کد خبر: ۴۰۹۴
تاریخ انتشار: ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۱۴:۰۸
تحلیل آرمان پرس از نتایج یک سفر
با وجود موقعیت ممتاز برخی از این کشورها مانند مالزی و اندونزی تا کنون دیپلماسی کشورمان تمرکزی روی این حوزه نداشته است و دولت یازدهم نیز که هم توان خود را بر رابطه با غرب و نگاه پیروزمندانه به مذاکرات استوار کرده است نیز از این قاعده مستثنی نیست . . .

آرمان پرس – گروه سیاست خارجی : با سفر سه شنبه گذشته روحانی به  جاکارتا پایتخت اندونزی شد برای شرکت در مراسم شصتمین سالگرد تاسیس کنفرانس کشورهای آسیا آفریقا عملا دور تازه ای از ساست خارجی دولت یازدهم آغاز شد چرا که از زمان روی کار آمدن ای دولت تنها نگاه حوزه سیاست خارجی دولتمردان به مذاکرات هسته ای و نهایتا برقراری رابطه مناسب با غرب دوخته شده بود و حوزه های مهمی مانند آسیا و آفریقا به شدت مغفول مانده بود .

به گزارش خبرنگار ما حسن روحانی در این اجلاس که روز چهارشنبه در جاکارتا پایتخت اندونزی برگزار شد،با تاکید بر اینکه «اصول و ارزش‌های باندونگ باید هنوز بر اریکه دیپلماسی جهانی بدرخشد»، تصریح کرد: بیایید نگذاریم فریاد باندونگ در دالان سیاست‌ورزی‌های منفعت‌طلبانه رنگ ببازد و اصول و ارزش‌های آن خدشه‌دار شود. رییس جمهور با ارائه طرح رویکرد همه جانبه برای ریشه کنی تروریسم در اجلاس سران کشورهایی آسیایی ـ آفریقایی تصریح کرد: مقابله با تروریسم باید جزء برنامه‌های این اجلاس و در راستای اصول و ارزش‌های باندونگ محسوب شود.

باید دانست که اگرچه تا چند دهه پیش، منطقه جنوب آسیا همچون مناطقی مثل آفریقا یا آمریکای لاتین تحت الشعاع بسیاری از روابط دست اول سیاست خارجی قرار داشت اما از آنجا که جمهوری اسلامی ایران در همسایگی این منطقه قرار دارد به طریق اولی، این منطقه می بایست در سیاست خارجی ایران جایگاه برجسته­ای پیدا کند.واقعیت این است که جنوب آسیا تا همین اواخر جایگاه مهمی در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران نداشت اما پس از آنکه روابط ایران با کشورهای غربی دستخوش تحولات منفی شد، ایران برای ایجاد موازنه در روابط خود با غرب به منطقه اسیا از جمله  جنوب این قاره جلب توجه نمود. این همان چیزی است که بعداً سیاست نگاه به شرق نام گرفت. هم اینک رابطه ایران و جنوب آسیا در یک مجموعه در هم تنیده و پیچیده قرار گرفته است. از یکسو ایران با تک تک کشورهای جنوب آسیا به ویژه دو کشور هند و پاکستان روابطی پیچیده دارد. از سوی دیگر سرنوشت  ایران در قالب اکو، سازمان کنفرانس اسلامی، گروه 77، کشورهای جهان سوم، نهضت عدم تعهد و ... با کشورهای جنوب آسیا پیوند خورده است.

در دولت نهم و دهم و به دلیل شرایط خاص حاکم بر روابط ایران و غرب نگاه دستگاه سیاست خارجی کشورمان بیشتر به سمت و سوی کشورهای حوزه آفریقا و آمریکای لاتین کشیده شد اما در همان دولت هم حوزه مهم آسیا و کشورهای جنوب و جنوب شرقی آن با بی مهری در روابط مواجه بودند . اساسا با وجود موقعیت ممتاز برخی از این کشورها مانند مالزی و اندونزی تا کنون دیپلماسی کشورمان تمرکزی روی این حوزه نداشته است و دولت یازدهم نیز که هم توان خود را بر رابطه با غرب و نگاه پیروزمندانه به مذاکرات استوار کرده است نیز از این قاعده مستثنی نیست .

این در حالی است که مثلا کشوری مانند اندونزی که اکنون مقصد سفر رئیس جمهور است به عنوان پرجمعیت ترین کشور اسلامی می توانست نقش مهمی در بسیاری از معادلات ایران بازی کند اما با بی توجهی دولت ها در برخی موضوعات حتی مقابل جمهوری اسلامی نیز قرار دارد .

آقای ظریف و دولتمردان شاغل در عرصه دیپلماسی باید بدانند همه دنیا معطوف به مذاکره کنندگان کشورهای 5+1 نمی شوند و باید از ظرفیت های عظیم سیاسی ، اقتصادی و حتی فرهنگی کشورهایی مانند کشورهای جنوب شرق آسیا نیز بهره مند شد تا در یک ظرفیت دیپلماسی پویا منافع ملی کشورمان رقم بخورد . موضوعی که امید است سفر حسن روحانی دریچه ای برای آغاز آن باشد نه صرفا هدفی برای پر کردن برنامه کاری سفرهای خارجی آقای رئیس جمهور .

نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل