کد خبر: ۴۵۳۰۳
تاریخ انتشار: ۳۱ شهريور ۱۳۹۵ - ۱۰:۱۶
آرمان پرس:وزیر راه و شهرسازی 8 ماه پس از نمایش‌های تبلیغاتی و رسانه‌ای درباره خرید ده‌ها فروند ایرباس می‌گوید تنها مشکل موجود بر سر خرید این هواپیماها، مخالفت وزارت خزانه‌داری آمریکاست!

به گزارش فرهیختگان، عباس آخوندی گفت: «تنها مشکل درباره قرارداد با ایرباس، «اوفک» است. اوفک یکی از زیرمجموعه‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا و مخفف دفتر کنترل دارایی‌های خارجی است. این دفتر براساس اهداف و سیاست‌‌های خارجی ایالات متحده علیه دولت‌ها، سازمان‌ها و افراد غیرآمریکایی تحریم‌های اقتصادی و بازرگانی اعمال می‌کند. این نهاد حالا به یکی از مشکلات اساسی بر سر راه روابط مالی و بانکی ایران با کشورهای بزرگ تبدیل شده است.»

فرهیختگان افزود: نزدیک به یک سال از امضای قرارداد میان ایران و شرکت هواپیمایی فرانسوی ایرباس می‌گذرد. در حالی که قرار بود تعدادی از این هواپیماها تا خرداد امسال به کشور وارد شود؛ اما هنوز خبری از آنها نیست.

آخوندی در حاشیه اجلاس کاپا 2016 گفته است:  مشکلی در رفع موانع مالی و بیمه‌ای وجود ندارد و می‌توانیم به محض موافقت اوفک بقیه بخش‌های قرارداد را حل و فصل کنیم. تنها مشکل موجود اوفک است و بقیه مشکلات حل شده است.

وی توضیح نداده که چگونه پارسال مدعی شد خرید ایرباس نهایی شده است؟ و چگونه با وجود برجام، آمریکا همچنان کارشکنی می‌کند؟!

یادآور می‌شود خبرگزاری رویتر روز یکشنبه گزارش داد: ایران از خرید 6 فروند هواپیمای ایرباس که قرار بود تا پایان سال 2016 (اوایل دی ماه امسال) تحویل شود، انصراف داده است.

این گزارش در کنار اظهارات وزیر راه در حالی است که دولت و وزارت راه، بهمن پارسا مانور تبلیغاتی فراوان بر سر خرید ایرباس انجام دادند و حتی یک فروند ایرباس پیشرفته به فرودگاه امام خمینی(ره) آورده شد و عکس‌های یادگاری هم با آن هواپیما گرفته شد اما همه این اتفاقات صرفا برای عوام‌فریبی در آستانه انتخابات مجلس دهم (هفتم اسفند) و القای گشایشگری برجام بود!!

همزمان با سخنان آخوندی و گزارش رویتر، روزنامه زنجیره‌ای آفتاب یزد در گزارشی نوشت: فقدان بودجه یکی از موانع اصلی نهایی شدن قرارداد خرید هواپیما از ایرباس است.

این روزنامه توضیح نداده که همراه هم‌طیفانش طی 8-9 ماه گذشته بر سر خرید واقعی کدام هواپیما به مردم دروغ می‌گفته است؟
برچسب ها: ایرباس
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل