کد خبر: ۲۴۵۰
تاریخ انتشار: ۱۸ فروردين ۱۳۹۴ - ۱۵:۴۵
تعداد نظرات: ۱ نظر
ظریف بالاخره مجبور به عقب نشینی شد
تیم هسته ای کشورمان در یک عملکرد ضعیف و دور از انتظار حتی در مقابل انتشار فکت شیت ایرانی در مذاکرات هم ایستادگی می کردند . نکته ای که عدم توجه تیم ایرانی را به جنبه دیگر مذاکرات در محیط بین الملل که همان . . .

آرمان پرس – گروه سیاسی :در حالی که پنج روز از اعلام بیانیه راه حل های مشترک ایران و 1+5 در شهر لوزان سوئیس می گذرد ابعاد این توافق نامه در داخل هر روز با واکنش های متعددی از سوی موافقان و منتقدان روبرو می شود و این در حالی است که کشورهای طرف مقابل می کوشند با انتشار بیانیه ها و یا فکت شیت های مورد نظر خود سمت وسوی دلخواه خود را در مذاکرات مطرح کنند اما در کمال تعجب تیم مذاکره کننده ایرانی از اولین روزهای به دست گرفتن این مسئولیت در سال 92 به محرمانه بودن تمام جزئیات تا پایان توافق نهایی اصرار داشت . اما پس از پیگیری های نمایندگان مجلس شورای اسلامی و در توافقاتی که صبح امروز و در حاشیه جلسه غیر علنی مجلس شورای اسلامی با حضور محمد جواد ظریف و علی اکبر صالحی صورت گرفت بالاخره تیم مذاکره کننده با یک گام عقب نشینی نسبت به خواست های قبلی خود تعهد داد طی روزهای آینده فکیت شیت ایرانی مذاکرات را به طور رسمی منتشر کند .

این موضوع از آن جایی با اهمیت است که با انتشار رسمی این فکت شیت مواضع تیم هسته ای به صورت کاملا شفاف و روشن مشخص خواهد شد و کارشناسان مربوطه و عموم مردم جامعه می توانند بررسی های تخصصی خود را با این فکت شیت رسمی نسبت سازی کنند . از سوی دیگر انتشار کامل این فکت شیت توسط وزارتخارجه کشورمان می تواند خط پایانی بر تمامی شایعاتی از جنس سخنان چند روز پیش وزیر انرژی ایالات متحده آمریکا در گفت و گو با شبکه سی بی اس باشد که تاکید کرد : "فکت‌شیت ایرانیان با واقعیات همخوانی دارد ولی مشخصاً بر بخش‌های مختلفی از توافقنامه تأکید می‌کند و برخی بخش‌های آن حذف شده است."

فکت شیت (fact sheet)چیست؟

در کشورمان معمولا ادبیات شفاهی مرسوم و معمول است و بسیاری از موضع گیری ها و یا خبرهای مهمی که بعضا به سرنوشت کشور هم مربوط می شود در سخنرانی ها، مصاحبه در حاشیه ختم ها و همایش ها، پای پلکان هواپیما و یا مواردی از این دست مطرح می شود . اما در کشورهای غربی به خصوص آمریکا این سنت وجود ندارد و مقامات آن کشور برای هرگونه اظهار نظر رسمی و یا بیانیه به خصوص حول محور موضوعات بین المللی و برای توجیه افکار عمومی از اطلاعیه ای رسمی که همان فکت شیت نام دارد استفاده می کنند که در کنار برداشت های خود از آن موضوع مشخص برخی اطلاعات را هم به صورت مختصر در آن مطرح می کنند .

همانطور که در بالا عنوان شد فکت شیت ها عموما اطلاعیه هایی هستند که بر پایه استنباط یک طرف از یک موضوع خاص شکل می گرد و این استنباط ممکن است از سوی هر طرف درگیر در یک موضوع متفاوت باشد . به خصوص اکنون در ماجرایی مانند مذاکره هسته ای که دو کشور اصلی درگیر در مذاکره از سالهای طولانی تخاصم فی ما بین برخوردارند طبیعی است که ایران و آمریکا برای بهره برداری های داخلی خود و فکت شیت متفاوت با اختلاف های متعدد را منتشر کنند اما جالب اینجاست که آمریکایی ها دقایقی بعد از مذاکرات طی یک برنامه ریزی دقیق ضمن برگزاری کنفرانس خبری رئیس جمهور کشورشان و سپس انتشار فکت شیت مورد نظر خود عملا جریان توجیه پذیری افکار عمومی را به دست گرفته است و تیم هسته ای کشورمان در یک عملکرد ضعیف و دور از انتظار حتی در مقابل انتشار فکت شیت ایرانی از مذاکرات هم ایستادگی می کردند . نکته ای که عدم توجه تیم ایرانی را به جنبه دیگر مذاکرات در محیط بین الملل که همان فضاسازی افکار عمومی است را می رساند .

حال باید منتظر ماند و دید که با عملکرد قابل تقدیر نمایندگان در اجبار تیم ایرانی برای انتشار یک فکت شیت ایرانی از مذاکرات متن این اطلاعیه چه خواهد بود تا هم کارشناسان داخلی بتوانند بررسی تخصصی تری داشته باشند و هم بازتاب های جهانی نسبت به این فکت شیت سنجیده شود .


مطالب مرتبط
نظرات بینندگان l_sar_comment
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
مجید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۹ - ۱۳۹۴/۰۲/۱۰
0
1
یا صالخی دروغ میگوید یا رییس جمهور در شیراز خودتان با حرفهای دو نفر قضاوت کنید
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل