کد خبر: ۳۲۳۸
تاریخ انتشار: ۲۵ فروردين ۱۳۹۴ - ۱۳:۱۲
روسیه تسلیم شد / ابعاد حضور اس 300 در مرزهای ایران
عملا توان موشکی ضد هوایی و سطح به هوای جمهوری اسلامی به حد غیر قابل تصوری می رسد و می توان گفت آسمان هوایی ایران برای هر متجوازی به مرگبار ترین آسمان منطقه تبدیل خواهد شد . . .

آرمان پرس – گروه دفاعی : روز گذشته خبری در سانه های معتبر بین المللی منتشر شد که به سرعت به تیتر یک بسیاری از این رسانه ها تبدیل شد . این خبر امنیتی اگر چه کوتاه بود اما بسیاری از نگاه های بین المللی را به سوی ایران چرخاند و کار را به جایی رساند که جان کری وزیر خارجه آمریکا ناچار شد به سرعت با همتای روسی خود تماس تلفنی برقرار کند . اما این خبر چه بود؟ ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه با ابلاغ دستوری ممنوعیت فروش سامانه موشکی اس 300 را به جمهوری اسلامی لغو کرد .

به گزارش خبرنگار ما همین دستور کوتاه پوتین کافی بود که سرتیتر بسیاری از خبرگزاری های جهان به این موضوع اختصاص یابد . در متن اطلاعیه منتشر شده در سایت رسمی کاخ کرمیلن آمده است: سامانه موشکی اس 300 از روسیه به ایران به صورت زیر منتقل می شود. از خاک روسیه به صورت هوایی و در خارج از روسیه از طریق کشتی ها و هواپیماهای زیرپرچم این کشور تا ایران منتقل می شود.

بنا بر این گزارش این موضوع از آن جایی اهمیت دارد که این دستور همزمان با سفر دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان به روسیه و در آستانه سفر وزیر دفاع جمهوری اسلامی به این کشور صادر شده است و پس از گذشت پنج سال به کدورت رابطه دفاعی تهران – مسکو پایان می دهد . سال 2010 بود که دیمیتری مدودف رئیس جمهور سابق روسیه با ابلاغ فرمانی از فروش سامانه موشکی اس 300 که سه سال قبل از آن قرارداد فروشش به ایران به ارزش 800 میلیون دلار بین مقام های رسمی دو کشور به امضا رسیده بود به بهانه تحریم های شورای امنیت سازمان ملل متحد جلوگیری کرد . در آن سال بهانه روسیه و بسیاری از کشورهای غربی این بود که ایران با دسترسی به این موشک پیشرفته عملا ضمن افزایش توان در حفاظت از مراکز حساس نظامی و اتمی خود به قدرت قوی امنیتی در منطقه بدل خواهد شد . پس از دستور مدودف اگرچه برخی روابط نظامی دو کشور رو به کدورت نهاد اما با رونمایی جمهوری اسلامی ایران از موشک های باور 373 با توان نقطه زنی حساس تر از مدل مشابه روسی عملا حیرت بسیاری از کارشناسان نظامی دنیا را بر انگیخت .

حال در شرایطی پوتین دستور لغو ممنوعیت فروش اس 300 به ایران را بر اساس قرارداد تسلیحاتی مشترک دو کشور اعلام کرده است که ایران اهداف مورد نظر خود در قبال دسترسی به این موشک را محقق کرده است اما با ورود اس 300 با خاک کشورمان و در کنار موشک های باور 373 که در اختیار پدافند هوایی خاتم الانبیا(ص) قرارداد عملا توان موشکی ضد هوایی و سطح به هوای جمهوری اسلامی به حد غیر قابل تصوری می رسد و می توان گفت آسمان هوایی ایران برای هر متجوازی به مرگبار ترین آسمان منطقه تبدیل خواهد شد .

سامانه اس 300 یک سامانه موشکی سطح به هوای پیشرفته است که اگرجه بیش از سه دهه قبل در نیروی هوایی شوروی سابق عملیاتی شده بود اما با بهبود عملکردش اکنون به یکی از پیشرفته ترین سامانه های ضدهوایی جهان تبدیل شده است . این سامانه که در ابتدا برای رهگیری هواپیماها و موشک های کروز طراحی شده بود اکنون توان رهگیری موشک های بالستیک را هم دارد . این موشک مرگبار که در کمتر از 5 دقیقه عملیاتی می شود توان رهگیری بیش از 100 هدف و درگیری با 12 هدف را دارد .

در همین زمینه سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در این زمینه تاکید کرد که فروش و تحویل این سامانه به ایران خطر و تهدیدی علیه هیچ کشور دیگری نیست. اما در عین حال وزارت خارجه آمریکا نگرانی خود را از این دستور پوتین آشکارا اعلام کرده است . به نظر می رسد با تجهیز ایران به موشک های اس 300 ایران دست برتر کشورمان در مسائل نظامی بتواند در آینده مذاکرات هم تاثیرگذار باشد .

مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل