کد خبر: ۳۷۲۸
تاریخ انتشار: ۳۱ فروردين ۱۳۹۴ - ۱۲:۵۰
تعداد نظرات: ۱ نظر
آرمان پرس بررسی می کند :
در همین راستا حضور مشاوره ای و مستشاری جمهوری اسلامی در بسیاری از جنگ های حساس منطقه ای از جمله عراق و سوریه در کنار افزایش دیپلماسی دفاعی وزارت دفاع را می توان گام مهمی برای اقتدار عمومی کشور ارزیابی کرد . . .

آرمان پرس – گروه سیاسی : سردار حسین دهقان وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران صبح امروز وارد باکو شد و از سوی معاون وزیر دفاع جمهوری آذربایجان، مورد استقبال قرار گرفت این خبری است که امروز در صفحه اول بیشتر خبرگزاری های رسمی دو کشور کار شده است اما موضوع از آن جایی اهمیت پیدا می کند که بدانیم وزیر دفاع کشورمان چند روز قبل هم سفری با هدف تقویت همکاری های دفاعی به کشور روسیه داشت که دستاورد آن سفر دستور لغو ممنوعیت فروش سامانه اس 300 از سوی مقامات روسیه به کشورمان شد . موضوعی که اگرچه در داخل به عنوان یک دیپلماسی موفق دفاعی از آن یاد شد اما بسیاری از دشمنان کشورمان را به ترس و واهمه وا داشت .

به گزارش خبرنگار ما اگرچه از ابتدای روی کار آمدن دولت تدبیر و امید سیاست اصلی این دولت بر حوزه روابط خارجی استوار شده است اما دکترین نظامی جمهوری اسلامی ایران هیچ گاه محدود به دولت ها نبوده است و به صورت سیاستی مستقل از سوی ارکان نظام پیگیری می شده است . وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح هم با وجود عضویت رسمی در دولت به عنوان یک هماهنگ کننده و تامین کننده نیاز نیروهای مسلح شناخته می شود و تابع دیدگاه های نیروهای مسلح کشورمان است . با این وجود حضور وزارت دفاع در عرصه دیپلماسی دفاعی و فعال شدن شخص وزیر برای سفر به کشورهای منطقه ای و ایجاد پیمان های امنیتی و دفاعی را می توان به فال نیک گرفت چرا که از این دیپلماسی بسیاری از کشورهای دوست ایران می توانند به نحو احسن استفاده کنند و از طرفی هم ایران نیازهای دفاعی خود را تامین کند . سفر اخیر دبیر شورای عالی امنیت ملی و وزیر دفاع کشورمان به کشور روسیه که با استقبال مناسب مقامات امنیتی و حتی سیاسی روسیه روبرو شد و منجر به دستور پوتین رئیس جمهور آن کشور برای تحویل سامانه پدافند هوایی اس 300 به جمهوری اسلامی گشت را می توان در همین زمینه ارزیابی کرد .

از سویی صبح امروز هم وزیر دفاع با ورود به جمهوری آذربایجان قصد دارد روابط دفاعی دو کشور را ارتقاء بخشد . بررسی راه های گسترش روابط دفاعی دو کشور، تبادل نظر پیرامون مسائل دوجانبه، منطقه ای و بین المللی از جمله اهداف سفر وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران به باکو اعلام شده است .

باید دانست که نقش نیروهای مسلح پویا و قوی در هر کشوری به عنوان یکی از عوامل اصلی اقتدار آن کشور به خصوص در عرصه های بین المللی به شمار می رود . امنیت به عنوان یکی از زیر ساخت های اصلی توسعه و تعالی بخش عظیمی از رویکرد خود را مدیون حضور نیروهای مسلح مقتدر است و در همین راستا امروز جمهوری اسلامی به عنوان یک قدرت منطقه ای و قدرت نوظهور در عرصه جهانی قطعا در این باره باید بسیار مهیا باشد . صحبت های روز گذشته امام خامنه ای در جمع فرماندهان ارتش جمهوری اسلامی ایران را هم که تاکید فرموده بودند به عنوان یک دستور نیروهای مسلح باید روز به روز بر توان دفاعی و امنیتی کشور بیافزایند نیز به همین علت بوده است . اگر امروز دیپلمات های کشورمان به راحتی سر میز مذاکرات سیاسی خود می توانند از مواضع اصولی و به حق کشورمان دفاع کنند این از آن جهت است که عقبه یک توان عظیم دفاعی را پشت خود احساس می کنند و از آن جهت می توانند از خواسته های خود عقب نشینی نکنند .

البته دکترین نظامی امنیت آفرین کشورمان در سطح منطقه و حمایت همه جانبه ایران از ملت های مستضعف نیز نشان داده است که نگاه ایران به این موضوع نه تنها یک نگاه اقتدار آفرین اما دفاعی بوده است بلکه کشورمان خواستار برقراری امنیت در همه کشورهای جهان از جمله منطقه پرتنش غرب آسیا است . در همین راستا حضور مشاوره ای و مستشاری جمهوری اسلامی در بسیاری از جنگ های حساس منطقه ای از جمله عراق و سوریه در کنار افزایش دیپلماسی دفاعی وزارت دفاع را می توان گام مهمی برای اقتدار عمومی کشور ارزیابی کرد . چه اینکه کشورهای غربی هم با مشاهده همین توان و بنیه دفاعی و اقتدار کشورمان خواب حمله نظامی به ایران اسلامی را هم در سر نمی پرورانند و اگرچه در برخی شعارهای سیاسی خود از حمله به ایران سخن می گویند اما تحلیل گران نظامی آنها فکر حمله به ایران را موجب جنگ جهانی سوم و نابودی بسیاری کشورهای متجاوز می دانند . /

مطالب مرتبط
نظرات بینندگان l_sar_comment
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
یه دوست
|
ROMANIA
|
۱۵:۱۷ - ۱۳۹۴/۰۱/۳۱
0
0
تحلیلی ساده و جالبی بود ولی ای کاش به اشکالات نگارش اول متن هم دقت می کردید و رفع میشد.
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل