کد خبر: ۴۵۷۱۲
تاریخ انتشار: ۰۶ مهر ۱۳۹۵ - ۲۱:۵۶
وزیر خارجه بحرین مدعی شد، نظام بحرین هرگز هیچ شیعه‌ای را هدف نگرفته و مردم بحرین از اتفاقاتی که در کشورشان در زمینه آزادی‌ها و مشارکت شیعیان در تصمیم‌گیری‌ها می‌افتد، مطلعند.

آرمان پرس:خالد بن أحمد آل خلیفة، وزیر خارجه بحرین در گفت‌وگو با روزنامه فرامنطقه‌ای الحیاة در نیویورک در پی سخنرانی‌اش در مجمع عمومی سازمان ملل درباره بحران کشورش با دفتر دبیرکل سازمان ملل بعد از دیدارش با بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل تصریح کرد:‌ بحرانی رخ نداد بلکه چارچوب نادرستی در جریان دیدار من با بان کی مون شکل گرفت. اگر سازمان ملل تصور می‌کند که آنچه که در بحرین اتفاق می‌افتد نقض حقوق شیعیان در بحرین است سخت در اشتباه است.

وی مدعی شد: بحرینی‌ها به خوبی می‌دانند هیچ اهانت و تجاوزی به هیچ اقلیت به خصوص شیعیان نشده است. بحرین بزرگترین کشور عربی در منطقه است که دارای جمعیت شیعه است و آنها شهروندان بحرینی هستند. ما تنها قانون را اجرا می‌کنیم چه در قبال شیعه، سنی، بهایی یا بودایی هر که با هر مذهبی باشد ما تنها قانون را در قبال آنها اجرا می‌کنیم. اصلا در تاریخ بحرین اتفاق نیفتاده که شیعه را هدف قرار داده باشیم. آنها به بالاترین پست‌ها در بحرین رسیده‌اند و ما به این مساله افتخار می‌کنیم!

خالد بن احمد آل خلیفه افزود:‌ به من بگویید کدام کشور در جهان است که هیچ نوع خیزش سیاسی و یا درخواست مردمی در آن نباشد شیوه‌ها در جهان شناخته شده است. هر گونه تظاهرات و اعتراضی در قانون اساسی ما تضمین شده است. ما اگر مشکلی داریم علنا مطرح می‌کنیم!

وی ادامه داد:‌ ما همواره به دنبال روابط خوب با ایران هستیم و راهی نبوده که برای این مساله طی نکرده باشیم اما ما هر بار با در بسته یا مشکل جدید روبه‌رو می‌شویم.

وزیر خارجه بحرین مدعی شد،‌ ایران به دنبال تسلط بر کل منطقه است. آنها از تنوع شیعه و سنی بحرین به نفع خود استفاده می‌کنند و می‌خواهند انقلاب خود را به دیگر کشورهای مصادره کنند!

رئیس دستگاه دیپلماسی بحرین درباره ریاست کشورش بر شورای همکاری خلیج فارس که از عربستان به این کشور منتقل خواهد شد و تحولات یمن، گفت: یمن همواره اولویتی برای شورای همکاری خلیج فارس است چه قبل از ریاست ما بر این شورا یا بعد از آن فرقی نمی‌کند ما مخالف هیچ طرفی در یمن نیستیم بلکه هر کشور در شورا علیه هیچ طرفی در یمن نیست یا نمی‌خواهد طرفی را در یمن از معادله خارج کند من از همه صحبت می‌کنم حتی از حوثی‌ها. حوثی‌ها همیشه در تمامی تحولات یمن حضور داشته‌اند. حوثی‌ها باید از راهی که رفته‌اند بازگردند در این صورت ما از حوثی‌ها به عنوان بخشی از معادله دریمن استقبال می‌کنیم.

وی درباره مواضع شورا در قبال لبنان نیز تاکید کرد: ما به دنبال روابط و تعامل با کشورها هستیم نیازی به مجازات لبنان نیست آخرین کشوری که به مجازات آن فکر می‌کنیم لبنان است. اما اگر مساله‌ای باشد با دولت لبنان طرف می‌شویم. ثباتش برای ما مهم است. تنها نکته درباره لبنان این است که حزب الله یک حزب سیاسی است و باید همینطور هم یک حزب سیاسی بماند.

رئیس دستگاه دیپلماسی بحرین درباره سوریه هم گفت: بحرین هیچ ارتباطی با هیچ گروهی تروریستی در سوریه ندارد. ما در شورای همکاری خلیج فارس معتقدیم که حل بحران سوریه براساس بیانیه ژنو یک و قطعنامه‌های سازمان ملل ممکن است. مساله بشار اسد مساله‌ای سوری است و این مساله نیز در بیانیه ژنو یک آمده است. سوری‌ها اگر می‌خواهند کشورشان را نگه دارند باید خودشان کشور را اداره کنند. ما تنها از خواسته‌های ملت سوریه حمایت می‌کنیم.

برچسب ها: بحرین
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل