کد خبر: ۳۵۳۸
تاریخ انتشار: ۲۹ فروردين ۱۳۹۴ - ۱۳:۰۷
در حاشیه یک دستور عجیب و غریب برای عدم تجمع
اعتراض در واقع حق طبیعی مردمی است که می خواهند خشم خود را از وقایعی که این روزها به دست عمال سعودی انجام می پذیرد اعلام کنند و رویای آشتی جویانه این وزارتخانه با همه کشورهای دنیا نباید باعث از بین رفتن عزت ملی کشورمان شود . . .

آرمان پرس – گروه سیاسی : سید حسین هاشمی استاندار تهران صبح امروز در خبری عجیب اعلام کرد که به دلیل مخالفت وزارت امور خارجه کشورمان هرگونه تجمع اعتراضی مقابل سفارت عربستان در تهران ممنوع بوده و از برگزاری آن جلوگیری به عمل می آید . این خبر در حالی اعلام می شود که موضوع حمله عربستان سعودی و هم پیمانانش به یمن و همچنین ماجرای تجاوز دو مامور سعودی به نوجوانان ایرانی در فرودگاه جده در هفته های گذشته هر انسان آزاده ای را نسبت به تحرکات عربستان دچار نفرت می کند اما وزارت خارجه کشورمان با این شبه دستور به استانداری حتی حق یک اعتراض ساده را از مردم گرفته است .

اقدامات عربستان سعودی در قبال کشورهای مسلمان و به خصوص عملکرد این کشور در قبال همسایگان خود همواره با اعتراض های گسترده در داخل کشورمان روبرو بوده است اما تا کنون ریاض و تهران هر دو ترجیح داده بودند با همه اختلافات مشترک و حتی منطقه ای با احترام متقابل با یکدیگر برخورد کنند اما به مانند همه اتفاق های گذشته بین دو کشور این بار باز هم عربستان سعودی بود که با ماجرای تجاوز به دو نجوان روابط دو کشور را به سمت تیره شدن سوق داد . از سوی دیگر تجاوز نظامی سعودی ها به خاک همسایه جنوبی شان یمن نیز از نگاه جمهوری اسلامی به عنوان حامی اصلی ملت های مظلوم در سرتاسر جهان کار را تا جایی پیش برد که رهبر معظم انقلاب در اظهاراتی صریح مقامات عربستانی را مورد خطاب قرار داد .

امام خامنه ای در بخشس از سخنرانی شان تاکید کرده بودند : " سعودی‌ها بدعت بدی گذاشتند در این منطقه و البتّه خطا کردند، اشتباه کردند. کاری که امروز دولت سعودی در یمن دارد انجام میدهد، عیناً همان کاری است که صهیونیست‌ها در غزّه انجام دادند. دو جنبه دارد: یکی اینکه جنایت است، نسل‌کشی است، قابل تعقیبِ بین‌المللی است، بچّه‌ها را میکشند، خانه‌ها را خراب میکنند، زیربناها را نابود میکنند، ثروتهای ملّی را در یک کشور از بین میبرند؛ خب، این یک جنایت بزرگ است؛ این یک طرف قضیّه است؛ طرف دیگر قضیّه این است که سعودی‌ها در این مسئله خسارت خواهند کرد، ضرر خواهند کرد و به‌هیچ‌وجه پیروز نخواهند شد. دلیل خیلی واضحی دارد؛ دلیلش این است که توانایی‌های نظامی صهیونیست‌ها چندین برابر توانایی نظامی این سعودی‌های کذا و کذا [است]؛ چندین و چند برابر اینها، آنها توانایی نظامی داشتند؛ طرف مقابل آنها هم غزّه‌ی یک وجبی بود."

ایشان در بخش دیگری تصریح کردند : " اینها قطعاً ضربه خواهند خورد؛ قطعاً بینی سعودی‌ها به خاک مالیده خواهد شد. ما با سعودی‌ها اختلافات متعدّدی در مسائل گوناگون سیاسی داریم؛ امّا این را همیشه میگفتیم که سعودی‌ها در کار سیاست خارجی‌شان یک وقار و متانتی نشان میدهند؛ این وقار و متانت را هم از دست دادند. چند جوان بی‌تجربه، امور آن کشور را در دست گرفتند و دارند آن جنبه‌ی توحّش را غلبه میدهند بر جنبه‌ی متانت و ظاهرسازی؛ این به ضررشان تمام خواهد شد. من هشدار میدهم به سعودی‌ها، از این حرکت جنایت‌آمیزی که در یمن میکنند باید دست بردارند؛ این در این منطقه قابل قبول نیست. "

حال در شرایطی که با تاکید صریح امام امت در موضوع حمله نظامی عربستان و از سوی دیگر ناراحتی شدید افکار عمومی از حادثه جده حق اعتراض عمومی در جلوی سفارت کشور خاطی به عنوان دیپلماتیک ترین شیوه اعتراض مردمی به عربستان به شمار می رود وزارت خارجه که ظاهرا دل خوشی از تیره شدن این روابط ندارد را وادار به جلوگیری از این اعتراض ها به هر قیمتی کرده است . وزارت خارجه باید این نکته را بداند که این اعتراض در واقع حق طبیعی مردمی است که می خواهند خشم خود را از وقایعی که این روزها به دست عمال سعودی انجام می پذیرد اعلام کنند و رویای آشتی جویانه این وزارتخانه با همه کشورهای دنیا نباید باعث از بین رفتن عزت ملی کشورمان شود . آیا به راستی اگر یکی از دو نوجوان مورد تجاوز قرار گرفته در خاک عربستان و یا یکی از کودکانی که این روزها در یمن زیر موشک های جنگنده های سعودی کشته می شوند فرزند یکی از مدیران ارشد وزارت خارجه بود باز هم این وزارتخانه ترجیح می داد چنین دستوری را به استانداری تهران به عنوان یکی از مراجع اصلی برگزاری مجوز تجمع بدهد ؟ چرا برای خوش آمد کشوری که اکنون در جایگاه متهم قرار دارد مردم ما نباید حتی بتوانند روبروی سفارتخانه آن کشور (که البته این روزها خالی از افراد و اسناد شده است) دست به تجمع و اعتراض بزنند. /

نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل