کرد. چنان چه ما شاهد این قضیه بوده ایم که در برخی از ولایت های شمالی افغانستان، داعش سربازگیری کرد. در این میان تهدید داعش باعث شد که طالبان به تلاش های خودشان بیفزایند و با نیروهایی را که در شمال افغانستان از گذشته حامی آن ها بوده اند، همکاری و ارتباط برقرار کنند . این موضوع سبب شد که نسبت به داعش در مناطق شمالی افغانستان، طالبان زمینه مساعدی پیدا کند. احتمال این موضوع هم می رود که طالبان آماده تحویل برخی از مناطق به داعش باشند.

با توجه به وضعیت کنونی و این که برخی از مقامات افغانستان و مقامات دیگر اعلام کرده اند که در رهبری جنگ نیروهای خارجی وجود دارند، آیا می توان گفت استراتژی به کار گیری نیروی انسانی در بین طالبان تغییر پیدا کرده است و حضور نیروهای خارجی در بین طالبان افزایش یافته است؟

بله، طالبان تلاششان بر این است که به هر نحوی مناطقی را آزاد کنند و در اختیار بگیرند. با این شگرد حضور خود و قدرت خود را به رخ بکشند. مسئولان حاکمیت در افغانستان ارتباط تنگاتنگ و نزدیکی با کشورهای غربی آمریکایی و اروپایی داشتند و همکاری ناتو را هم جلب کرده بودند. اما در این راستا سربازگیری هایی که توسط طالبان صورت گرفت و رشدی و حمایت هایی که توسط غربی ها صورت می گرفت، شک و تردید و بی اعتمادی بین دولت افغانستان و نیروهای غربی را بوجود آورد، به نحوی که ما شاهد مسائل بعد از تشکیل دولت وحدت ملی بودیم (که حتی اختلاف های درونی افغانستان هم بر این مسائل تاثیرگذار بود) نهایتا ما شاهد این موضوع هستیم که نیروهای خارجی با حضور در مناطقی که نباید حضور داشته باشند، توسط اختلافاتی که در دولت وجود دارد و نمی تواند امنیتی را تامین کند و تعهداتی را که باید به جامعه بین المللی می داد و نیروهای امنیتی و پلیس افغانستان می توانست امنیت آن جا را تامین کند، امروز توسط طالبان مورد تهدید قرار می گیرد و حتی اشغال می شود.

آینده حضور و نفوذ طالبان در افغانستان به چه عواملی وابسته است؟

مهم ترین نکته ای که طالبان در تشکیلات خود دارند و مورد بررسی قرار می گیرد، حمایت مالی و تسلیحاتی از طالبان است. این دو نکته از نکات اصلی است که هم تسلیحات پیشرفته و مجهزی را در اختیار دارند و هم چنین از مناطق مختلفی که در آن عملیات انجام می دهند، به غنیمت می گیرند و این حرکت توسط منابع مالی که طالبان در اختیار دارند، توسط نیروهای خارجی و غربی تامین می شود، می توانند سربازگیری کنند و حتی حقوق سربازانشان را به موقع پرداخت کنند. این موضوعات سبب می شود که به نحوی طالبان وجود آن را حس کنند.

نقش پاکستان و عربستان در تجهیز و حمایت کنونی طالبان در حمایت اخیر از طالبان چیست؟

اگر به پاکستان و عربستان در یک معادله بزرگ و بین المللی و کلان بررسی کنیم، باید گفت آنها به دنبال اعمال نفوذ و حفظ وضعیت خود در افغانستان است. صرف نظر از اینکه که به عنوان نیروهای سلفی و افکار وهابی گری و افکار تکفیری ها توسط عربستان سعودی حمایت می شوند و پاکستان هم مجری این طرح ها هست، همچنین پاکستان به دنبال جا انداختن طالبان است، زیرا طالبان به نحوی خاستگاهشان در پاکستان بوده است و نسبت به این موضوع حساس هستند و سعی می کنند اعمال نفوذ خود را از طریق طالبان داشته باشند. موضوع بعدی بحث مقابله پاکستان حتی با آمریکاست . در واقع دولت آمریکا به دنبال نفوذ داعش و در واقع یک گروه تروریستی مانند داعش در منطقه است (که تهدیدی جمعی برای کل کشورهای مسلمان باشد) اما پاکستان در این رابطه با آمریکا اختلاف دارد. برای این که تاکید کند که طالبان هم می تواند این کار را انجام دهد، حمایت صریح و جدی خود را از طالبان اعلام کرده است و به هر نحوی از آن ها پشتیبانی می کند تا حداقل دست پاکستان در مقابل نیروهایی که توسط آمریکا حمایت می شود، کوتاه نشود.

در وضعیت کنونی، آیا ممکن است طالبان در کوتاه مدت دست به تصرف شهرهای دیگری در حوزه های مختلف مناطق افغانستان بزند؟

بله. مسلما امکان اتفاق این موضوع هست. ما در حال حاضر شاهد دست به دست شدن مناطق مختلف شمالی افغانستان توسط طالبان و دولت افغانستان هستیم. مثلا قندوز و برخی از مناطقی در غوریان، فاریاب و سایر مناطق شمال و شمال غربی و شمال شرقی افغانستان در حال دست به دست شدن است. این موضوع نشان دهنده این است که دولت افغانستان آن قدر قوی نیست که بتواند حاکمیت را حفظ کنند و طالبان هم با آن ها برابری می کنند. یعنی قدرت در این مناطق پنجاه پنجاه است. بر این اساس ممکن است که وضعیت پنجاه پنجاه در صورتی که یکی از این دو طرف تضعیف شود، توسط دیگر تثبیت گردد و نهایتا پیشروی های طالبان ممکن است در مناطق دیگر شمال افغانستان نیز گسترش پیدا کند و زمینه ای باشد برای این که طرح اصلی تهدید علیه کشورهای خارجی و شمالی افغانستان (مخصوصا روسیه و چین) توسط این گروه داخلی فراهم شود و نهایتا این حرکت توسط داعش تکمیل شود.

پیامدهای امنیتی-سیاسی افزایش حضور طالبان در افغانستان چیست؟

مسلم است وقتی امنیت در افغانستان تامین نشود، پیامدهای خیلی وحشتناکی برای افغانستان و کشورهای منطقه خواهد داشت. کشورهای شمالی افغانستان تقریبا کشورهای آسیای میانه هستند و همه آن ها، هر کدام رعب و ترس و وحشتی از حضور نیروهای افراطی دارند. چنان که در ترکمنستان و بعضی از کشورها ما شاهد حرکت های داعشی در آن کشورها بوده ایم. چنانچه حرکت هایی که در افغانستان و شمال افغانستان صورت می پذیرد، مسلما آن ها را تشدید خواهد کرد و این پیامدها هم برای کشور افغانستان و امنیت آن و هم برای کشورهای همسایه خطرناک خواهد بود.


نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل