کد خبر: ۳۶۱۰
تاریخ انتشار: ۳۰ فروردين ۱۳۹۴ - ۱۱:۳۸
آقای جهانگیری بین جایگاه دولتی و حزبی فرق هست
اظهاراتی از این دست که شب گذشته مطرح شد نه حرف مردم بلکه سناریوی پوسیده و نخ نما شده ی اصلاح طلبان است که هربار به همین شکل و در آستانه انتخابات ها مطرح می شود . . .

آرمان پرس – گروه سیاسی : صحبت های روز گذشته اسحاق جهانگیری معاون اول رئیسجمهور در جایگاه رئیس شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی بار دیگر شایعات و حواشی گسترده پیرامون عملکرد انتخاباتی دولت یازدهم برای انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی را پر رنگ تر کرد چه اینکه صحبت های مستقیم انتخاباتی جهانگیری به خوبی نشان داد که دولت به صورت همه جانبه خود را آماده به دست گرفتن صندلی های سبز رنگ بهارستان می کند .

به گزارش گروه سیاسی پایگاه خبری تحلیلی آرمان پرس معاون اول رییس جمهور در این دیدار که در مجموعه سعدآباد برگزار شد، در ابتدای سخنان خود با اشاره به این که حزب کارگزاران سازندگی کارهای خوبی انجام داده است، به ضعف کار حزبی در ایران اشاره کرد و گفت: این ضعف باعث شده است که همیشه با یک جامعه ضعیف و یک دولت قوی روبرو باشیم. لذا اگر در این جامعه احزاب تقویت شوند، جامعه می تواند به واسطه نهادهای مدنی نقش آفرینی موثری داشته باشد. در این پروسه حزب کارگزاران به جهت سابقه می تواند نقش بیشتری را در جامعه ایفا کند. ما به دوری از ا افراط گرایی نیاز داریم. راهکار این امر هم وجود احزاب و کار حزبی قوی در کشور است تا به جامعه قدرتمند برسیم. رئیس شورای مرکزی حزب در ادامه سخنان خود با تاکید بر این که کارگزاران دارای دو ویژگی مثبت است، افزود: اولین ویژگی آن کار حزبی قوی است. این حزب در این امر تجربیات خوبی دارد. دومین ویژگی هم ارتباط و نزدیکی آن به دولت است. کارگزاران تا پیش از این تلاش می کرد که نقش میانجی را در معادلات سیاسی ایفا کند. به نظر می رسد کارگزاران امسال باید این نقش را بیش از پیش ایفا کند، زیرا امسال سال انتخابات است، اگر مجلس خوبی شکل نگیرد کار دولت ناتمام خواهد بود.

جهانگیری در ادامه با تاکید بر این که همه گروه‌های سیاسی درون کشور حق شرکت در انتخابات را دارند و این حق برای آنها محفوظ است گفت: خبرهایی که به ما می رسد این است که مخالفان دولت و وزرای پیشین به صورت جدی در اغلب استا‌نها مشغول فعالیت های انتخاباتی شده اند. این هیچ ایرادی ندارد و حق آنهاست، اما متاسفانه روش نامانوسی را در پیش گرفته اند که این نه تنها خوب نیست که مضر منافع ملی است. وی افزود: مخالفان دولت به صورت جدی به دنبال ایجاد نگرانی در بین نیروهای معتدل هستند. تهدیدات مختلفی صورت می گیرد. تلاش می شود نیروهای مردمی و معتدل شهرستان ها از کاندیداتوری روی گردان شوند. به آنها القا می شود که اگر در انتخابات کاندیدا شوند یا فعالیت های خود را آغاز کنند با آنها برخورد می شود. اصلاح طلبان و نیروهای معتدل و حامیان دولت توجه داشته باشند که نباید فریب این جوسازی ها را بخورند. باید مقاومت کرد. معاون اول رییس جمهور تاکید کرد: انتخابات مجلس باید با سلامت کامل برگزار شود. باید مردم را ترغیب کرد تا در انتخابات شرکت کنند. در آخرین نظرسنجی های صورت گرفته اصلاح طلبان وضعیت خوبی داشتند. البته برخی نیز به مدیریت انتخابات هم اشاره می کنند و نگران رد صلاحیت ها و مدیریت انتخابات هستند. امیدوارم این مسایل با مذاکرات حل شود. باید دغدغه ها را به حداقل برسانیم. دولت به دنبال این است که انتخابات در سلامت برگزار شود و دغدغه ها از بین برود و آحاد مردم بی هیچ نگرانی امکان شرکت در انتخابات را داشته باشند. نباید گذاشت مردم مایوس شوند. نباید گذاشت چنین فضایی شکل بگیرد.

به نظر می رسد صحبت های اسحاق جهانگیری و به میدان آمدن رسمی او در عرصه اظهار نظر انتخاباتی در جایگاه رئیس شورای مرکزی یک حزب سیاسی به نوعی آماده باش انتخاباتی دولت به طرفداران و حامیان خود به شمار می رود چرا که فردی در جایگاه معاون اول رئیس جمهور و هماهنگ کننده اصلی دولت اکنون از موضوع مدیریت انتخابات و لزوم روی کار آمدن مجلسی همسو با دولت سخن به میان می آورد . البته همه دولت های قبل نیز در زمان حضورشان در خیابان پاستو نیم نگاهی به فتح صندلی های خانه ملت داشته اند اما بیشتر ترجیح می دادند در لوای جلسات محفلی و غیر علنی به انجام این موضوع بپردازند اما ظاهرا دولت یازدهم باکی ندارد که این فعالیت های را در علن ادامه دهد .

اما سوال اصلی که در این میان مطرح می شود این است که چرا فردی مانند جهانگیری که به خوبی از مناسبات سیاسی کشور آگاهی دارد با طرح برخی شبهه ها از هم اکنون تلاش دارد تیم همسو با دولت را ترغیب به حضور در فضا کند ؟ آیا به نظر ایشان به عنوان یک مقام مسئول بلند پایه مطرح کردن بحث رد صلاحیت ها و مدیریت انتخابات در مقطع فعلی چه دلیلی دارد ؟ مگر این دولت با تایید شورای نگهبان در سال 92 انتخاب نشده است که حالا در شرایطی که 10 ماه تا انتخابات مجلس مانده است نگرانی بی مورد خود را از رد صلاحیت ها اعلام می کند؟ از سویی موضوع مدیریت انتخابات هم که به خود دولت و وزارت کشور مربوط می شود حال آقای جهانگیری از چه چیزی اظهار نگرانی می کند؟

معاون اول رئیس جمهور باید بداند که مردم نه تنها مایوس نیستند بلکه در هر انتخاباتی پر شور تر از گذشته برای تعیین سرنوشت خود به میدان می آیند و اظهاراتی از این دست که شب گذشته مطرح شد نه حرف مردم بلکه سناریوی پوسیده و نخ نما شده ی اصلاح طلبان است که هربار به همین شکل و در آستانه انتخابات ها مطرح می شود . اگر به راستی آقای جهانگیری توان تفکیک مسئولیت دولتی و حزبی خود را ندارند بهتر است با یکی از این جایگاه ها خداحافظی کند تا با اظهاراتی از این دست برای نظام حاشیه سازی نکنند .

 

مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل