کد خبر: ۲۴۵۹۱
تاریخ انتشار: ۲۶ آبان ۱۳۹۴ - ۰۹:۴۵
پیش ترآمریکا و غرب در کنار قطر، عربستان و ترکیه قرار داشتند، ولی اخیرا اختلاف نظر در دیدگاه آمریکا و غرب با عربستان و قطر و ترکیه افزایش پیدا کرده است و ترکیه برای باج گیری از غرب و اتحادیه اروپا مرزهای خودش را برای عبور پناهندگان سوری در اتحادیه اروپا باز کرده است تا فشاری بر اتحادیه اروپا برای کمک به ترکیه و در راستای سرنگونی دولت بشار اسد اقدام کنند، اما این اقدام دولت رجب طیب اردوغان، نتیجه معکوس خواهد داشت و اتحادیه اروپا به سمت بقای بشار اسد در یک فرآیند زمانی مشخصی تن خواهد داد
آرمان پرس – گروه بین الملل:

- گفتگو با حسن هانی زاده

کارشناس مسائل سوریه

گفتگوی آرمان پرس با حسن هانی زاده / نگاه های نوین به سوریه و شکاف غرب با بازیگران عربی و ترکی

در هفته اخیر تحولات و بمب گذاری های داعش در لبنان و فرانسه و همچنین وین دو نگاه به سوریه را با متغیرهای تازه ای روبرو کرده است. در این میان حمله فرانسه با ابعاد بیشتری مورد توجه قرار گرفت و واکنش هایی بیشتری را از سوی غرب و امریکا موجب شد. گفتگو زیر برای بررسی شکاف غرب با بازیگران عربی و ترکی در سوریه در هفته اخیر است.

اگر بخواهیم نگاهی به تحولات سوریه در یک هفته اخیر داشته باشیم، بعد از انفجارات در فرانسه چه نگاه های نوینی به سوریه در حال انجام شدن است؟

چند عامل مهم در حوزه میدانی و سیاسی در سوریه رخ داد که منجر به تغییر نگرش بازیگران بحران داخلی سوریه شده است. نخست این که در طول یک ماه گذشته، ارتش روسیه با کمک ارتش سوریه و نیروی هوایی روسیه توانستند هشتصد نفر از نیروهای زبده داعش را به هلاکت برسانند که این عدد، بالاترین رقم در تلفات داعش در یک فرآیند زمانی مشخصی است. به همین دلیل داعش ترجیح داده است که از مسئله میدانی و جنگ و گریز میدانی، به سمت انجام عملیات انتحاری غیر متمرکز متوجه شود. لذا در این مدت ابتکار عمل میدانی در دست نیروهای مسلح سوریه قرار گرفته و هم پیمانان سوریه مانند حزب الله، ایران و روسیه توانستند وضعیت میدانی را به نفع دولت بشار اسد تغییر دهند و این مسئله در نشست های وین دو و سه تاثیر فزاینده ای بر نگرش های سیاسی قدرت های بزرگ مثل آمریکا، انگلیس و فرانسه به وجود آمد. موضوع دیگری که رخ داد این است که در حقیقت داعش دست به یک سری عملیات انتحاری زده است و در حقیقت به دلیل این که کشورهای بزرگ غربی مانند فرانسه نتوانسته اند در مقابل حضور نظامی روسیه در سوریه موضع گیری کنند، لذا در صدد انتقام گیری از فرانسه برآمده و عملیاتی که صورت گرفت در حقیقت نوعی هشدار داعش به بازیگران بحران سوریه است که اگر به این گروهک ها توجه نشود و به کمک این گروه ها نشتابند، داعش عملیات انتحاری بیشتری را در کشورهای اروپایی انجام خواهد داد. در واقع عملیات پاریس نخستین ایستگاه داعش در اروپا خواهد بود.

در وضعیت کنونی، بعد از نشست وین دو، اصولا آیا ممکن است مواضع بازیگران خارجی در سوریه تفاوت داشته باشد؟

عملیاتی که در بیروت انجام شد، در واقع انتقام گیری از مقاومت اسلامی است، اما عملیات زنجیره ای که در پاریس رخ داد، در حقیقت هشداری به فرانسه بود. فرانسوی ها در حال رایزنی با کشورهای عضو اتحادیه اروپا و آمریکا هستند که باید چه ساز و کاری را در مقابل این حرکت داعش تعریف کنند. دو نظریه در این خصوص وجود دارد. نخست این که ممکن است فرانسه با استفاده از فضای موجود جامعه جهانی مانند بعد از عملیات یازده سپتامبر 2001 دست به یک ائتلاف جهانی علیه داعش بزند و به صورت مستقیم وارد سوریه شود. نگرش و تحلیل دوم این است که فرانسه در حقیقت مجبور خواهد بود که به سیاست های ایران و روسیه برای ایجاد یک ساز وکار سیاسی و حل بحران سوریه متمایل شود. در حال حاضر موضوع دوم یا تحلیل دوم به واقعیت های میدانی سوریه کاملا نزدیک است و به نظر می آید که فرانسوی ها ناچار خواهند شد که راه حل سیاسی را بر راه حل نظامی ترجیح دهند.

حملات داعش در لبنان، فرانسه و مصر چه فرصت های نوینی را در اختیار دولت سوریه قرار داده است؟

در حال حاضر کل نظریه داخلی سوریه در پیام اخیر آقای بشار اسد، رئیس جمهور سوریه کاملا آشکار است. آقای بشار اسد در پیام خود به رئیس جمهور فرانسه اعلام کرد، آن چه که در پاریس اتفاق افتاد، موضوعی است که پنج سال است ملت سوریه از آن رنج می برند، لذا جامعه جهانی باید به فکر حل بحران سوریه باشد. برای حل بحران سوریه کافیست که آمریکا و غرب به قطر، عربستان و ترکیه دستور بدهند که از ارسال کمک های مالی و لجستیکی به گروهک های تروریستی سوریه خودداری کند. لذا در حال حاضر رویکرد جامعه جهانی به این سو است که گروهک های ترورییستی را در خاک سوریه نابود کند. زیرا اگر این گروهک ها به کشورهای اروپایی بازگردند، امنیت این کشورها را مختل خواهند کرد. لذا در حال حاضر فضای جامعه جهانی به نفع دولت بشار اسد تغییر کرده است.

در شرایط کنونی با توجه به بحث نشست وین، تا چه حدی فشارها بر روی بازیگران عربی و ترکیه ای در قبال رفتارشان در سوریه بیشتر شده است؟

در گذشته آمریکا و غرب در کنار قطر، عربستان و ترکیه قرار داشتند، ولی اخیرا اختلاف نظر و شکاف در دیدگاه آمریکا و غرب با عربستان و قطر و ترکیه افزایش پیدا کرده است و ترکیه برای باج گیری از غرب و اتحادیه اروپا مرزهای خودش را برای عبور پناهندگان سوری در اتحادیه اروپا باز کرده است تا فشاری بر اتحادیه اروپا برای کمک به ترکیه و در راستای سرنگونی دولت بشار اسد اقدام کنند، اما در حقیقت این اقدام دولت رجب طیب اردوغان، نتیجه معکوس خواهد داشت و اتحادیه اروپا به سمت بقای بشار اسد در یک فرآیند زمانی مشخصی تن خواهد داد و خروجی وین سه این نتیجه را در بر داشت که کشورهای اروپایی و آمریکا به این نتیجه رسیدند که نمی توانند بدون بشار اسد، بحران سوریه را مهار کنند.

با توجه به وضعیت میدانی سوریه، تحولات اخیر یک هفته گذشته چه تاثیری بر وضعیت میدانی سوریه خواهد گذاشت؟

در حال حاضر پیشروی ها در سوریه کاملا ملموس است و ارتش سوریه توانسته است در مناطق مهمی از سوریه مانند رقه، لاذغیه، حلب و دیرالزور بخش های وسیعی از این استان ها را از وجود گروهک های تروریستی پاکسازی کند. لذا در حال حاضر کمک های روسیه، ایران و حزب الله موجب شده که ارتش سوریه به سرعت به پاکسازی شهر ها پیش برود و این پیروزی میدانی برای سوریه است. به نظر دولت سوریه، بدون سرکوب گروهک های تروریستی و پاکسازی آن از این گروهک ها، امکان دستیابی به یک راه حل سیاسی وجود ندارد و پیروزی های میدانی سوریه، سقف چانه زنی دولت بشار اسد را افزایش خواهد داد.


برچسب ها: سوریه ، حسن هانی زاده
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل