کد خبر: ۳۹۷۶۲
تاریخ انتشار: ۰۲ تير ۱۳۹۵ - ۱۳:۰۰
درحالیکه گزارش‌هایی از تجمع شماری از هوادران عیسی قاسم، روحانی شیعه بحرینی، در اطراف خانه او منتشر شده، وزارت خارجه آمریکا نسبت به سلب تابعیت از او ابراز نگرانی کرده و شورای حقوق بشر سازمان ملل این اقدام را نادرست دانسته است.
آرمان پرس:جان کربی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته است که این وزارتخانه شواهدی در اثبات اتهامات منجر به تصمیم دولت بحرین در سلب تابعیت از شیخ عیسی قاسم در اختیار ندارد و به نظر نمی‌رسد که قبل از اتخاذ این تصمیم، به این فرد امکان پاسخگویی به اتهامات داده شده باشد.

وی گفته است که دولت آمریکا این موضوع را از نزدیک دنبال می‌کند و افزوده "نگرانی ما این است که چنین اقدامی ممکن است طرف‌های مختلف را از راه آشتی و گفتگو منحرف کند درحالیکه به اعتقاد ما، تنها از راه اصلاحات است که می‌توان تغییرات سیاسی مسالمت آمیزی را در واکنش به مطالبات تمامی مردم بحرین پدید آورد."

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که دولت این کشور "عمیقا نگران روش دولت بحرین در سلب تابعیت از اشخاص بدون طی مراحل قانونی موجه است که می تواند سابقه ای در ایجاد افراد فاقد تابعیت و وطن ایجاد کند."

کربی همچنین یادآور شده است که وزارت خارجه آمریکا گزارشی را در مود وضعیت حقوق بشر بحرین در دست تهیه دارد اما مشخص نکرد این گزارش چه موقعی منتشر خواهد شد.

بحرین و آمریکا روابط سیاسی نزدیکی دارند و مقر پایگاه ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده در منامه، پایتخت بحرین قرار دارد.

همچنین، سخنگوی شورای حقوق بشر سازمان ملل نیز تصمیم دولت بحرین به سلب تابعیت از شیخ قاسم را مورد انتقاد قرار داده و گفته است که چنین اقدامی "از لحاظ حقوق بین‌الملل ناموجه است." منشور جهانی حقوق بشر حق تمامی افراد به داشتن تابعیت را به رسمیت شناخته و تاکید دارد که نمی‌توان کسی را "به طور خودسرانه" از تابعیت یک کشور خلع کرد.

همزمان، رسانه‌های اجتماعی تصاویری را از واکنش گروهی از طرفداران عیسی قاسم نسبت سلب تابعیت از او منتشر کرده‌اند. در این تصاویر چند صد نفر دیده می‌شوند که در اطراف خانه شیخ قاسم تجمع کرده‌اند و او برای آنان دست تکان می‌دهد. براساس این گزارش‌ها، ماموران امنیتی در اطراف محل حضور دارند اما برای متفرق کردن این تجمع اقدامی نکرده‌اند.
برچسب ها: آمریکا
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل