کد خبر: ۲۳۹۱۱
تاریخ انتشار: ۱۱ آبان ۱۳۹۴ - ۰۹:۳۶
قطعا از اواخر ماه سپتامبر (که عملیات روسیه در خاک سوریه شروع شد) مناطقی که در اشغال داعش در شرق سوریه در مناطق رقه، و... است به مناطق الانبار، نینوا و صلاح الدین وابسته است و اشتراک سرزمینی دارند. لذا قطعا بخشی از نیروهایی که در سوریه بوده اند، جا به جا شده اند. در مناطقی که ارتش سوریه در حال پیشروی در سمت غرب حلب است و عملیاتی را در آن جا آغاز کرده است این موضوع باعث شده است که کم کم برخی از نیروهای سوریه در آن جا با داعش درگیر شوند.
آرمان پرس – گروه بین الملل:

-گفتگو با دکتر حسین آجرلو

کارشناس مسائل غرب آسیا

گفتگوی اختصاصی آرمان پرس با دکتر حسین آجر لو / وضعیت میدانی عراق و از هم گسیختگی در داعش

وضعیت سیاسی و نظامی عراق در چند ماه گذشته با تحولاتی نوین روبرو بوده است. در همین راستا برای بررسی وضعیت داعش و حضور در مناطق مختلف عراق گفتگو با دکتر حسین آجرلو داشته ایم.

با توجه به وضعیت سیاسی و نظامی عراق در چند ماه گذشته، از نظر میدانی وضعیت مناطق مختلف عراق چگونه بوده است؟

در تحولات عراق در دو ماه گذشته از نظر میدانی تقریبا شاهد عملیات گسترده ای نبودیم. یعنی عملیاتی که بتواند مناطق بسیار زیادی را آزاد کند. اما نکته ای که حائز اهمیت است این است که نوعی عدم پیشرفت داعش را در عراق شاهد هستیم. داعش قبل از این، هر ماهی که می گذشت، مناطق بیشتری در الانبار جزیره و.. را تصرف می کرد، اما در ماه های اخیر علاوه بر این که این تصرفات را نداشته است، ما شاهد این بوده ایم که قسمت هایی را نیز در عملیاتی مانند بیجی، ارتش توانست آزاد کند که در منطقه صلاح الدین و مناطقی در و منطقه سینیه را آزاد کرد. یعنی هر چند درست است که این مناطق بارها بین نیروهای مردمی عراق و ارتش عراق جا به جا شده است، اما این بار به نظر می رسد که ارتش بتواند از این مناطق دفاع کند. شاهد این امر هم حمله اخیر در منطقه غرب سامرا بود که نیروهای حشد الشعبی توانستند از نیروهایی را که از ناحیه صحرای جزیره وارد غرب سامرا شده بودند را دفع کنند. به نظر می رسد که ما نیاز به یک تثبیت موقعیت داریم که زمینه آزادسازی مناطق بیشتری از سرزمین هایی را که به دست داعش افتاده است را در آینده شاهد خواهیم بود.

اگر بخواهیم به نقش حشد الشعبی در تحولات میدانی و نظامی نگاه کنیم، این نقش چگونه است و تا چه حدی بارزتر شده است؟

همان طور که می دانید حشد الشعبی بر اساس یک فتوا شکل گرفت و با حمایت هایی که از طرف جمهوری اسلامی ایران و مرجعیت شیعه انجام شد، الحشد شعبی را بر خلاف این که جناح محافظه کار منطقه ،کشورهای عربی و رسانه های وابسته به کشورهای حاشیه خلیج فارس و ترکیه، کشورهای محافظه کار سعی کردند الحشد شعبی را یک گروه طایفه ای و مذهبی نشان دهند که از طایفه شیعه برای سرکوب اهل سنت استفاده کنند و در ابتدای امر توانستند این شائبه را ایجاد کنند، اما کم کم الحشد شعبی بعد از پیروزی هایی که در مناطقی که استقلال پیدا کرد، به دست آورد، به مردم عراق و عشایر عراق این اطمینان را داد که الحشد شعبی اهداف طایفه گرایانه ندارد و به این صورت اندک اندک در حال تثبیت جایگاه خود است. اساسا جنگ های داخلی بدون حمایت های مردمی به پیروزی نمی رسد. ارتش با تشکیلات خودش نمی تواند در شهرها و مناطق عشایری عملیات گسترده انجام دهد، اما گروه های مذهبی الحشد شعبی از قابلیت بیشتری برخوردار است.

اگر بخواهیم به وضعیت استان های مختلف مثل الانبار و صلاح الدین و نینوا، سمت شمال و غرب نگاه کنیم، وضعیت این استان ها در هفته های گذشته چه تغییراتی کرده است؟

عراقی ها در استان صلاح الدین پیشرفت های بسیار خوبی را داشته است. اما این که توقع داشته باشیم تحولات بسیار بزرگی داشته باشیم، به این صورت نبوده است. مهم ترین دستاوردهایی که در ماه اخیر شاهد بودیم، این بوده است که ارتش و الحشد شعبی با آزاد کردن مناطق به یک نوع تثبیت رسیده و نیروهای داعش توانایی پیشروی مجدد نداشته اند. از سوی دیگر خبرهایی هم از ناحیه شنودهای اطلاعاتی- امنیتی گروه های داعش رسیده است که اختلاف های امنیتی شدیدی بین گردان های مختلف گروه داعش ایجاد شده است. حتی اخباری نیز منتشر شده بود که اختلاف هایی بین گروه هایی که در داعش فعالیت می کنند، در چند روز اخیر بروز کرده و برخی به سمت سوریه و برخی نیز تلاش کرده اند که از این مناطق فرار کنند و به سمت افغانستان بروند. به نظر می رسد که گروه های تندرو، همان گونه که سال گذشته نیز در افغانستان شاهد آن بودیم، و در سوریه نیز این گروه ها در ابتدا با هم بودند و کم کم از هم جدا شدند و جبهه النصره و داعش را تشکیل دادند، شاهد نوعی از هم گسیختگی در جریان داعش هستیم. یعنی گردان های مختلف که هر کدام دچار اختلافاتی شدند که زمینه ساز شکست و نارضایتی در بین داعش شده است.

تاثیر میدانی و نظامی حملات روسیه بر ضد داعش در عراق در چه ابعادی در یک هفته گذشته قابل مشاهده بوده است؟

قطعا از اواخر ماه سپتامبر (که عملیات روسیه در خاک سوریه شروع شد) مناطقی که در اشغال داعش در شرق سوریه در مناطق رقه، و... است به مناطق الانبار، نینوا و صلاح الدین وابسته است و اشتراک سرزمینی دارند. لذا قطعا بخشی از نیروهایی که در سوریه بوده اند، جا به جا شده اند. در حلب شاهد این موضوع هستیم. در مناطقی که ارتش سوریه در حال پیشروی در سمت غرب حلب است و عملیاتی را در آن جا آغاز کرده است این موضوع باعث شده است که کم کم برخی از نیروهای سوریه در آن جا با داعش درگیر شوند. در این صورت نیروی زمینی ارتش سوریه نیز درگیر می شود و در آن مناطق داعش برخی از نیروهای نخبه خود را از عراق فرا خوانده است و همین موضوع زمینه ساز این موضوع شده است که هم تلفات سنگینی در عراق و هم در سوریه داشته باشد. در واقع اثرات این موضوع را در آینده بیشتر خواهیم دید. هنوز این عملیات به اهداف خود نرسیده است و در صورتی که به اهداف خود برسد، (با این شدت و حدتی که روسیه نزدیک به شصت عملیات عملیات جنگی در حال انجام می دهد) بسیاری از مواضع داعش از طریق نیروی ارتش سوریه و عراق آسیب بیشتری خواهد دید.

آینده حضور نظامی و میدانی داعش در عراق به چه عواملی وابسته است؟

مهم ترین عاملی که موجب حضور داعش است، حمایت هایی است که متاسفانه از این گروه می شود. ما شاهد حمایت های غیر مستقیم و حتی مستقیم ترکیه هستیم که می تواند نفت داعش را خریداری کند و آن ها را از لحاظ اقتصادی تامین کند. کشورهای حاشیه خلیج فارس مخصوصا عربستان سعودی در قالب حمایت از عشایر سلاح هایی را برای آن ها می فرستد و عشایر هم این سلاح ها را تقدیم داعش می کنند. به نظر من اگر سطح حمایت خارجی و دخالت خارجی کمتر شود، قطعا داعش به قدری ضعیف خواهد بود که ارتش عراق توانایی سیطره بر آن را خواهد داشت. دومین عاملی که بر این مسئله تاثیر بسیاری دارد، نقش عشایر عراق است، همان طور که می دانید عراق یک کشور عشایری است، ما شاهد این بوده ایم که برخی از شیوخ عشایر اهل سنت با تحریک برخی از کشورهای منطقه مخصوصا عربستان سعودی (که وارد فتنه طایفه گری شده و این موضوع را تقویت کردند، بیعت و پیمان هایی با داعش داشتند. به نظر من بعد از مدتی شاهد این بودیم که برخی از عضایر از این روند خارج شدند. البته داعش هم خیلی با خشونت برخورد کرده است، اما این روند رو به گسترش است. یعنی عشایر مانند قبل از داعش حمایت نمی کنند. پس دومین عامل بعد از حمایت کشورهایی مانند ترکیه عشایر است. سومین مسئله ای که وجود دارد، وجود ضعف در نیروهای عراقی است. همان طور که می بینیم نیروهای ارتش عراق و نیروهای الحشد شعبی، محدودیت های بسیاری زیادی در منطقه اهل سنت دارند، عشایر به شدت با این قضیه مخالفت می کنند و از ورود نیروهای الحشد شعبی جلوگیری می کنند و به نظر می آید که نیروهای ارتش نیز مایل نیستند که وارد این حوزه ها شوند و ما شاهد این مسئله هستیم که گاه ارتش، عملیاتی علیه داعش انجام نمی دهند . این امر متاسفانه سومین ضعفی است که در عراق وجود دارد. مسئله ای دیگر نقش آمریکایی هاست. آمریکایی ها در بحث مبارزه با تروریسم مسائلی را مطرح می کنند و ائتلافی را تشکیل می دهند ولی چون این ائتلاف با نوعی سیاست بازی همراه است لذا داعش هم به این درک رسیده است، از نزدیک شدن به مرز اردن و مناطق کرد نشین پرهیز می کنند و بیشتر به سمت منطقه الحشد شعبی (که از طرف جمهوری اسلامی ایران حمایت می شود) می آیند. آمریکایی ها در این زمینه کمتر وارد عملیات می شوند و این خود نوعی سیاست بازی آمریکا را در ادامه روند داعش نشان می دهد.


برچسب ها: داعش ، عراق ، حسین آجرلو
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل