کد خبر: ۲۸۹۶۳
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۴ - ۱۸:۴۰
تعداد نظرات: ۱۲ نظر
سایت ضد انقلاب کلمه که از بدو شروع با تحلیل های بی محتوا عادت به گفتن اراجیف دارد در تحلیل اخیر خود از پشت پرده حمله به سفارت عربستان سخن به میان آورده و سایت آرمان پرس را بنا دلایل موهومی مرتبط با حمله به سفارت عربستان در تهران معرفی کرده است

سایت ضد انقلاب کلمه که از بدو شروع با تحلیل های بی محتوا عادت به گفتن اراجیف دارد در تحلیل اخیر خود از پشت پرده حمله به سفارت عربستان سخن به میان آورده و سایت آرمان پرس را بنا دلایل موهومی مرتبط با حمله به سفارت عربستان در تهران معرفی کرده است که متن آن به شرح ذیل می باشد :

عقده گشایی سایت ضدانقلاب کلمه از «آرمان پرس» به بهانه حمله به سفارت عربستان

کلمه – علی‌محمد شمس:حمله به سفارت عربستان سعودی و ورود به ساختمان سفارت و تخریب و آتش زدن آن یکی از خسارت‌بارترین اقدامات علیه منافع ملی طی سال‌های اخیر به شمار می‌آید. ابعاد این خسارت را می‌توان از واکنش یکپارچه مسؤلان کشور علیه این اقدام دریافت. وقتی کسی همچون شیخ صادق لاریجانی قاضی‌القضات جمهوری اسلامی که به اتخاذ مواضع ناسنجیده و نابخردانه در امور داخلی و خارجی شهره است، این اقدام را محکوم می‌کند،‌ می‌توان حجم خسارت و زیان ناشی از آن را حدس زد. این اقدام ظاهراً در اعتراض به اعدام شیخ نمر روحانی شیعه معترض سعودی که به همراه چهارتن از مخالفان شیعی و حدود پنجاه تن از مخالفان سنی مذهب حکومت سعودی اعدام شده‌اند، رخ داد.

برای تحلیل ابعاد و نتایج زیان‌بار این حادثه خوب است به فضا و زمینه‌ای که این حادثه در آن رخ داد توجه کنیم:

با روی کار آمدن ملک سلمان و روی آوردن به سیاست افراطی، خشن و ناپخته که نمونه آن را می‌توان در جنایات یمن مشاهده کرد، موقعیت عربستان سعودی در سطح بین الملل تضعیف شده است. توافق ایران با پنج بعلاوه یک که با استقبال کشورهای جهان مخصوصاً کشورهای مسلمان روبروشد به تقویت جایگاه منطقه‌ای و بین‌المللی ایران انجامیده است. موضع‌گیری‌های بچه‌گانه حاکمان ریاض علیه توافق هسته‌ای ایران نظیر این که «ماهم انرژی هسته‌ای می‌خواهیم» نشان دهنده اوج انفعال عربستان در قبال توفیقات دیپلماسی هسته‌ای ایران است. این مواضع نابخردانه به سرد شدن روابط سعودی با اروپا به ویژه کشورهای پنج بعلاوه یک انجامیده است. در چنین شرایطی اقدام ضد انسانی اعدام حدود پنجاه مخالف سعودی این ظرفیت را داشت که به موج محکومیت جهانی علیه پادشاهی سعودی بینجامد.

جمهوری اسلامی ایران می‌توانست با استفاده از کادر دیپلماسی ماهر و کاردان خود حرکت دیپلماتیک گسترده‌ای را در سطح سازمان‌های بین‌المللی و نهادهای حقوق بشری جهانی و نیز در سطح نهادهای مدنی جهان علیه سعودی رهبری کند و بر انزوای بیشتر این کشور بیفزاید. افول موقعیت و فشار بین المللی بی شک ابتکار عمل عربستان سعودی در سطح منطقه‌ به ویژه یمن و سوریه را محدود می‌کرد و این به نفع جمهوری اسلامی ایران بود. حداقل این که در این کارزار تبلیغاتی و دیپلماتیک ایران به عنوان یک قدرت و رقیب منطقه‌ای می‌توانست نظر مساعد کشورهای جهان را به همکاری و مشارکت سیاسی و اقتصادی بیشتر با خود به جای عربستان سعودی جلب کند. اما این همه وجه المصالحه ضدیت نیروها و مراکز افراطی با دولت شد. ضدیتی که هیچ حد و مرزی حتی التزام به مصالح ملی را به رسمیت نمی‌شناسد. حمله سازمان یافته نیروهای وابسته به سپاه و بسیج و جریان افراطی به سفارت عربستان سعودی به یکباره صحنه را عوض کرد. عربستان سعودی که با اعدام یکباره بیش از پنجاه نفر در معرض موج محکومیت جهانی بود از موضع انفعال خارج و به یک مظلوم و مدعی و طلبکار تبدیل شد و ایران در سطح جهانی به عنوان نظامی که نرم‌ها و قواعد دیپلماتیک بین المللی را به رسمیت نمی‌شناسد، و به امنیت مراکز دیپلماتیک متعهد نیست، به موضع توجیه و انفعال کشانده شد. عربستان با استفاده حداکثری از این اقدام در جایگاه مدعی قرار گرفت و با قطع رابطه با ایران موج اقدامات دیپلماتیک به ویژه کشورهای عربی علیه ایران را رهبری کرد. نتیجه آن که اصل موضوع یعنی اقدام وحشیانه و ضد حقوق بشری گردن زدن نزدیک به پنجاه تن به کلی فراموش شد.

مطابق معمول و براساس یک سنت دیرینه وقتی اقدامی فضاحت بار و ضد منافع ملی اینچنینی رخ می‌دهد که به هیچ وجه نمی‌توان آن را توجیه کرد و یا به مخالفان سیاسی داخلی نسبت داد، جریان اقتدارگرای حاکم و دستگاه تبلیغاتی در اختیار بلافاصله آن را به عوامل مشکوک خارجی نسبت می‌دهند. به عنوان نمونه به خاطر داریم که چگونه قتل ندا آقاسلطان به سرویس‌های جاسوسی انگلیس و آمریکا نسبت داده شد و قتل‌های زنجیره‌ای بلافاصله توسط رهبری در نماز جمعه و سپس رسانه‌های در اختیار به موساد نسبت داده شد. اقدام ضدمصالح ملی حمله به سفارت عربستان سعودی که هدیه‌ای بس ارزشمند به حاکمان این کشور به شمار می‌آید،‌ از این قاعده مستثنی نیست. پس از گذشت یکی دو روز از این اقدام و آشکار شدن تدریجی ابعاد ضد ملی آن برخی فرماندهان رده دو و سه سپاه و نیز اقتدارگرایان افراطی از مشکوک بودن این حادثه و دست داشتن سرویس‌های اطلاعاتی انگلیس و موساد در آن خبر می‌دهند. این مواضع و اظهار نظرها یادآور آن مثل است که دزدی که جمعیت در پی وی می‌دوید برای در امان ماندن فریاد می‌زد آی دزد آی دزد تا نگاه جمعیت را از خو به سوی فردی نامعلوم منحرف کند. در چنین حوادث ضد ملی تحلیل‌های دائی جان ناپلئونی و ارجاع مسؤلیت آن به عوامل دشمن، معمولاً توسط کسانی تبلیغ بیان می‌شود که می‌کوشند دست‌های آلوده خود را پنهان کنند.

رئیس جمهور طی نامه‌ای صریح از شیخ صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه خواسته‌است عاملان و آمران این اقدام ضد ملی را محاکمه و مجازات کند. درباره قدرت قوه قضائیه در انجام چنین وظیفه مهمی سخنی نمی‌گوییم. تجربه حوادث مشابه نشان داده است قوه قضائیه وابسته و مطیع قدرت حاکم فاقد استقلال و توان لازم برای ایفای وظایف ملی است. به عنوان جدید ترین نمونه می‌توان به حکم دادگاه حمله کنندگان به آقای مطهری در شیراز اشاره کرد که آمران همچنان در پرده ماندند و عاملان به مجازات‌های خفیف تعلیفی محکوم شدند و در عوض مسؤلان دانشگاه به اتهام دعوت از آقای مطهری به انفصال خدمت محکوم شدند! در این حادثه نیز شناسایی و محاکمه آمران و برخورد قاطع با عاملان آن از سوی دستگاه قضایی زبون و مطیع قدرت به یک شوخی بیشتر شبیه است.

در این ماجرا امر مجهول یا مشکوکی وجود ندارد که شناسایی آن نیازمند عملیات پیچیده اطلاعاتی باشد. اگر قصد آن نباشد که به بازداشت و محاکمه نمایشی و طولانی مدت چند بسیجی و سپاهی پایین دستی و نهایتاً صدور احکامی نظیر احکام دادگاه سعید عسگر یا دادگاه حمله کنندگان به علی مطهری بسنده شود، برای شناسایی آمران کافی است به این نکته دقت کنند که فرماندهی سپاه و فرماندهی بسیج که به هرمناسبت داخلی و خارجی بیانیه صادر و اعلام موضع می‌کنند در قبال این ماجرا سکوت رادیویی پیشه کرده‌اند و فرماندهان درجه دو و سه این دو نهاد دائماً از دست داشتن عوامل مشکوک در این ماجرا می‌گویند (ماجرای آی دزد) اگر این قرینه‌ هم قانع کننده نباشد خوب است به اطلاعیه بسیج دانشجویی هشت دانشگاه مراجعه کنند که به تجمع در برابر سفارت عربستان دعوت کرده‌اند. زیرا علی القاعده نهاد دعوت کننده به تظاهرات باید مسؤل اتفاقاتی باشد که در تظاهرات رخ می‌دهد اما ظاهرا این قاعده فقط در مورد نیروهای اصلاح طلب و منتقد صدق می‌کند. همچنین بد نیست در کنار مراجعه به اطلاعیه بسیج دانشجویی به فرمایشات ماه پیش رهبری هم تأمل کنند که با انتقاد شدید از کسانی و جریان‌هایی که با اتهام افراطی‌گری، بسیج را تخطئه می‌کنند فرمودند: «این افراد با این اتهامات، دانسته یا ندانسته، خاکریز مستحکمِ بسیج را تضعیف و پروژه‌ی خطرناک نفوذ دشمن را تکمیل می‌کنند.» (دیدار فرماندهان گردان‌های بسیج با رهبر انقلاب ۲/۱۰ ۹۴) باز اگر خواهان اطمینان خاطر بیشتر در این زمینه بودند به رسانه‌های مکتوب و مجازی وابسته به سپاه و بسیج نظری بیندازند و مشاهده کنند که در آن خبری از محکومیت این اقدام نیست. اگر این قرینه‌ هم قانع کننده نباشد به تحرکات تبلیغاتی سیاسی ماه‌های اخیرسایت‌های سیاسی خبری وابسته به سپاه سربزنند که چگونه به ضرورت برپایی یک جنگ و ترجیحاْ با عربستان تأکید می‌کنند.

اجازه بدهید به چند نمونه از این دست اشاره کنیم. پایگاه خبری سیاسی آرمان‌ پرس از جمله سایت‌هایی است که زیر نظر عوامل وابسته به سپاه اداره می‌شود و آن گونه که از ظواهرش پیداست از امکانات مالی و لجستیکی بسیار گسترده برخوردار است.

مدیر این سایت که جوانکی بسیجی است در مصاحبه‌ای تأکید می‌کند: «سیاست جنگ طلبی را به عنوان صدر کار تعریف کرده ایم…. بزرگ‌ترین آمال ما این است که اسباب "وقاتلو هم حتی تا تکون فتنه” باشیم.» (مصاحبه مدیرمسئول آرمان پرس با خبرگزاری آریا تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۳۹۴)

همین سایت خبری با شکوه از تلاش‌های دیپلماتیک برای حل مشکلات به مسؤلان توصیه می‌کند: «مردم را برای جنگ و جهاد آماده کنید/قطعا جنگ خواهد شد….. تا به کی باید فریاد توافق سر داد و از جنگ فرار کرد؟ مباحث مذاکره و تحریم تا به کجا؟ چرا ملت را درگیر تورم و رفاه و بیمه کرده ایم؟ و چرا هیچ کس خبری از جهاد پیش رو دم نمیزند؟ جهاد و جنگی که قطعا اتفاق خواهد افتاد.» (آرمان پرس: ۱۱ خرداد ۱۳۹۴)

و بالاخره چند روز قبل از حمله به کنسولگری و سفارت عربستان در مشهد و تهران و به آتش کشیدن آن طی تحلیلی به مسئولان جمهوری اسلامی توصیه می‌کند: «مسؤلین نه تنها از تهدیدات عربستان نترسند بلکه استقبال کنند زیرا در حال حاضر ورود رسمی ایران به یک جنگ خارجی بسیار مفید است» (پیامک‌های خبری آرمان‌پرس ۴ ژانویه ۲۰۱۶)


مطالب مرتبط
نظرات بینندگان l_sar_comment
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱۲
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۶ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۳
5
19
ظاهرا که درست گفته!
پاراگرافهای آخر، نقل قول هست. مشخصه که جوابی ندارید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۳ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۴
3
9
"مدیر این سایت که جوانکی بسیجی است در مصاحبه‌ای تأکید می‌کند: «سیاست جنگ طلبی را به عنوان صدر کار تعریف کرده ایم…. بزرگ‌ترین آمال ما این است که اسباب "وقاتلو هم حتی تا تکون فتنه” باشیم.» (مصاحبه مدیرمسئول آرمان پرس با خبرگزاری آریا تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۳۹۴)"

خریت نه تنها علف خوردن است!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۴۲ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۹
چه بسیجی ای؟
والا ما هم از سال 60، عضو فعال بسیجیم. ولی همچین افکاری رو مردود و احمقانه میدونیم. وظیفه ی بسیج خدمت بی منت، به مردم است و لا غیر.
امثال ایشون کاسب هستن.
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۰۴ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۵
2
15
من این تحلیل رو از سایت کلمه خوندم و الان که تیتر های سایت آرمان پرس رو نگاه میکنم مطمعن شدم که کاملا درست نوشته و شما تا خون مردم رو نریزید راضی نمیشید .گمان میکنم شما و امثال شما هر صبح که از خواب بلند میشید در این فکرید که خنجرتون رو چطور در پهلوی مردم فرو کنید.لعنت خدا بر شما
پروانه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۰ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۶
10
7
احسنت
وقتی ضد انقلاب همچین مطلبی می نویسند حقانیت جبهه روشن تر می شود
ناشناس
|
United States
|
۰۲:۱۲ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۹
7
8
بنده با دیدن خشم سایت کلمه کاربر سایت شما شدم

درود بر شما که آب در خوابگه موران ریختید ادامه دهید که بوی سوزش ضدانقلاب بلند شده است
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۵ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۳
3
8
من فقط به اعتبار سایت کلمه وارد این صفحه سایت شما شدم ، به نظر من درست گفته است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۴ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۳
10
2
زنده باد آرمان پرس.این حرکت دشمن نشان از درستی راه شماست.
urmia
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۲۰ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۸
2
6
پر بیراه نگفته. وقتی چوپانی را گرفته و بیاوریم و در ازای این جملات مدیر مسئول روزنامه ای کنیم چنین خواهد شد. از این جوانکان بسیارند که بجای شاگرد نانوایی یا کارگری در میدان اکنون بر بعضی مصادر تکیه زده اند فقط بواسطه ادای این جملات
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۳ - ۱۳۹۵/۰۱/۰۸
0
0
در اين نوشته خود سطر اول كاملا درست نوشته ايد اما فقط جاى اسم سايت خودتان متاسفانه اسم سايت كلمه را نوشته ايد
ناشناس
|
-
|
۱۳:۱۵ - ۱۳۹۵/۰۲/۰۶
1
1
این سایت پر از چرندیات هست... حالم بهم خورد// هوووووق
مینا خانم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۳ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۷
0
0
باسلام خدمت شما خوب سایت کلمه کجای حرفهاش غلط و اشتباه هستش؟خوب اون بدبختا که بیشتر به فکر ابروی نظام هستن متاسفانه حکایت این اوباش متعرض به سفارت عربستان همان ضربه دوست نادان است که کاری تر از صد زخم دشمن دانا هستش و حکایت دوستی خاله خرسه را یاداوری میکند
ضمنا مدیر مسول ارمان پرس هم اگر میتواند خوب بیاید از خودش دفاع کند هرچند که جملات خود گویای واقعیت هستن و جای دفاعی نگذاشته اند
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل