کد خبر: ۴۰۷۷۴
تاریخ انتشار: ۲۰ تير ۱۳۹۵ - ۱۶:۰۰
بی بی سی با انتقاد از حیدرالعبادی مطرح کرد؛
بخش فارسی بی بی سی که این روزها به منتقد جدی نخست وزیر عراق تبدیل شده از احتمال درگیری فرقه‌ای و همچنین احتمال نزاع میان شیعیان در عراق ابراز نگرانی کرده است!
آرمان پرس:تروریست‌های داعش با حمله به زیارتگاه امامزاده سیدمحمد، فرزند امام هادی(علیه السلام)، بار دیگر جنایت آفریدند.

در این حمله تروریستی، 35 نفر به شهادت رسیدند و 65 زائر زخمی شدند. با توجه به تعطیلات عیدفطر و حضور بیشتر زائران، آمار شهدا و زخمی‌ها افزایش یافت.

داعش مسؤولیت این عملیات تروریستی را برعهده گرفته است.

دو عامل انتحاری پس از درگیری با نیروهای امنیتی مستقر در اطراف این زیارتگاه، خود را منفجر کردند و لحظاتی بعد، فرد انتحاری سوم نیز خود را منفجر کرد. براساس این گزارش، دو نفر دیگر نیز که قصد عملیات انتحاری داشتند در درگیری با نیروهای امنیتی از پای درآمدند.

البته روایت شبکه تلویزیونی المنار لبنان از جزئیات این اقدام تروریستی کمی متفاوت است. المنار گزارش داده که تروریست‌های داعش، مرقد سید محمد را با خمپاره هدف قرار دادند و سپس سه عامل انتحاری که به سوی زائران تیراندازی می‌کردند در برابر و در داخل این زیارتگاه خود را منفجر کردند. این شبکه گفته است که دو عامل انتحاری دیگر هم خود را در بازار کنار این زیارتگاه منفجر کردند و نفر سوم توسط ماموران امنیتی از پای درآمد.


رویترز به نقل از منابع محلی گزارش کرده است که این حمله حدود ساعت ١١ شب به وقت محلی روی داد. در آغاز این حمله، یکی از مهاجمان کمربند انفجاری همراه خود را در برابر در ورودی صحن این زیارتگاه منفجر کردند و سپس مهاجم دیگر وارد صحن شد و به تیراندازی به سوی زائران پرداختند. دست کم یک مهاجم دیگر هم خود را در میان جمعیت منفجر کرد. براساس این گزارش، همزمان این زیارتگاه هدف پرتاب چند خمپاره هم قرار گرفت.

 به گزارش بی بی سی، تصاویری که رسانه‌های اجتماعی از حمله شامگاه پنجشنبه پخش کرده‌اند نشان می‌دهد که در بازار نزدیک به در ورودی زیارتگاه سید محمد آتش سوزی روی داده است. مشخص نیست که آیا به زیارتگاه هم آسیبی رسیده است یا نه.

پس از این انفجار، نیروهای بسیج مردمی (حشد الشعبی) عازم محل شدند. مقتدی صدر نیز به نیروهایش دستور داد برای حفظ امنیت در منطقه مستقر شوند.

بخش فارسی بی بی سی با سوءاستفاده از این موضوع هم از احتمال نزاع فرقه‌ای میان شیعیان و اهل سنت ابراز نگرانی کرد و هم از امکان درگیری میان نیروهای حشدالشعبی و نیروهای مقتدی صدر خبر داد.

بی بی سی نوشته است: «این اقدام باعث نگرانی در مورد احتمال بروز تنش فرقه‌ای شده است. استان صلاح الدین از مناطق عمدتا سنی نشین عراق است.»

گزارشگر رسانه دولتی انگلیس نیز از عراق گزارش داده است: «الان نیروهای مقتدا صدر هم در شهر بلد مستقر شده اند و آقای مقتدی صدر به نیروهایش دستور داده که امنیت را خودشان برعهده بگیرند. از طرف دیگر گروه حشد الشعبی نیز به شهر رفته اند. این می تواند وضعیت را بغرنج بکند. ممکن است درگیری نه تنها بین نیروهای شیعه و گروه های تندرو اتفاق بیفتد بلکه ممکن است درگیری بین این دو گروه شیعه هم اتفاق بیفتد. در واقع امنیت منطقه از دست دولت کاملا خارج می شود.»

 

حیدر العبادی سه مقام امنیتی را برکنار کرد

هفته گذشته نیز انفجارهای بغداد جان بیش از 290 نفر از مردم را گرفت. داعش مسؤولیت آن حملات را هم پذیرفت.

 

وزارت بهداشت عراق اعلام کرد که شمار تلفات بمب‌گذاری‌های بغداد تاکنون به ۲۹۲ نفر رسیده است.

 

بی بی سی نوشته است: در پی این انفجارها، مقتدا صدر دولت عراق را هدف انتقاد شدید قرار داد و مقامات دولتی را به کوتاهی در حفظ امنیت شهروندان متهم کرد.

 

نخست وزیر عراق سه تن از مقامات امنیتی پایتخت را از سمت‌هایشان برکنار کرده است.

 

روز جمعه، ١٨ تیر، حیدر عبادی، نخست وزیر عراق، در فیسبوک رسمی خود اعلام کرد : «دستور برکناری فرمانده عملیاتی بغداد و دو مقام امنیتی و اطلاعاتی شهر از سمت‌هایشان صادر شده است.»

 

سپهبد عبدالامیر الشمری سمت فرماندهی عملیاتی بغداد را داشت اما نخست وزیر عراق مشخص نکرده است که دو مقام برکنار شده دیگر چه کسانی هستند.

 

در واکنش به این انتقادها، وزیر کشور عراق از سمت خود کناره‌گیری کرد و تصمیم آقای عبادی به برکناری سه مقام امنیتی نیز ظاهرا به دلیل ناامنی در پایتخت اتخاذ شده است.

 

به گفته رئیس پلیس بغداد، تلفات انفجار اولیه چندان زیاد نبود اما شعله های آتش ناشی از آن به یک مرکز خرید سرایت کرد که دارای در خروج اضطراری نبود. او گفته است که اکثر قربانیان این واقعه در اثر گرفتار آمدن در این محل و کمبود امکانات امدادرسانی جان خود را از دست دادند.

 عدیله حمود، وزیر بهداشت عراق پنج‌شنبه، در بیانیه‌ای گفت که هویت ۱۷۷ نفر از قربانیان حمله بغداد هنوز شناسایی نشده است. ۱۱۵ جسد تا کنون تحویل خانواده‌ها داده شده است


 

نوک حمله بی بی سی به سمت العبادی

بی بی سی که در دوره نخست وزیری نوری المالکی به بهانه نزدیکی او به ایران، به شدت علیه او برنامه می‌ساخت اکنون به جای داعش، نوک حملاتش را به سمت حیدر العبادی چرخانده است.

 

شبکه دولتی انگلیس بدون آنکه از ناتوانی آمریکا و غربی‌ها در مقابل داعش بگوید نخست وزیر عراق را به ناتوانی متهم می‌کند. این رسانه از زبان منتقدان می‌نویسد: «منتقدان دولت حیدر عبادی، نخست وزیر او را متهم می‌کنند که در حمایت از شهروندان عراقی در برابر حملات داعش ناتوان بوده است.»

 

گزارشگر بی بی سی فارسی از عراق هم که گویا از آزادسازی فلوجه از دست داعش ناراحت است می‌گوید: «تناوب حمله‌ها وضعیت سختی را برای دولت آقای عبادی به وجود می‌آورد الان آقای عبادی سه نفر از مسؤولان امنیتی را برکنار کرده اما به نظر نمی‌رسد این اقدام بتواند فشارها و ضعف امنیتی را که پس از آزادسازی فلوجه مطرح است کاهش دهد.»
برچسب ها: شیعیان
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل