کد خبر: ۳۸۰۸
تاریخ انتشار: ۰۱ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۱۱:۴۶
«بشار اسد»، رئیس‌جمهوری سوریه در مصاحبه‌ای که روز دوشنبه بخش‌های مختصری از آن منتشر شده بود گفته گروه تروریستی موسوم به «دولت اسلامی عراق و شامات» یا داعش سال 2006 تحت نظارت آمریکایی‌ها ایجاد شده است.
 آرمان پرس:
طبق گزارش خبرگزاری فرانسه آقای اسد در این مصاحبه با بیان اینکه حضور نیروهای حزب‌الله در کنار ارتش سوریه به دعوت دمشق انجام شده هر گونه حضور نیروهای ایرانی در کشورش را تکذیب کرد.

وی در این مصاحبه که روز دوشنبه پخش شد گفت: «ما حزب‌الله را دعوت کردیم، اما ایران را نه؛ هیچ نیروی ایرانی در سوریه حضور ندارد و آنها سربازی نفرستاده‌اند.»

وی از فرانسه و دولت‌های غربی به خاطر حمایت از معارضان سوریه و اطلاق عنوان «معارضان معتدل» به این گروه‌های افراطی انتقاد کرد و درباره ایجاد گروه تروریستی داعش هم گفت: «گروه داعش سال 2006 تحت نظارت آمریکا در عراق تشکیل شد. داعش از عراق به سوریه آمد چرا که هرج و مرج، مسری است.»

رئیس‌جمهوری سوریه گفت: «آیا ارسال سلاح به تروریست‌ها و حمایت از آنها اقدامی دموکراتیک است؟ پس آیا من هم حق دارم از تروریست‌هایی که به (دفتر مجله) شارلی‌ابدو حمله کردند، حمایت بکنم؟»

بشار اسد در ادامه در جدیت ائتلاف ضد داعش تحت رهبری آمریکا برای مقابله واقعی با این گروه تروریستی ابراز تردید کرد و به ناکارآمدی‌های آن اشاره کرد.  

رئیس دولت سوریه گفت: «اگر شما تعداد حملاتت هوایی نیروهای ائتلاف که شامل 60 کشور هستند را با حملات کشور کوچک ما مقایسه کنید می‌بینید که گاهی ما در یک روز 10 برابر آنها حمله انجام می‌دهیم؛ آیا این جدی است؟»

بشار اسد ادامه داد: «برای آنها 4 ماه طول کشید تا شهری در مرز ترکیه که رسانه‌هایشان به آن کوبانی می‌گویند را آزاد کنند. چطور می‌توان گفت این ائتلاف، اثربخش است؟ آنها جدی نیستند و به همین خاطر است که به هیچ‌کس در منطقه کمک نمی‌کنند.»

رئیس‌جمهور سوریه در پاسخ به ادعای مجری تلویزیون فرانسه مبنی بر استفاده نیروهای امنیتی سوریه از بمب‌های بشکه‌ای یا حملات شیمایی در استان «ادلب» گفت دمشق نیازی برای استفاده از این سلاح‌ها نمی‌بیند.

آقای بشار اسد گفت: «بمب بشکه‌ای چیست؟ ما از گاز کلرین استفاده نکرده‌ایم و نیازی هم به استفادهاز آن نداریم.»

رئیس دولت سوریه در پایان این گفت‌وگوی تلویزیونی گفت دمشق در صورتی که غرب «ما را متقاعد کند که از تروریست‌ها حمایت نمی‌کنند» پذیرای گفت‌وگو است. 

منبع: فارس
برچسب ها: بشار ، اسد ، سوریه
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل