کد خبر: ۳۳۸۸
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردين ۱۳۹۴ - ۱۳:۲۰
امام امت : محرمانه نداریم / وزارت خارجه : محرمانه است
معلوم نیست چرا تیم ایرانی حاضر در مذاکرات از انتشار یک فکت شیت که تنها حاکی از نوع نگاه کشورمان در مذاکرات و نه یک متن الزام آور است تا این حد ترس و واهمه دارد که حتی حاضر است با نظر صریح رهبر انقلاب مقابله کند اما یک متن ساده را منتشر نکند . . .

آرمان پرس – گروه سیاسی : در حالی که با تاکید صریح امام خامنه ای مبنی بر انتشار محتوای مذاکرات لوزان در قالب فکت شیت ایرانی هنوز پس از گذشت بیش از دو هفته از این مذاکرات وزارت خارجه به بهانه های مختلف از زیر بار انتشار این متن فرار می کند اما روز گذشته پایگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار رهبر معظم انقلاب با انتشار دوباره متن سخنان معظم له در دیدار مداحان با تاکید بر نکته محرمانه نداریم تلاش کرد مهم ترین نکته حضرت آقا را در این دیدار برای مسئولان وزارت خارجه که خود را به خواب زده اند یادآوری کند .

به گزارش خبرنگار ما امام خامنه ای در این دیدار که چند روز پس از توافقات لوزان صورت گرفت به صراحت تاکید کردند : " مسئولین باید بیایند مردم را و بخصوص نخبگان را از جزئیّات و واقعیّات مطّلع کنند؛ ما چیز محرمانه نداریم، چیز مخفی نداریم. این مصداق همدلی با مردم است؛ همدلی و هم‌زبانی که ما گفته‌ایم، همدلی یک چیز زورکی نیست، یک چیز دستوری نیست که کسی دستور بدهد که مردم همدلی کنید، مردم هم بگویند چشم، این همدلی نمیشود؛ همدلی مثل یک گل است، مثل یک نهال و بوته‌ی گل است، باید نهال را نشاند در زمین، بعد از آن مراقبت کرد، آن را آبیاری کرد، از لطمه زدن به آن باید جلوگیری کرد تا این همدلی رشد کند؛ بدون این، همدلی نخواهد شد. همدلی از هم‌زبانی هم بهتر است، هم‌زبانی هم خوب است."

 پس از این تاکید صریح حضرت آقا نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز در جلسه غیر علنی با وزیر امور خارجه از وی خواستند گزاره برگ ایرانی مذاکرات صورت گرفته در لوزان سوئیس را به صورت عمومی منتشر کنند و ظریف نیز قول داد به زودی پایگاه اطلاع رسانی وزارت تحت نظرش این متن را منتشر کند . حتی کار تا جایی پیش رفت که علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی در گفت و گو با خبرنگاران تاکید کرد متن فکت شیت ایرانی آماده شده است و به صورت محرمانه در اختیار ظریف قرار دارد و در صورت لزوم منتشر می شود .

برخی از تحلیل گران دولتی برای حمایت از تیم مذاکره کننده مورد علاقه شان و انحراف اذهان عمومی در روزهای اخیر این تحلیل را به وجود آورده اند که انتشار یک فکت شیت ساده چه ارزشی دارد و مهم نظرات رئیس و اعضای تیم مذاکره کننده است که پیش از این در رسانه ها منعکس شده است . این موضوع اما از آن جایی با اهمیت می شود که میبینیم وزارت خارجه آمریکا تنها ساعاتی پس از پایان سخنرانی ظریف و موگرینی در دانشکده پلی تکنیک لوزان متن فکت شیت مورد نظر خود را روی سایت خود قرار می دهد و با یک برنامه ریزی دقیق رئیس جمهور آن کشور کنفرانس مطبوعاتی برگزار می کند اما مسئولان تیم مذاکره کننده ما که از رکن رسانه و هدایت افکار عمومی به شدت غافل هستند نه تنها از از پاسخ گویی های شفاف دوری کردند بلکه از زیر بار انتشار یک فکت شیت ایرانی به بهانه های مختلف و بعضا کودکانه فرار کردند .

معلوم نیست چرا تیم ایرانی حاضر در مذاکرات از انتشار یک فکت شیت که تنها حاکی از نوع نگاه کشورمان در مذاکرات و نه یک متن الزام آور است تا این حد ترس و واهمه دارد که حتی حاضر است با نظر صریح رهبر انقلاب مقابله کند اما یک متن ساده را منتشر نکند . این متن که می توانست بلافاصله بعد از مذاکرات منتشر شود و تا این حد برای کشور حاشیه سازی نکند حالا به موضوع روز کشور تبدیل شده است . روز گذشته نوبخت در حالی بار دیگر تاکید کرد که در صورت لزوم متن بیانیه را دولت منتشر می کند که معلوم نیست چه کسی این الزام را برای دولتمردان تعیین می کند چرا که امام خامنه ای به صراحت با بیان اینکه موضوع محرمانه ای با مردم نداریم نظر خودشان را برای انتشار فکت شیت اعلام کرده اند اما وزارت خارجه هنوز می خواهد با محرمانه نمایی این فکت شیت به نوعی از زیر بار این نظر صریح شانه خالی کند . آیا به راستی موضوعاتی در مذاکرات وجود دارد که تیم مذاکره کننده از بیان علنی آن که در مذاکرات بعدی دردسرساز شود وحشت دارد ؟

مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل