کد خبر: ۳۹۶۴
تاریخ انتشار: ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۱۴:۱۴
وقتی بچه کوچک دست به دامان بزرگ تر می شود
خود وزیر خارجه این کشور همواره به ایراد مواضع ضد ایرانی شهره بود اما شرایط اقتدار امروز ایران در منطقه کار را به جایی رسانده است که خالد بن احمد را هم مجبور به اعتراف کرده است که برای بقای خود باید به دنبال روابط خوب با جمهوری اسلامی باشد . . .

آرمان پرس - گروه بین الملل : وزیر امور خارجه بحرین که در سال های اخیر به مواضع ضد ایرانی در محافل گوناگون بین المللی شهرت داشته است در اظهاراتی عجیب و قابل تحلیل و در آستانه آغاز پیش نویس توافق ایران با کشورهای های گروه 5+1 خواستار روابط خوب کشورش و همچنین کشورهای حاشیه خلیج فارس با ایران شد .

به گزارش خبرنگار ما وی که همواره تهران را به دخالت در امور داخلی کشورش و سایر کشورهای عربی متهم می‌کرد و برنامه هسته‌ای تهران را خطری برای امنیت منطقه می‌خواند، در آستانه توافق نهایی ایران و 5+1 درباره برنامه هسته‌ای،‌ مدعی شد که کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس به دنبال برقراری روابط حسنه با ایران هستند. بویژه اینکه ایران یک کشور همسایه است. این اظهارات "خالد بن احمد آل خلیفه" در شرایطی مطرح می شود که باراک اوباما سران کشورهای عربی را برای حضور در کمپ دیوید و تشریح توافق هسته ای با جمهوری اسلامی دعوت کرده است .

بنا بر این گزارش اظهارات وزیر خارجه کشور کوچک بحرین که سالها جزو خاک ایران به شمار می رفته و با دخالت انگلیسی ها امروز می تواند نام یک کشور را به خود ببیند از آن منظر قابل بررسی است که از سال 2009 که آل خلیفه تصمیم گرفت اعتراضات گسترده شیعیان نسبت به رفتارهای حکومتی را با سرکوب شدید پاسخ دهد و رهبران شیعه را به زندان بیاندازد روابط دو کشور به تیرگی گرایید اما ایران همواره با متانت و آرامش خواستار توجه به گفت و گو ها میان همه گروه های بحرینی بود . در همین حال مسئولان بلند پایه این کشور 1 میلیونی که مساحت آن از یکی از مناطق تهران هم کمتر است در همه این سالها به تهدید ایران پرداختند و از هر تریبون و فرصت حضوری به صحبت علیه کشورمان و نشر اتهامات پرداختند .

یکی از مهم ترین اتهامات حکومت دست نشانده بحرین علیه جمهوری اسلامی در در جریان اعتراضات گسترده سال 2011 روی داد . آن جایی که دولت بحرین رسما ایران را به دخالت در امور داخلی این کشور متهم کرد و در مقابل نیز کشورمان حضور نظامی و سرکوبگرانه عربستان سعودی در خاک بحرین و همچنین کشتار وحشیانه دولت این کشور علیه مردم خود را محکوم کرد . از سویی خود وزیر خارجه این کشور همواره به ایراد مواضع ضد ایرانی شهره بود اما شرایط اقتدار امروز ایران در منطقه کار را به جایی رسانده است که خالد بن احمد را هم مجبور به اعتراف کرده است که برای بقای خود باید به دنبال روابط خوب با جمهوری اسلامی باشد .

گفتنی است کشور بحرین متشکل از مجمع‌الجزایری است در حاشیه جنوبی خلیج فارس که با فاصله ای 195کیلومتری از ایران و 25 کیلومتری از شبه جزیره عربستان قرار دارد. بحرین از منظر اشتراکات تباری، فرهنگی، مذهبی و تاریخی نزدیک به ایران و به لحاظ جغرافیایی نزدیک به عربستان سعودی است. اکنون نیز بحرین و عربستان سعودی از طریق پل 25کیلومتری ملک فهد به هم متصل شده اند. از روی همین پل بود که نیروهای امنیتی سعودی برای سرکوب اعتراضات بحرینی‌ها عبور کردند. مقامات سعودی سعی می کنند مجمع الجزایر بحرین را ادامه طبیعی حضور خود در منطقه از ادوار دور جلوه دهند. امری که درستی تاریخی آن محل تردید بسیار است. در مقابل اما حضور و نفوذ معنوی و فرهنگی ایران چشمگیر است و این علی رغم بکار گیری سیاست ایران زدایی از خلیج فارس از سوی قدرتهای استعماری از حدود 2 سده پیش است. هم آل خلیفه و هم آل سعود نگران همین نفوذ ایران در منطقه اند. آنها چاره کار را در سرکوب شیعیان یافته‌اند. سیاستی که پایداری و توفیق آن در بلند مدت تردیدآمیز است.

نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل