کد خبر: ۴۲۴۳
تاریخ انتشار: ۰۵ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۱۶:۲۴
موتلفه بالاخره سنگر اتاق بازرگانی را هم از دست داد
انتخاب جهانگیری که روابط دوستانه اش با مشایی زبانزد است علاوه بر شائبه نزدیکی به دولت این موضوع را تقویت می کند که مرد مرموز دولت سابق اکنون به واسطه جهانگیری جای پای محکمی هم در پارلمان بخش خصوصی پیدا کرده است . . .

آرمان پرس – گروه اقتصادی : با اعلام نتایج انتخابات هیئت رئیسه اتاق بازرگانی ، صنایع و معادن و کشاورزی تهران عملا دور تازه ای از فعالیت های پارلمان بخش خصوصی بعد از سالها سیطره یک طیف خاص در این نهاد مهم مالی آغاز شد اما نگاهی به نتایج حاصله نشان میدهد شای نباید زیاد به خصوصی ماندن این نهاد دلخوش بود چرا که بوی دراز شدن دست دولت در این اتاق نیز با افراد انتخاب شده به مشام می رسد .

به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری تحلیلی آرمان پرس صبح امروز نخستین جلسه هشتمین دوره هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران در طبقه هشتم این ساختمان تشکیل جلسه داد که 55 نفر از مجموع 60 نفر در این جلسه حضور داشتند و رای‌گیری برای انتخاب هیات رئیسه هشتمین دوره اتاق بازرگانی انجام شد.  از مجموع 55 رای مسعود خوانساری با 51 رای، و اکثریت آرا به عنوان رئیس اتاق بازرگانی تهران،‌ مهدی جهانگیری با 47 رای نایب رئیس اول، اعلا میرمحمدصادقی با 45 رای نایب رئیس دوم و حامد واحدی با 49 رای به عنوان خزانه‌دار هیات رئیسه انتخاب شد همچنین فاطمه مقیمی به عنوان منشی هیات رئیسه انتخاب شد.

بنا بر این گزارش اتاق بازرگانی تشکلی است که در آن تجار عمده و صاحبان صنایع برای هماهنگی فعالیت‌های خود و چانهزنی با نهادهای حکومتی برای تامین منافع‌شان تلاش می‌کنند . این اتاق که از آن به عنوان پارلمان بخش خصوصی نیز یاد می شود از دهه 70 تا کنون در اختیار اعضای شاخصی از حزب موتلفه قرار داد و هدایت مدیریتی آن را هم چهره های نزدیک به راست سنتی برعهده داشته اند . علاوه بر اتاق ایران که در اختیار افرادی چون نهاوندیان بود اتاق بازرگانی مهم تهران به عنوان اصلی ترین اتاق کشور که ترنول مالی اعضای آن میلیاردها دلار در سال است نیز سالها در اختیار مدیریت یحیی آل اسحاق به عنوان یک چهره کلیدی اقتصادی از حزب موتلفه بوده است و هیچ کس فکرش را هم نمی کرد که به همین راحتی وی این کرسی مهم را از دست بدهد . وزیر بازرگانی دولت هاشمی رفسنجانی که به همراه افرادی چون عسگر اولادی و نهاوندیان سالها تفکر اقتصادی موتلفه را در سطح اتاق بازرگانی تهران پیاده کرده بود در حالی با تنها سمتی که پیش از این داشت خداحافظی می کند و از این به بعد باید بیشتر به فکر تجارت های عریض و طویل شخصی اش باشد که پس از حاشیه های انتخابات کلی اتاق اکنون افرادی به عنوان گردانندگان اصلی و مدیران اتاق روی کار آمده اند که به شدت به نزدیکی به دولت مشهور هستند .

البته از اسفند ماه گذشته و حتی ماه های قبل تر از آن که بازار حواشی انتخابات اتاق بازرگانی های سراسر کشور به شدت داغ بود و افراد کاندید برای مزیت های رقابتی خود دست به هر کاری می زدند موضوع علاقه دولت برای دخالت در اتاق بازرگانی و فرستادن افراد نزدیک به خود رون این پارلمان بخش خصوصی به شدت مطرح بود حتی کار به جایی رسید که بسیاری از کارشناسان حضور بی سابقه افرادی مانند فرزند محمد رضا عارف ، برادر اسحاق جهانگیری، داماد محمد شریعتمداری، برادر عباس عراقچی ، فرزند محمد نهاوندیان و برادر سعید حجاریان را بی ارتباط با تارک گسترده دولت برای به دست گرفتن ظرفیت های مناسب اتاق ندانستند .

پس از رای گیری و انتخاب اعضای اتاق ، حالا نتایج انتخابات هیئت رئیسه نشان داد که این تحلیل زیاد هم دور از انتظار نبوده است چه اینکه برگزاری جلسات متعدد در ساختمان کوثر نهاد ریاست جمهوری و زیر نظر محمد نهاوندیان برای تعیین نامزد ریاست اتاق بازرگانی شائبه هدایت دولتی مدیریت اتاق را تقویت کرد . از سوی دیگر انتخاب برادر معاون اول رئیس جمهور به سمت نائب رئیس اول اتاق تهران نیز دلیل دیگری بر شائبه نزدیکی بیش از پیش خصوصی ها به دولتی هاست . البته مهدی جهانگیری در کنار برادر معاون اول رئیس جمهور بودن عنوان دوستی دیرینه با معاون اول برکنار شده دولت دهم را هم یدک می کشد . وی که از حلقه نزدیک به اسفندیار رحیم مشایی به شمار می رود در دولت نهم معاونت او را در سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری برعهده داشت  و پس از اعتراض مراجع تقلید در ماجرای قرائت قرآن همراه با دف زنی مجبور به استعفا شد . وی سپس با تشکیل شرکت سمگا و حمایت همه جانبه دولت سابق و عضویت ابتایی بقایی و مشایی در هیئت میره اش در زمان کوتاهی توانست به قرارداد های میلیاردی دست یابد و جای پای خود را به عنوان فعال بخش خصوصی محکم کند . انتخاب جهانگیری که روابط دوستانه اش با مشایی زبانزد است علاوه بر شائبه نزدیکی به دولت این موضوع را تقویت می کند که مرد مرموز دولت سابق اکنون به واسطه جهانگیری جای پای محکمی هم در پارلمان بخش خصوصی پیدا کرده است موضوعی که می تواند کمک موثری برای وی و همفکرانش برای تقویت بنیه مالی و بازگشت به عرصه سیاست باشد .

به هر حال موضوعی که به خوبی روشن است این است که اتاق بازرگانی برای دور ماندن از آفت بزرگ مدیریت دولتی باید حتما با شفاف سازی کامل نشان دهد به آرمان های تقویت بخش خصوصی معتقد است و در این زمینه اجازه کوچک ترین دخالتی را به دولتی ها نمی دهد .

مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل