کد خبر: ۲۵۵۳۴
تاریخ انتشار: ۱۴ آذر ۱۳۹۴ - ۱۱:۰۴
آیا دامنه ی تنش سوریه و ترکیه به جنگ می انجامد؟
در گفتگو با سید علی قائم مقامی کارشناس مسائل ترکیه مطرح شد؛ اخیرا یک فروند جنگنده سوخوی 24 روسی توسط نیروی هوایی ترکیه که گفته شده درعملیات شناسایی ضد تروریستی روسیه در استان لاذقیه و در نزدیکی مرز سوریه با ترکیه مشارکت داشته، مورد هدف قرار گرفت و ساقط شد.دارای ابعاد و تاثیرات بسیاری در بحران سوریه وروابط ترکیه با روسیه داشته....

گفتگوی اختصاصی با آرمان پرس؛ اخیرا یک فروند جنگنده سوخوی 24 روسی توسط نیروی هوایی ترکیه که گفته شده درعملیات شناسایی ضد تروریستی روسیه در استان لاذقیه و در نزدیکی مرز سوریه با ترکیه مشارکت داشته، مورد هدف قرار گرفت و ساقط شد.درست است که اثبات نحوه صورت گرفتن این برخورد (که در پاسخ به نقض حریم هوایی ترکیه بوده و یا برابر گفته مقامات روس در داخل حریم هوایی سوریه بوده) به لحاظ حقوقی پیامدهای متفاوتی خواهد داشت اما دارای ابعاد و تاثیرات بسیاری در بحران سوریه وروابط ترکیه با روسیه داشته و خواهد داشت گفتگوی زیر گو با سید علی قائم مقامی کارشناس مسائل ترکیه به بررسی این امر پرداخته است.

سقوط هواپیما چه تاثیرات مختلفی از نگاه ترکیه در بحران سوریه داشته است؟

ترکیه اصرار دارد که در شمال عراق یعنی از مرز عراق الی جرابلس منطقه ی امنی ایجاد کند. در این منطقه کردها یعنی حزب اتحاد دموکراتیک حاکم شده اند. بین جرابلس الی عزاز داعش حاکم است. که هم مرز ترکیه است . بعد از عزاز برخی از گروه های مخالف تکفیری دیگر به غیر از داعش و به صورت محدود هم داعش حاکم هستند. ترکیه قصد دارد از جرابلس تا سواحل دریای مدیترانه را تحت کنترل خود قرار بدهد. اردوغان چند بار در این چند روز اعلام کرده و قبلا هم اعلام کرده بود، که قصد دارد منطقه ی امنی ایجاد کند و اینک هم اعلام کرده با متحدین غربی خود یعنی آمریکا و ناتو این اقدام را انجام خواهیم داد. وی هم چنین اشاره کرده که با پشتیبانی آن ها در پی آن است که جرابلس تا سواحل مدیترانه یعنی لاذقیه را از تروریسم پاکسازی کند. سپس در این مناطق مخالفین میانه رو سوریه، هم چنین مردم و پناهنده های سوری را مستقر نمایند و امنیت آن ها را حفظ کنند. اما روسیه و بشار اسد اعلام کردند، چنین اقدامی خلاف حقوق بین الملل است به عنوان یک اشکال و تخاصم و دشمنی آشکار تلقی می شود و با این امر مبارزه و مقابله خواهند کرد. روسیه هم چنین اعلام کرده که اجازه نمی دهد در شمال سوریه منطقه ی امن ایجاد شود. از طرف دیگر هم روسیه هم آمریکا که رهبری ارتباط بین المللی را در دست دارد، از حزب اتحاد دمکراتیک کردی برای مبارزه با داعش حمایت می کنند.

سقوط هواپیما چه تاثیری بر روابط ترکیه و روسیه داشته است؟

روسیه اعلام کرده تمام این اس 300 و اس 400 را به سوریه فرستاده است. علاوه بر آن در سواحل نزدیک به ترکیه نیروها و کشتی های جنگی خود مستقر کرده است. هم چنین اعلام کرده که از لحاظ اقتصادی چه انرژی و هسته ای و مسائل دیگر می توانیم ترکیه را تحت فشار قرار دهد. در واقع اردوغان در صحبت های اخیر خود اشاره کرده است که کشورهای حامی بشار اسد از داعش حمایت می کنند، مخالفین میانه روی سوریه را کشتار می کنند و قصد دارند ترکمن های سوریه را از منطقه برانند و ما از مخالفین مسلح میانه رو و ترکمن ها حمایت می کنیم و خواهیم کرد و هر گونه امکانات را هم به آنها اختصاص خواهیم داد. در واقع این رویکرد ترکیه یک نوع رجز خوانی متقابل و تحت اقدام مقابل است. امروز رجب طیب اردوغان در کاخ ریاست جمهوری سخنرانی کرد و به نوعی اشاره کرد که ما شریک استراتژیک روسیه هستیم و همکاری همه جانبه داریم. سقوط هواپیما نباید تاثیری بر روابط گسترده و همه جانبه سیاسی اقتصادی و غیره داشته باشد.

با توجه به وضعیت کنونی، سقوط هواپیمای روسی چه تاثیری بر افزایش حضور نظامی روسیه در بحران سوریه داشته باشد؟

روسیه از چند هفته قبل وارد سوریه شده و به شدت حملات خود را علیه هم داعش و هم مخالفین دیگر مانند احرار الشام، جبهه الشام و..(که تمام این گروه ها تکفیری هستند) افزایش داده است. اما اینجا یک مسئله ی خاص است داعش خود را فراملیتی می داند ولی گروه های دیگر اعلام کردند که فقط در سوریه فعالیت دارند. برای مثال جبهه النصره اعلام کرده که به هیچ وجه غیر نظامی مفهومی ندارد. زن ، مرد ، کودک همه کسانی که کافر هستند را خواهیم کشت. جولانی فرمانده ی جبهه النصره بیان کرده است که برای مقابله به مثل، علوی های سوریه را خواهیم کشت. جبهه النصره و داعش حتی علوی های ترکیه را هم تهدید کردند. ترکیه از این مخالفین میانه رو (که غیر داعشی هست اما تکفیری هستند) به عنوان مخالفین میانه رو تلقی می کند. مرکزیت احراب الشام ، جبهه الشام، ارتش فتح، همه با جبهه النصره است و ترکیه از این ها حمایت می کند. حتی برادرها و هم نژادهای ترکمن هم تکفیری هستند. در این جا مسئله ای که وجود دارد عربستان سعودی و ترکیه قصد دارند که هم در عراق هم در سوریه یک نوع دولت سنی ایجاد کنند و جلوی نفوذ ایران و شیعیان را در منطقه بگیرند.

با توجه به وضعیت کنونی آیا ممکن است دامنه ی تنش بین ترکیه و روسیه در بحران سوریه گسترده تر شود؟

روسیه به ترکیه اعلام کرده که آلت دست شده و توطئه ای را دنبال می کند و در این صورت با ترکیه برخورد خواهد شد و شدیدا واکنش نشان خواهیم داد. اگر ترکیه بخواهد اقداماتی انجام دهد با واکنش سریع روسیه برخورد خواهد کرد. از طرف دیگر هم رجب طیب اردوغان گفته است که ما با علیه هیچ کشور چه روسیه باشد یا کشور دیگر دخالت های نظامی و حملات نظامی انجام نخواهیم داد. به عبارت دیگر به نوعی میخواهند که قضیه را تا حدی فروکش کنند، اما اوضاع سوریه اجازه نمی دهد آتشی که اردوغان برای منطقه روشن کرده خاموش شود. این امر ممکن است گسترش پیدا کند. البته روسیه هم اعلام کرده که به دنبال تهاجم نظامی نیست.

آیا ممکن است دامنه ی تنش بین سوریه و ترکیه به جنگ بینجامد ؟

ترکیه با سقوط هواپیما قصد داشت که آمریکا و ناتورا هم به سوریه بکشاند (به خصوص برای تشریح منطقه ی امنی که می خواهد اجرا کند) اما اردوغان اخیرا چندی بار بیان کرده که قصد دارند این منطقه ی امن را ایجاد کند اما آمریکا و ناتو به چندآی علت جرات نمی کنند که این اقدام را انجام دهد ترکیه هم به تنهایی این قدرت و جرات را ندارد.

برچسب ها: ترکیه ، روسیه ، سقوط
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل